Педагогические науки/2. Проблемы подготовки специалистов

 

Ромашевська М.А., Коломієць Ю.В.

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»

 

Умови розвитку творчих здібностей учнів на уроках

 

Учені стверджують, що найбільш сприятливі умови для розвитку творчих здібностей створюються у процесі праці. Основна праця дітей – навчання. Цілком закономірно, що для виховання в учнів творчих рис їх навчання треба зробити творчим.

В цілому, дослідники виділяють такі умови, що стимулюють розвиток творчих здібностей:

· ситуація незавершеності або відкритості на відміну від жорстко заданих та суворо регламентованих;

· дозвіл та заохочення на необмеженість запитань;

· створення та розробка прийомів, стратегій, інструментів, предметів для наступної діяльності;

· стимулювання відповідальності та незалежності;

· акцент на самостійних розробках, спостереженнях, почуттях, узагальненнях, співставленнях;

· створення доброзичливих відносин з учнями.

Саме тому педагог не повинен нав’язувати учню виконання певних творчих завдань, а має прагнути викликати у нього потребу у творчому самовираженні, тобто бути фасилітатором. Для цього педагог спеціальним чином організовує взаємодію з учнем. Вона включає в себе:

· відсутність критики невдалих творчих спроб;

· можливість для учня вибору та самостійної постановки задачі;

· врахування інтересів учня;

· підтримка творчої ініціативи;

· безумовне позитивне відношення до учня;

· емоційний контакт з учнем.

Така поведінка викладача дозволяє створити в учнів у процесі навчання внутрішню мотивацію, що сприяє творчому самовираженню та розвитку їх творчості.

Щодо чинників, які впливають на перебіг творчої діяльності учнів, то вони можуть бути двох видів: ситуативні та особистісні.

До ситуативних чинників, що негативно впливають на творчі можливості людини, відносяться: обмеження часу; стан стресу; бажання швидко знайти рішення; дуже сильна або дуже слабка мотивація; наявність фіксованої  установки на конкретний результат; страх; підвищена само цензура, провокуючий неправильний шлях вирішення тощо.

До особистісних чинників, що негативно впливають на процес творчості, відносять: конформізм; невпевненість в собі, а також дуже сильну упевненість (самовпевненість); емоційну пригніченість і стійке домінування негативних емоцій; песимізм, уникнення ризикованої поведінки; домінування мотивації уникнення над мотивацією прагнення до успіху; високу тривожність, сильні механізми особового захисту; жорсткі стереотипи, поклоніння авторитетам тощо.

Серед особистісних рис, що сприяють розвитку творчості, виділяють наступні:

· упевненість в своїх силах, оптимізм;

· висока самооцінка;

· самостійність;

· здатність до критичного аналізу;

· здатність правильно формулювати проблему;

· схильність до ризику;

· відсутність боязні здатися дивним і незвичайним;

· відсутність конформності;

· толерантність, терпимість до ідей інших людей;

· образність мислення;

· концентрація уваги.

Щоб забезпечити якнайефективнішу підготовку учнів до розв'язування творчих завдань, потрібно створити відповідну систему цих завдань і розробити певні методичні прийоми.

У практиці роботи шкіл найбільш розробленою є методика навчання учнів розв'язання творчих завдань пов'язаних з технічною працею. Перш за все конструкторського характеру.

В основу багатьох досліджень, пов'язаних із створенням системи завдань на конструювання, лягла пропозиція професора С.М.Шабалова, який запропонував такі типи завдань:

1. Проектування деталей заданої конструкції (дано загальну будову і основні розміри, а конструкцію і розміри окремих деталей учні розробляють самостійно).

2. Перенесення принципу дії з однієї конструкції на іншу (учні тільки переносять відомий їм принцип дії на новий конкретний випадок).

3. Заповнення відсутньої ланки в конструкції (тут учень повинен винайти нову деталь або вузол конструкції).

4. Проектування схематично заданої конструкції (учневі дають загальну ідею інструмента, приладу, апарата, механізму, пристрою; він повинен проробити всі інші етапи конструкторської і проектувальної розробки цієї ідеї, зробити ескізну розробку проекту та її деталювання).

5. Конструювання предмета за заданими технічними вимогами.

Для визначення методики застосування завдань, що розвивають творчі здібності, перш за все необхідно звернути увагу на характерні особливості кожного типу цих завдань, а також їх зміст, дидактичне призначення, підготовку учнів та інші умови.

Враховуючи те, що всі завдання розраховані на пошукову діяльність учнів, неординарний нетрадиційний підхід та творче застосування набутих на уроках знань і вмінь, їх постановку перед учнями можна здійснювати на всіх етапах уроку.