Право/ 2. Адміністративне і фінансове право

К.ю.н. Городецька І.А.

Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя, Україна

Щодо взаємодії контролюючих органів земельних ресурсів та органів прокуратури

 

Аналіз діяльності Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель та її територіальних підрозділів щодо здійснення державного контролю у вказаній сфері і стану здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення з урахуванням розгляду скарг на постанови по справах про адміністративні правопорушення свідчить про існування комплексу суб’єктивних та об’єктивних чинників, які ускладнюють здійснення адміністративно-юрисдикційної діяльності державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель, про необхідність удосконалення зазначеного виду діяльності.

Однією з причин виникнення порушень земельного законодавства та їх низького рівня усунення є низький рівень взаємодії контролюючих органів земельних ресурсів та органів прокуратури з питань притягнення порушників земельного законодавства до відповідальності.

При розмежуванні компетенції прокуратури та контролюючих органів земельної сфери розрізняють такі чинники:

по-перше, природоохоронні органи мають всі необхідні права і можливості щодо виявлення, припинення та усунення порушень законодавства у сфері охорони довкілля, притягнення до відповідальності винних осіб та вжиття заходів щодо відшкодування завданих матеріальних збитків;

по-друге, прокурори не можуть підмінювати контролюючі органи, дублювати їх діяльність, виконувати функції контролю;

по-третє, прокурорський нагляд, маючи ознаки загальності та надвідомчості, поширюється і на контрольну діяльність, яку здійснюють і природоохоронні органи. А це означає, що прокурори вправі вимагати від зазначених органів здійснення певних дій, зокрема проведення перевірок, надання фахівців, пред’явлення позовів до судів загальної юрисдикції, а також подання до прокуратури відповідних матеріалів та відомостей. Отже, прокурори, з одного боку, мають право перевіряти виконання законів природоохоронними органами, а з іншого, покликані всіляко сприяти активізації та удосконаленню їхньої діяльності щодо здійснення контролю за додержанням і застосуванням законів у галузі охорони довкілля [1; 2].

Інформаційні матеріали про стан взаємодії Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель та її територіальних підрозділів з органами прокуратури з питань притягнення до відповідальності порушників земельного законодавства свідчать, що найбільш поширеними явищами є:

- ненадання органами прокуратури інформації про результати розгляду матеріалів, направлених територіальними підрозділами Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель;

- безпідставна відмова органів прокуратури у порушенні кримінальної справи за наданими матеріалами перевірок;

- безпідставне продовження органами прокуратури термінів розгляду матеріалів, отриманих від Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель та її територіальних підрозділів;

- низький відсоток направлення органами прокуратури позовів до суду за матеріалами, отриманими від Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель та її територіальних підрозділів стосовно порушень земельного законодавства;

- перенаправлення органами прокуратури матеріалів про виявлені порушення до органів місцевого самоврядування. Зокрема, органи прокуратури не звертають уваги на те, що на підставі ст. 144 Земельного кодексу України [3] попередньо матеріали з клопотанням про усунення порушення територіальними підрозділами Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель направляються до органів місцевого самоврядування і лише потім – до прокуратури; 

- неузгодженості у процесі організації проведення спільних з органами прокуратури перевірок.

Таким чином, вкрай необхідно активізувати співпрацю  контролюючих органів земельних ресурсів з правоохоронними  органами  шляхом:

- опрацювання існуючої нормативної бази щодо внесення змін і доповнень, які необхідні для налагодження взаємодії територіальних підрозділів Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель з правоохоронними органами, іншими органами державного контролю та більш ефективного впливу на порушників земельного законодавства, усунення порушень;

- постійного здійснення Державною інспекцією з контролю за використанням та охороною земель й її територіальними підрозділами заходів щодо підвищення вимог до якості та повноти оформлення матеріалів перевірок, їх своєчасного направлення на розгляд органів прокуратури для вжиття заходів прокурорського реагування.

 

Література:

1. Берензон А. Д., Гудкович Ю. Д., Демиденко Н. К. Прокурорский надзор за исполнением законов в агропромышленном комплексе : Учебное пособие. – М., 1988. – 99 с.

2. Кичилюк Т. С. Державний контроль за використанням та охороною земель сільськогосподарського призначення : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. юрид. наук : спец. 12.00.07 „Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право”  / Т. С. Кичилюк. – Київ, 2007. – 19 с.

3. Земельний кодекс України : Верховна Рада України;  Кодекс України, Кодекс, Закон  від 25.10.2001  № 2768-III. (Відомості Верховної Ради України від 25.01.2002 – 2002 р., № 3, ст. 27). Редакція від 07.08.2011 [Електронний ресурс] : Верховна Рада України. Офіційний веб-сайт. – Режим доступу до джерела : 

http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2768-14