Блажевіч Г.О.

аспірантка МЕГІ

старший викладач Донецький інститут міського господарства ДАЖКГ

Інноваційно-технологічний потенціал: діалектика визначень

Потенціал – це сукупність всіх можливостей, що є, засобів в будь-якій області, сфері [1]. Потенціал – це ступінь потужності в якому-небудь відношенні, сукупність засобів, можливостей, необхідних для чого-небудь [2]. Потенціал (від лат. potentia - сила) – джерела, можливості, засоби, запаси, які можуть бути використані для вирішення якого-небудь завдання, досягнення визначеної мети [3]. Таким чином, використовуючи базові неспеціалізовані видання, можна виокремити первісні ознаки поняття «потенціал» - це сукупність засобів та можливостей, що використовуються для досягнення визначеної мети. В табл.1 наведено існуючи підходи до визначення поняття «інноваційно-технологічний потенціал підприємства»

Таблиця 1 - Визначення поняття «інноваційно-технологічний потенціал підприємства»

№ п/п

 

Автор

Визначення

1

2

3

1.

Фесенко І.А.

Інноваційно-технологічний потенціал підприємства - це узагальнена характеристика можливостей підприємства здійснити вперше чи відтворити (сприйняти) ефективні нововведення на підставі використання власних та залучених ресурсів.

 

2.

Новікова І.В.

Інноваційно-технологічний потенціал підприємства – це  цілеорієнтована комбінація інноваційних ресурсів та каталізаторів, які уможливлюють використання цих ресурсів для досягнення мети інноваційної діяльності, підвищення рівня конкурентоспроможності і стратегічного успіху підприємства.

 

3.

Яковлева Н.Г.

Інноваційно-технологічний потенціал підприємства – це сукупність взаємодіючих і взаємопов’язаних кадрових, науково-технічних, виробничо-технологічних і фінансово-економічних ресурсів, необхідних для здійснення інноваційної діяльності, які здатні продукувати інновації за наявності сприятливих умов.

 

4.

Мігай Н.Б.

Інноваційно-технологічний потенціал підприємства – це сукупність кадрових, фінансових, матеріально-технічних, інформаційних та організаційних ресурсів, що характеризуються здатністю до проведення, розширення та вдосконалення наукових досліджень, збереження та підвищення  кваліфікації наукових кадрів у визначених організаційно-економічних умовах з метою підвищення ефективності науки.

 

Продовження табл.1

 

1

2

3

5.

Станіславик О.В.

Інноваційно-технологічний потенціал підприємства - це інтегрована сукупність матеріального потенціалу та потенціалу інтелектуального, що включає до себе всі наявні матеріальні і нематеріальні ресурсі підприємства, які використовуються у інноваційної діяльності підприємства та забезпечують досягнення конкурентних переваг шляхом розроблення і запровадження інновацій. Інноваційний потенціал промислового підприємства визначає стан його інноваційних можливостей на певний час, досягається і формується в процесі розвитку, що вимагає його моніторингу та оцінки.

6.

Кривенко Л.В., Лощина Л.В., Мілашенко В.М.

Інноваційно-технологічний потенціал – це характеристика підприємства, яка відображає забезпеченність підприємства науковими кадрами і висококваліфікованими спеціалістами, сприйняття інновацій зовні і можливість реалізації нововведень у виробництві або організаційній структурі, ринковий потенціал, що влаштовує власника виробництва.

7.

Балабанов І.

Інноваційно-технологічний потенціал – це сукупність окремих видів ресурсів, включаючи матеріальні, інтелектуальні, інформаційні та інші ресурси, необхідні для здійснення інноваційної діяльності.

8.

Кокурін Д.І.

Інноваційно-технологічний потенціал містить невикористані приховані можливості нагромаджених ресурсів, що можуть бути задіяні для досягнення цілей економічних суб'єктів.

9.

Гриньов А.В.

Інноваційно-технологічний потенціал – це сукупність усіх наявних матеріальних і нематеріальних активів підприємства, що використовуються у процесі здійснення інноваційної діяльності і які здатні забезпечити досягнення конкурентних переваг підприємства.

10.

Чоботар С.В.

Під інноваційно-технологічним потенціалом підприємства в сучасних умовах варто розуміти його максимальні можливості генерувати високу інноваційну активність.

11.

Шамина Л.К.

Інноваційно-технологічний потенціал підприємства – це характеристика підприємства, що виявляється в результаті інноваційного аудиту, відображає забезпеченість підприємства науковими кадрами і висококваліфікованими фахівцями (науковий потенціал підприємства), сприйнятливість підприємства до інновацій із зовні і можливість реалізації новин у виробництві або організаційній

структурі, ринковий потенціал яких задовольняє власників підприємства.

12.

Куришова В.Г.

Інноваційно-технологічний потенціал підприємства – це сукупність взаємозв'язаних умов і ресурсів (матеріальних, фінансових, кадрових, інформаційних, інтелектуальних і інших), що забезпечують виробництво і відтворення науково-технічних і технологічних новин і можливість здійснення інноваційної діяльності з метою підвищення конкурентоспроможності і платоспроможності підприємств.

 

13.

Заруба В.Я., Потрашкова Л.В.

Інноваційно-технологічний потенціал підприємства - це трирівнева система, що включає оперативний, тактичний та стратегічний рівні:

-          потенціал більш високого рівня забезпечує можливості формування потенціалу більш низького рівня;

-          стратегічний інноваційний потенціал є фактором довгострокової стійкості та забезпечує можливість корінних змін в діяльності підприємства;

-          оперативний інноваційний потенціал є фактором «тонкої настройки» під конкретні значення параметрів середовища.

 

З точки зору формування ІТП вважаємо за необхідне виокремити наступні складові елементи:

1.Інформаційне забезпечення – сукупність інформаційних ресурсів, що дозволяє відображати досвід досліджень та розробок, існуючий науково-технічний заділ, а також ступінь інформації про існуючи в даних областях розробки.

2.Фінансове забезпечення – сукупність фінансових ресурсів, що забезпечують умови реалізації всіх інших елементів ІТП.

3.Матеріально-технічне забезпечення. Цей елемент є речовою основою, що визначає техніко-технологічну базу ІТП та має вплив на масштаби та темпи реалізації інноваційних заходів підприємства.

4.Організаційне забезпечення - сукупність методів та засобів, що регламентують по місцю, часу і меті сумісне функціонування окремих виконавців, колективів і технічних засобів, що приймають участь в виконанні стратегічних заходів розвитку ІТП.

Таким чином, на основі результатів проведеного аналізу існуючих дефініцій, під інноваційно-технологічним потенціалом промислового підприємства (ІТП) пропонується розуміти систему взаємодіючих та взаємозв’язаних ресурсів підприємства, необхідних в процесі здійснення інноваційних заходів, що забезпечують досягнення стратегічних цілей розвитку підприємства.

Література

1.     Ефремова Т. Ф. Новый словарь русского языка. Толково-словообразовательный. – М.: Русский язык, 2000

2.     Ожегов С. И., Шведова Н. Ю. Толковый словарь русского языка: 80 000 слов и фразеологических выражений / Российская академия наук. Институт русского языка им. В. В. Виноградова. — 4-е изд., дополненное. — М.: Азбуковник, 1999. — 944 с.

3.     Большой энциклопедический словарь [Електронний ресурс] // Режим доступу http://www.vedu.ru/BigEncDic/