Економічні науки/15.Державне регулювання економіки

 

Манжура О.В., к.е.н.

Полтавський кооперативний технікум

 

Українська модель кредитної спілки: державні програмні перспективи розвитку

 

 Передумовами для розвитку системи кредитної кооперації в Україні є:   поступове зростання реальних доходів населення та його  кредитоспроможності;   посилення ділової активності населення, передусім у сільській місцевості та малих містах, утворення значної кількості суб'єктів малого підприємництва та фермерських господарств, а також збільшення попиту на фінансові ресурси, насамперед кредитування.

            Основними принципами розвитку системи кредитної кооперації є: відсутність у діяльності установ мети одержання прибутку; захист майнових прав членів установ;  прозорість та гласність діяльності; уніфікація та стандартизація процедур кооперативного кредитування; ефективність діяльності та забезпечення безперешкодного доступу членів установ до їх послуг; системна єдність і функціональна різноманітність установ;  організація системи  на  засадах  саморегулювання, добровільності та демократичності управління; невтручання органів державної влади в діяльність установ.

Формування української моделі кредитної спілки має позитиви та недоліки [1, c. 8]. До позитивів слід віднести: існування нормативно-правової бази діяльності кредитних спілок в Україні, неприбутковий статус, справжня кооперативна природа, потужна діяльність окремих кредитних спілок, наявність та діяльність НАКСУ з добре сформованою інфраструктурою, достатньо інтенсивна зарубіжна технічна допомога у розвитку українських кредитних спілок.

Недоліками є: недосконалість наявної нормативно-правової бази діяльності кредитних спілок, фінансова слабкість більшості кредитних спілок (обмеженість фінансових ресурсів), недосконалість механізмів нормативного регулювання (процедури, положення, методики, інструкції) та єдиних стандартів операційної діяльності кредитної спілки,  відсутність належної державної підтримки розвитку кредитних спілок; недостатній рівень капіталізації більшості кредитних спілок,   відсутність у кредитних спілок можливостей для доступу суб'єктів малого підприємництва та фермерських господарств до дешевих і довгострокових фінансових ресурсів, а також до мікрокредитування; інфраструктури, необхідної для забезпечення ефективного функціонування системи кредитної кооперації, оперативного надання фінансової підтримки кредитним спілкам у разі різкого погіршення їх фінансового стану, впровадження сучасних управлінських та інформаційних технологій; ефективного механізму захисту прав членів кредитних спілок, у тому числі системи гарантування їх вкладів;  функціонування на ринку кооперативного кредитування значної кількості кредитних спілок, що не дотримуються у своїй діяльності основоположних принципів міжнародного кооперативного руху та вимог щодо захисту прав їх членів;  низький рівень професійної діяльності і технічної оснащеності переважної більшості кредитних спілок.

В Україні прийнято Концепцію розвитку системи кредитної кооперації, яка визначає стратегічні напрями державної політики у сфері кооперативного кредитування, що розвивається на ринкових засадах з мінімально можливим втручанням держави, та принципи функціонування системи кредитної кооперації з урахуванням позитивного міжнародного досвіду [2].

Метою подальшого розвитку системи кредитної кооперації є розроблення та запровадження ефективного ринкового механізму фінансування населення, передусім у сільській місцевості, зокрема суб'єктів малого підприємництва та фермерських господарств, забезпечення надійної роботи фінансових установ, максимально наближених до споживачів фінансових послуг, створення умов для довгострокового кредитування із застосуванням сучасних фінансових інструментів та ринкової інфраструктури, що дають змогу поступово знизити вартість кредитів. Діяльність установ системи кредитної кооперації повинна спрямовуватися на захист інтересів своїх членів та базуватися на принципах міжнародного кооперативного руху, схвалених Міжнародним кооперативним альянсом.

 Розвиток системи кредитної кооперації сприятиме:  забезпеченню доступності фінансових послуг для широких верств  населення, передусім у сільській місцевості, підвищенню рівня його добробуту та купівельної спроможності; залученню коштів до фінансової системи держави;  активізації діяльності територіальних громад та їх підтримці.

 Створення та розвиток системи кредитної кооперації повинні  ґрунтуватися на:  максимальній відповідності діяльності установ потребам територіальних громад, трудових колективів, членів громадських, професійних та релігійних організацій; стабільності, надійності та безпеці діяльності;   досягненні належного рівня функціональної консолідації та інтеграції;   послідовному наближенні законодавства України, що регулює ринок кооперативного кредитування, до законодавства Європейського Союзу; гарантуванні вкладів членів установ.

 

Література

1.   Фарат О.В. Вдосконалення організаційно-економічного механізму функціонування кредитних спілок в Україні: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 [Електронний ресурс] / О.В. Фарат; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2001. — 20 с.

2.   Про схвалення Концепції розвитку системи кредитної кооперації: Розпорядження Кабінету Міністрів України  від 07.06.2006 р. № 321-р [Електронний ресурс]. -  Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/321-2006-%D1%80