ОСОБЛИВОСТІ СКЛАДАННЯ ТА ОПРИЛЮДНЕННЯ

 ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ БАНКІВ УКРАЇНИ

 

Гасенко Л.В.

Дніпродзержинський державний технічний університет

 

Стратегія реформування системи бухгалтерського обліку, яка відбувається в Україні, передбачає вдосконалення обліку і фінансової звітності з урахуванням вимог Міжнародних стандартів фінансової звітності [1].

Постановою Правління Національного банку України №373 від 24.10.2011р. затверджена Інструкція про порядок складання та оприлюднення фінансової звітності банків України [2], яка визначає порядок, періодичність складання, подання та оприлюднення фінансової звітності, зразки форм, що входять до складу фінансової звітності, установлює мінімальні вимоги до розкриття інформації установами банків. Постанова набрала чинності з 1 січня 2012 року.

Відповідно до інструкції Банк зобов’язаний складати фінансову звітність відповідно до вимог Міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ). Фінансова звітність є складеною відповідно до МСФЗ тільки тоді, якщо відповідає всім вимогам діючих МСФЗ, які є обов’язковими для виконання на дату складання фінансової звітності.

До річної фінансової звітності згідно вимог інструкції банк має включати:

  Звіт про фінансовий стан (Баланс);

  Звіт про прибутки і збитки та інший сукупний дохід (Звіт про фінансові результати);

  Звіт про зміни у власному капіталі (Звіт про власний капітал);

  Звіт про рух грошових коштів;

       Примітки.

Зміни торкнулися і проміжної фінансової звітності банку.  До складу проміжної фінансової звітності за інструкцією №373 включаються:

  Звіт про фінансовий стан (Баланс);

  Звіт про прибутки і збитки та інший сукупний дохід (Звіт про фінансові результати);

       окремі примітки.

Порівняльна характеристика складу фінансової звітності банків, яка надавалась за нормативно-правовими актами, які діяли до 31 грудня 2011 року, та відповідно до Інструкції про порядок складання та оприлюднення фінансової звітності банків України № 373 [2] наведена в таблиці 1.

 

Таблиця 1. Порівняльна характеристика складу фінансової звітності банків в 2011-2012 роках

Фінансова звітність банку в 2011 році

Фінансова звітність банку в 2012 році

Річна фінансова звітність

1. Балансовий звіт

1. Звіт про фінансовий стан

2. Звіт про фінансові результати

2. Звіт про прибутки і збитки та інший сукупний дохід

3. Звіт про власний капітал

3. Звіт про зміни у власному капіталі

4. Звіт про рух грошових коштів

4. Звіт про рух грошових коштів

5. Примітки до фінансової звітності (32 примітки)

5. Примітки (48 приміток)

Проміжна фінансова звітність

1. Балансовий звіт

1. Звіт про фінансовий стан

2. Звіт про фінансові результати

2. Звіт про прибутки і збитки та інший сукупний дохід

3. Примітка «Зобов’язання банку,

3. Окремі примітки:

які обліковуються на позабалансових

    дивіденди;

рахунках».

    потенційні зобов’язання банку;

 

    окремі показники діяльності банку

 

Банк у Звіті про фінансовий стан та в примітках до нього відображає статті активів та зобов’язань за їх балансовою вартістю, яка, зокрема, уключає суми переоцінки, зменшення корисності, суми неамортизованого дисконту (премії), нарахованих та несплачених процентних доходів (витрат).

За новими правилами подання фінансової звітності банк зобов’язаний подавати всі статті доходів та витрат за звітний період наростаючим підсумком в єдиному «Звіті про прибутки і збитки та інший сукупний дохід» або у двох окремих звітах:

       Звіт про прибутки і збитки;

       Звіт про сукупний дохід.

Якщо банк подає два звіти, Звіт про прибутки та збитки має передувати Звіту про сукупний дохід. Банк не включає до Звіту про прибутки і збитки та інший сукупний дохід інформацію про доходи і витрати за внутрішньосистемними розрахунками.

Суму податку на прибуток, пов’язану з кожним компонентом іншого сукупного доходу, включаючи коригування внаслідок перекласифікації, банк розкриває у Звіті про прибутки і збитки та інший сукупний дохід  або в примітках до нього.

Банк зазначає в єдиному Звіті про прибутки і збитки та інший сукупний дохід або у Звіті про прибутки і збитки показники чистого прибутку (збитку) та скоригованого прибутку (збитку) на одну просту акцію від діяльності, що триває, та окремо — від припиненої діяльності для кожного класу простих акцій, що надають різні права на частку в прибутку за звітний період. Якщо чистий та скоригований прибуток (збиток) на акцію однаковий, банк може подавати їх в одній статті звіту. Банк подає показники чистого та скоригованого прибутку (збитку) на акції в усіх відображених періодах з однаковою точністю.

Усі показники Звіту про прибутки і збитки та інший сукупний дохід мають бути відображені в поточних цінах на звітну дату, а саме: скориговані на коефіцієнт, що визначається як співвідношення індексу інфляції на звітну дату та індексу інфляції на дату визнання доходів і витрат, уключених до відповідних статей.

Примітки є невід’ємною складовою фінансової звітності банку, які наводяться до кожної суттєвої статті фінансової звітності на підставі даних синтетичного та аналітичного бухгалтерського обліку. В примітках надається інформація про основні принципи складання фінансової звітності, облікової політики банку, зміни, що в ній відбулися протягом звітного періоду, вплив економічної ситуації в Україні на фінансовий стан та результати діяльності банку, описує статті активів та пасивів, надає іншу інформацію, розкриття якої передбачають Міжнародні стандарти фінансової звітності.

У примітках стисло викладається інформація про методи оцінки, припущення та судження провідного управлінського персоналу, які були використані в процесі застосування облікової політики банку і мали суттєвий вплив на суми, що відображені у фінансовій звітності.

Примітки  також розкривають інформацію про склад активів, зобов’язань, капіталу, доходів і витрат, позабалансових зобов’язань, іншу інформацію, розкриття якої вимагається МСФЗ, згідно з перехресним посиланням у відповідних статтях форм фінансової звітності.

Банк визначає самостійно перелік рахунків внутрішнього плану рахунків для заповнення статей фінансової звітності та приміток з урахуванням економічної сутності операцій.

Відповідно до інструкції №373 [2] річна фінансова звітність і відповідна порівняльна інформація за попередні звітні періоди коригується, якщо вона складається в умовах гіперінфляції. Коригування показників річної фінансової звітності на вплив інфляції здійснюється без записів на рахунках бухгалтерського обліку. Річна фінансова звітність складається відповідно до вимог МСФЗ на підставі даних бухгалтерського обліку, а після цього шляхом коригування її показників складається скоригована фінансова звітність з урахуванням впливу інфляції.

Показники річної фінансової звітності коригуються з урахуванням зміни купівельної спроможності гривні з дати їх визнання до звітної дати шляхом застосування коефіцієнта коригування за умови, що значення кумулятивного приросту інфляції за три останніх роки, включаючи звітний, наближається до 100% або перевищує цей рівень.

Усі показники Звіту про прибутки і збитки та інший сукупний дохід мають бути відображені в поточних цінах на звітну дату, а саме: скориговані на коефіцієнт, що визначається як співвідношення індексу інфляції на звітну дату та індексу інфляції на дату визнання доходів і витрат, уключених до відповідних статей.

Банк складає фінансову звітність на підставі даних бухгалтерського обліку з урахуванням коригувальних проводок щодо подій, які змінюють ці дані після дати балансу (за даними файлу 25 «Дані про обороти по згортанню та залишки на рахунках»). коригувальних

Коригувальні проводки — це бухгалтерські проводки, що здійснюються після закінчення звітного періоду між датою балансу (кінець останнього дня звітного періоду) та датою затвердження (підписання) керівництвом звітності для розкриття достовірної інформації про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів банку згідно  принципу нарахування.

Під час здійснення коригувальних проводок застосовується принцип суттєвості щодо суми коригування та статті, що підлягає коригуванню. Банк має самостійно з урахуванням впливу на показники Звіту про фінансовий стан та Звіту про сукупні прибутки і збитки та інший сукупний дохід  визначати розмір суттєвості, яка застосовується провідним управлінським персоналом для формування достовірної фінансової звітності.

Суми, що суттєво не впливатимуть на оцінку визнаних на дату балансу активів, зобов’язань, капіталу, доходів і витрат у регістрах бухгалтерського обліку, відображаються  в поточному періоді без застосування коригувальних проводок.

Банк зобов’язаний коригувати суми, що визнані у звітності на дату балансу, на які вплинули події після дати балансу, та визнавати суми, що не були відображені у звітності на дату балансу з певних причин, наприклад:

  отримано інформацію про те, що корисність активу зменшилася на дату балансу або суму раніше визнаного збитку від зменшення корисності цього активу потрібно коригувати;

– надходження після дати балансу рішення суду, яке підтверджує наявність на дату балансу теперішньої заборгованості, що потребує додаткового коригування або створення резерву під зобов’язання;

  собівартість придбаних активів або надходження від проданих активів до дати балансу визначена після дати балансу;

  виявлено порушення або помилки, що свідчать про викривлення даних фінансової звітності тощо.

Банк не здійснює коригування сум, визнаних у його фінансовій звітності для відображення подій, які вказують на обставини, що виникли після дати балансу.  Банк розкриває інформацію про такі події в примітках до фінансової звітності.

Коригувальні проводки відображаються в регістрах бухгалтерського обліку поточною датою (у день фактичного її здійснення). У виписці з аналітичних рахунків коригувальні проводки відображаються окремою групою, що відокремлюється незаповненим рядком або іншим способом після здійснення проводок поточного дня з обов’язковим зазначенням місяця та року, за який проводиться коригування.

Фінансові звіти мають бути надані користувачам своєчасно, тобто у строки, що забезпечують ефективне використання звітної інформації. Консолідована фінансова звітність має бути надана засновником банку не пізніше 45 днів після закінчення звітного кварталу та не пізніше 15 квітня наступного за звітним року; річна — не пізніше 18 лютого наступного за звітним року.

Банк зобов’язаний не пізніше 30 квітня, наступного за звітним роком, оприлюднювати річну фінансову звітність, перевірену аудиторською фірмою, разом з аудиторським висновком та в обсязі, регламентованим Інструкцією про порядок складання та оприлюднення фінансової звітності банків України №373.

Банк подає до Національного банку проміжну фінансову звітність на паперових носіях та в електронному вигляді. Проміжна фінансова звітність на паперових носіях подається разом із супровідним листом, в якому  зазначена інформація про виявлені помилки та пов’язані з ними коригування, дає пояснення подій та операцій, які є важливими для розуміння змін у фінансовому стані та результатах діяльності банку, після дати останньої річної звітності. Банк розкриває інформацію про будь-які події або операції, які є суттєвими для розуміння поточного проміжного періоду (наприклад, зміна облікової політики, характер і суми статей, що впливають на активи, зобов’язання, капітал або на потоки грошових коштів, які не є типовими).

Проміжна фінансова звітність подається територіальним управлінням Національного банку України в установлені ними строки, але не пізніше 25-го числа місяця, наступного за звітним періодом.

Територіальні управління Національного банку після перевірки подають проміжну фінансову звітність електронною поштою Департаменту бухгалтерського обліку Національного банку через Центральну розрахункову палату 25-го числа місяця, наступного за звітним періодом (файли В5 «Звіт про фінансовий стан» за квартал та В6 «Звіт про прибутки і збитки та інший сукупний дохід» за квартал).

Банк зобов’язаний протягом місяця, наступного за звітним періодом, оприлюднювати таку проміжну фінансову звітність шляхом розміщення на власному веб-сайті, а також у приміщеннях банку, до яких мають доступ клієнти: Звіт про фінансовий стан, Звіт про прибутки і збитки та інший сукупний дохід і Примітки до звітів відповідно до інструкції №373 [2]. 

Відповідальність за складання та надання фінансової звітності несе керівництво банку в особі керівника та головного бухгалтера.

 

  Література:

1.     Розпорядження Кабінету Міністрів України „Про схвалення Стратегії застосування міжнародних стандартів фінансової звітності в Україні” від 24.10.2007р. №911-р // Бухгалтерський облік і аудит. – №11. – С. 76-79.

2.     Інструкція про порядок складання та оприлюднення фінансової звітності банків України. Затверджена постановою Правління Національного банку України №373 від 24.10.2011р.  // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/ed_2011_10_24/an/13/RE20026.htm.