Пелешок О.М. МЕ-61з(м)

ВТЕІ КНТЕУ

 

МІЖНАРОДНІ ТОРГОВЕЛЬНІ МЕРЕЖІ ЯК ОДНА З ФОРМ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ СВІТОВОЇ ЕКОНОМІКИ

 

Постановка проблеми. Важливу роль у соціально-економічному розвитку України відіграють торговельні мережі, в яких, порівняно з незалежними суб’єктами господарювання, є суттєві переваги. Саме тому вони здатні ефективніше функціонувати в глобалізованому світі з жорстким конкурентним середовищем. У них є можливість отримувати економію від масштабів діяльності, концентрувати ресурси, мати кваліфіковані кадри, залучати капітал для свого розвитку на вигідніших умовах, вибирати постачальників, які випускають більш конкурентоспроможні товари. Ось чому в мережевих магазинах краща товарна пропозиція, гарантована якість товарів і є можливість реалізувати їх за нижчими цінами, ніж в немережевих торговельних об’єктах.

Метою статті є дослідження теоретичних основ і практичних аспектів функціонування міжнародних торговельних мереж на вітчизняних ринках та на всесвітній торговельній арені.

Виклад основного матеріалу. Торговельні мережі, що функціонують, зокрема в роздрібній торгівлі, – це структури з більш-менш відпрацьованими стандартизованими бізнес-процесами, менеджментом і сформованим корпоративним кліматом, тому в їх магазинах і вища якість обслуговування покупців. У них є можливість впроваджувати сучасні інформаційні системи, які дають змогу приймати обґрунтовані управлінські рішення з меншими комерційними ризиками. Торговельні мережі здатні сформувати цивілізовану й ефективно функціонуючу торговельну та складську мережу, зменшити ланковість товароруху, а отже й посередників – перекупників і тіньовий сектор в цілому, оскільки їхня діяльність більш прозора й підзвітна. Завдяки цим перевагам мережевий бізнес швидко розвивається в різних країнах, зокрема в Україні.

Розвиток торговельних мереж в Україні розпочався приблизно з 2000 р., коли в світі вже було достатньо не тільки національних, а й транснаціональних мереж. Найбільш потужними лідерами світової торгівлі були й залишаються компанії, що подані в табл. 1 [1].

Таблиця 1

На сьогодні 30 найкрупніших компаній домінують на європейському ринку. Очікується, що в найближчі роки їхня сукупна частка досягне 80–90% за рахунок виходу з ринку більш дрібних учасників або їх злиття з крупнішими компаніями.

Не дивлячись на кризову ситуацію в усьому світі, в т. ч. і в Україні, найкрупніші роздрібні торговельні мережі не тільки зберегли свої позиції, а й збільшили обсяг товарообороту. Як свідчить досвід низки країн, завдяки підтримці цього сектору економіки державою вітчизняні мережеві компанії продовжують активну експансію і освоєння нових регіональних ринків [2].

Як свідчить досвід зарубіжних компаній, криза переорієнтувала бізнес із максимізації суми прибутків на приріст кількості покупців, знижуючи ціни на свої товари, бо це формує позитивний імідж компанії та закріплює його на перспективу. Сьогодні через зменшення ємності ринку й платоспроможного попиту збільшити прибуток неможливо, а нарощування ринкової частки забезпечить підприємству зростання прибутку завтра.

Ключовою тенденцією сучасного розвитку торгівлі є глобалізація, проявом якої став вихід торговельних мереж за межі своєї країни та відкриття магазинів в інших країнах світу. Зараз спостерігається домінування на ринку 3–5 роздрібних торговців. Так, у Швеції частка трьох найкрупніших роздрібних мереж становить 95 %, Фінляндії – 80, Франції – 66, Німеччині – 53, Великій Британії – 52, Угорщині – 26 % [3].

В Україні такі великі мережі тільки почали розвиватися. На сьогодні до найбільших за часткою у роздрібному товарообороті належать мережі торгово-промислової корпорації Фоззі Груп (4.2%), група компаній Фуршет (2.5%), ТОВ АТБ-Маркет (2.47%) і ТОВ Квіза-Трейд (2.12%). На ці чотири торговельні мережі в 2009 р. припадало 11.2 % роздрібного товарообороту підприємств України, а в загальному обсязі, включаючи оборот фізичних осіб-підприємців, лише 6.1 % [1].

Разом із розвитком вітчизняних торговельних мереж, у т. ч. шляхом злиття або придбання невеликих, зростає кількість іноземних мереж і в оптовій торгівлі. Особливо активно розвивається мережа центрів оптової торгівлі транснаціонального концерну METRO AG, який відкрив свій перший центр у Києві у 2003 р. Це позитивний приклад іноземної компанії для розвитку вітчизняних мереж в оптовій торгівлі, де процес їх формування суттєво відстає від роздрібної торгівлі.

За результатами глобальних досліджень, проведених компанією СВ Richard Ellis, Україна в 2011 р. посіла 18-те місце в рейтингу країн, які розглядають транснаціональні компанії для експансії в 2012-13 рр. [1].

Слід зазначити, що потужний вплив на розвиток торговельних мереж в країнах СНД і Україні зокрема мають наднаціональні фактори. Вони визначають характер майбутніх змін у структурі торговельної мережі й тому потребують ретельного дослідження. Значний вплив здійснюють наслідки світової фінансово-економічної кризи, які принципово змінюють характер конкурентної поведінки великих компаній, додаючи більшої виваженості в обгрунтуванні і прийнятті рішень щодо подальшого розвитку [3].

Висновки. Отже, міжнародні торговельні мережі  у найближчі роки залишаться одним з найбільш перспективних напрямів для вкладення інвестицій. Серед прогнозних тенденцій розвитку світової торгівлі до 2015 р. можна виділити основні:

-        продовження домінування провідних компаній рейтингу найбільших торговельних мереж на світовому ринку;

-       підвищення уваги до сервісу та диференціації своєї пропозиції торговельними мережами;

-       зростання уваги та поширення використання iнтернет-торгівлі;

-       розвиток крупних типів магазинів на ринках країн, що розвиваються.

Прогнозні тенденції в цілому підтверджують збереження напрямку щодо домінування провідних компаній світу, пошук та застосування ними різноманітних інструментів та засобів для збереження своїх позицій на висококонкурентному ринку міжнародної торгівлі.

Список використаних джерел:

1.     Селезнева И. Развитие мировых розничных сетей / И. Селезнева //Маркетинг. 2010. № 5. С. 92102

2.     Обзор рынка продовольственного ритейла Украины. Режим доступа : http://www allretail.сom.ua/analytics/overviews/

3.     В какие страны хотят ритейлеры?//Новый маркетинг.2012.№ 2.С. 12