Экономические науки/7. Учет и аудит

Пшегалінська Д.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету

 

Організація обліку касових операцій комерційного банку

 

В ринковій економіці між банками і суб’єктами господарської діяльності виникають відносини з приводу перерозподілу, збереження грошових коштів і здійснюються вони через процедуру розрахунків. Це стало можливим, бо всі розрахунки між суб’єктами господарської діяльності здійснюються з допомогою грошей. Із їх допомогою завершується перетворення грошової форми виділених засобів у виробничі запаси, одержання виручки і заключного в ній чистого доходу, тобто грошові розрахунки виступають найважливішим фактором забезпечення кругового обігу коштів, а їх своєчасне завершення є необхідною умовою процесу відтворення.

Зазначені теоретичні положення є основою для організації розрахунків підприємств, організацій, населення через банк, звідси бере початок найважливіша платіжно-розрахункова функція банків. Грошові потоки забезпечують розрахунки, а розрахункова платіжна операція має бути зафіксована бухгалтерським записом.

Питання по організації касових розрахунків та організації їх обліку в комерційних банках і на сьогодні є надзвичайно актуальними.

Питанням теоретичних засад та практичних аспектів касових операцій комерційного банку в економіці займаються як вітчизняні (А.М. Герасимович, О.В. Дзюблюк, Л.М. Кіндрацька, М.В. Кужельний, Ю.А Кузьмінський, В. Міщенко, І.М. Парасій-Вергуненко, Л.О. Примостка, М.Г. Чумаченко. та ін.), так і зарубіжні науковці (А. Гєнкін, Кузнєцов, А. Шамраєв, А.В. Пухов та ін.). Проте розробки научовців охоплюють не весь перелік проблем, пов’язаних із касовими операціями комерційного банку, та ряд питань, зокрема, адаптація міжнародного досвіду касових операцій в умовах економіки України, сучасні тенденції розвитку касових операцій потребують більш детального вивчення та аналізу.

Метою даного дослідження є вивчення сучасного стану обліку та організації касових операцій комерційного банку з метою їх подальшого удосконалення.

Розвиток обліку і товарного виробництва обігу грошей історично паралельно тісно перепліталось. При цьому банки, здійснюючи грошові розрахунки, кредитуючи господарство, будучи посередниками в перерозподілі капіталів, суттєво збільшують загальну ефективність виробництва, сприяють росту продуктивності суспільної праці.

Готівкові розрахунки застосовуються в основному у взаємовідносинах підприємств і організацій з населенням, тобто обслуговують рух грошових доходів і витрат населення. У розрахунках між підприємствами та організаціями майже всі господарські платежі (крім дрібних) здійснюються шляхом безготівкових перерахувань [1].

Новий підхід в організації обліку розрахунків з використанням принципів міжнародних стандартів потребує поглиблених знань в теоретичному плані. Великого значення також набувають питання, пов’язані з вивченням практичних аспектів, методів і форм грошових ресурсів, кредитування, розрахунків.

За останнє десятиріччя розрахунки, що здійснюються в банківській сфері, зазнали суттєвих змін. В першу чергу це стосується введення електронних платежів та нових платіжних систем [2].

Ефективна платіжна система забезпечила управління ліквідними коштами. А це значить, що гроші були в розрахунках до трьох тижнів, а стали обертатися за кілька годин, вивільнена маса грошей пішла на коррахунки у банках, зміцнила позицію ліквідності, тобто ліквідна стаття в балансі «Гроші і коррахунки» збільшилась. Потребу в грошах господарства задовольняли тепер вже за рахунок цієї статті балансу, а відповідно статті є гроші в касі (якщо розрахунки готівкою) і гроші на коррахунках (якщо розрахунки безготівкові). В кінцевому рахунку зменшилась емісія (випуск грошей в обігу), що в свою чергу привело до зниження інфляції. Потреба в грошах була задовільнена реальними грошима, утвореними в процесі господарства. В свою чергу, значно знижені витрати на виготовлення грошей.

Касове обслуговування - це традиційна послуга будь-якого комерційного банку. Сутність цієї операції полягає в тому, що комерційний банк приймає готівку від клієнтів з подальшим зарахуванням останньої на поточний рахунок та видають готівкові кошти за їх вимогою на відповідні цілі.

Документообіг за касовими операціями є досить об'ємний. Це зумовлено тим, що банк прагне уникнути оплати підроблених або сумнівних документів, і тим самим забезпечити схоронність та цілісність грошових коштів клієнтів. З цією метою всі касові документи, особливо видаткові підлягають додатковому контролю з боку контролера, головного бухгалтера, завідуючого касою.

Щоб забезпечити виконання своїх зобов'язань перед клієнтами і на першу вимогу видати готівкові кошти, банк повинен тримати в касі певний обсяг готівки. При цьому керівництво банку стикається з проблемою "надійність -доходність". Чим вища сума готівкових коштів в касі банку, тим вищий рівень надійності банку щодо виконання своїх зобов'язань. Але з іншої сторони, при надмірній кількості готівки в касі зменшується доходність. Тому перед банком постає питання визначення оптимальної суми готівки в касі для виконання своїх зобов'язань [3].

До касових операцій належать операції підприємств між собою та з підприємцями та фізичними особами, що пов’язані з прийманням та видачею готівкових коштів при проведенні розрахунків через касу підприємства.

Таким чином, виконання касового обслуговування банком своїх клієнтів дозволяє регулювати кількість готівкових грошей в обігу. Банк здійснює обслуговування готівкового обігу в країні в цілому (перерахунок коштів, вилучення зношених та неплатіжних грошових знаків, перевезення готівки тощо).

Специфіка здійснення комерційними банками операцій з розра­хунково-касового обслуговування клієнтів полягає в тому, що, не­зважаючи на інтенсивний розвиток сучасних платіжних технологій та форм безготівкових розрахунків, левова частка в грошовому забезпеченні господарського обороту суб'єктів підприємницької діяльності продовжує припадати на готівкові кошти. Ось чому банки, що прагнуть надавати комплексні банківські послуги, по­винні забезпечити якісне виконання всіх необхідних операцій з ка­сового обслуговування фізичних та юридичних осіб [4].

Таким чином, широке застосування безготівкових розрахунків в господарському обороті, а також на рівні міжбанківських розрахунків (електронними платежами) дають змогу скоротити готівковий обіг, а значить здешевіти сам процес його організації та інше.

Правильність відтворення касових операцій в бухгалтерському обліку, правильна організація їх обліку, достовірність інформації надто важливі в оперативній банківській роботі і відіграють важливу роль в організації платіжного обороту.

Література:

1.      Рощина В.Ф. Новий порядок ведення касових операцій в кредитних організаціях / В.Ф. Рощина / / Регламентація банківських операцій. Документи та коментарі. - 2008. - № 5. - С. 58 - 64.

2.      Смирнова О. Касові операції / А. Смирнова / / Новий економічний журнал. - 2009. - № 4. - С. 21 - 24.

3.      Юров А.В. Соціологічне дослідження як інструмент управління готівковим грошовим обігом / О.В. Юров / / Гроші і кредит. - 2009. - № С. 9 - 14.

4.      Парфьонов К. Особливості касових операцій у банках / К. Парфьонов / / Бухгалтерія і банки. - 2011. - № 11. - С. 45 - 46.