Экономические науки / 7. Учет и аудит

Яковишина Н.А., Дзіпетрук Я.А.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 Особливості організації аудиту розрахунків за працівниками з оплати праці

Перевірка програми розвитку кадрів підприємства, як правило, зосе­реджена на аналізі функціонування служби розвитку персоналу і її від­ділів. Але перевірка не повинна обмежуватися лише цим. Вона передба­чає також вивчення організації управління персоналом на даному під­приємстві, включаючи аналіз діяльності управляючого персоналу на різних рівнях управління.

Аудит праці та її оплати повинен здійснюватися у кілька етапів: підго­товчий, що включає розробку підходів до проведення перевірки; збирання інформації; аналізу й обробки інформації та оцінки ефективності аудиторської перевірки.

Найбільша увага повинна бути надана оцінці ефективності діяльності служби розвитку персоналу на  оперативному рівні в залежності від її впливу на поведінку і ставлення до роботи співробітників і обсягу її послуг менеджерам і службовцям. Перевірка сама по собі дає лише необхідну інформацію про стан справ на підприємстві, яка реального практичного значення може і не мати. Тільки підготовка на її основі програми перетворення соціально-трудових відносин і розробка алгоритмів управлінських рішень з практичних її здійснень можуть реально вплинути на ефективність діяльності підприємства.

Одним із найважливіших завдань аудиту в області праці є, як відзна­чалося вище, визначення ефективності здійснення програми управління і розвитку трудових ресурсів (мається на увазі, що така програма існує на кожному підприємстві). Тому перед початком перевірки цілі і задачі програми повинні бути чітко визначені, а якщо необхідно, уточнені.  Це особливо важливо, якщо в перевірці беруть участь зовнішні аудитори. Ця перевірка повинна включати принаймні три цільові функції:

- оцінку взаємозв'язку і несуперечності загальнодержавних законів, галузевих інструкцій і внутріфірмових правил і установок;

- оцінку відповідності програми організаційним цілям підприємства, її обґрунтованості і напруженості;

- оцінку ходу виконання програми. Крім цього, необхідно ретельно перевірити правила і методики, щоб визначити, наскільки вони відповідають поставленим задачам.

Специфічна ціль аудиторської перевірки полягає в тому, що вона не тільки визначає, наскільки дотримуються в організації законів, правил й інструкцій, але й одночасно в ході індивідуальних і групових бесід і зустрічей із працівниками, аналізу матеріалів анкет і опитувальних листів дає можливість виявити застарілі інструкції і вимоги, що не були вчасно обновлені чи відмінені.

Отже, аудит питань праці  і її оплати як елемент виявлення резервів підви­щення ефективності і прибутковості підприємства є одним із найбільш діючих факторів економічної політики підприємства, що особливо наочно проглядається в умовах трансформації економіки. Методично аудит містить у собі як мікроекономічні, так і макроекономічні питання організації праці і її оплати та охоплює практично всі елементи трудових відносин. Систематичне проведення аудиторських перевірок дає можливість правильно оцінити стан і розвиток трудових відносин на підприємстві.

Однією з найбільш важливих функцій аудитора, як уже підкреслюва­лось, є аналіз отриманої інформації та її оцінка. Обґрунтувати оцінку організації праці на підприємстві можна: порівнявши її з організацією на аналогічних підприємствах, особливо передових;  використовуючи науково розроблені норми і рекомендації, опублі­ковані в літературі з організації праці, соціально-трудових відносин, з посиланнями на середньо галузеві норми і показники;  застосовуючи перехресні дані і системний тип перевірок тощо.

Одна із задач аудитора - показати керівництву підприємства серйоз­ність економічних втрат від пропусків робочого часу. Це можна зробити, якщо дати характеристику втрат у грошовому вираженні. У вартість однієї невиправдано загубленої години робочого часу включаються се­редня годинна заробітна плата, витрати на пенсії, допомогу робітникам, витрати на утримання адміністративного апарату, накладні витрати.

Отже, аудит у області праці та її оплати може бути використаний і для кадрових перестановок у колективі. Якщо організація хоче залишитися конкурентоспроможною, вона повинна періодично проводити перестановку кадрів. Аудит праці  допомагає виявити приховані достоїнства і недоліки працівників, визначити, наскільки велике, на їхню думку, розходження між реальними і бажаними чи очікуваними умовами праці і її оплати. Таким чином, перевірка стає науково обґрунтованим стимулом кадрових змін, вона не тільки готує ґрунт для змін, але може стати і інструментом перестановок.

Для забезпечення належного впливу на ефективність підприємства важливим елементом аудиту в трудовій сфері є оцінка діяльності служб управління працею. Справа в тому, що багато років керівників відділами трудових ресурсів відносили до другорядних службовців, діяльність яких не пов'язана з основною метою підприємства і не може впливати на ефективність його роботи.

Література

1.     Мельник Т.Г. Методологія аудиту розрахунків з працівниками по оплаті праці \\ Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія: Економіка. – № 75. – 2005. -  С. 51 – 55.

2.     Одегов Ю.Г., Никонова Т.В. Аудит и контролинг персонала: учебное пособие – 2-е изд., перераб. и доп. – М.: Издательство «Экзамен», 2004 – 544с.

3.     Робертсон  Дж. Аудит: Пер. С англ.. – М.: КРМG: Аудиторськая фирма «Контакт», 1993. – 474 с.