Економічні науки/7. Облік і аудит

 

Студентка Кулик Т.В., к.е.н. Сидоренко О.О.

Чернігівський державний технологічний університет, Україна

 

Особливості бухгалтерського обліку забезпечень за обтяжливими контрактами

 

 

Ринкові умови господарювання передбачають наявність невизначеності у діяльності підприємств, що може призводити до виникнення ситуації,коли укладений підприємством контракт стає невигідним, оскільки витрати на його виконання чи дострокове розірвання є більшими,ніж доходи за цим контрактом. Для цілей обліку такі контракти називають обтяжливими контрактами, а облік операцій за такими контрактами має особливості, які потребують вивчення.

Питання обліку операцій за обтяжливими контрактами досліджують такі науковці, як: Вареня В., Вареня Т., Вахрушев С., Петренко Н., Пархомчук О. Терещенко В. [1, 2, 4, 7] та інші. Проте, малодослідженим залишаються питання обліку забезпечень за обтяжливими контрактами.         

Обтяжливим контрактом визнається контракт, витрати (яких не можна уникнути) на виконання якого перевищують очікувані економічні вигоди від цього контракту [5].  Обтяжливий контракт – це контракт, у якому неминучі витрати на погашення заборгованості за контрактом перевищують економічні вигоди, які очікується отримати за ним [3].

Витрати є неминучими в силу того, що в обох випадках – виконання чи розірвання контракту, одна із сторін понесе витрати, пов’язані із здобуттям доходу, або витрати на сплату штрафних санкцій (неустойки, пені) відповідно. З огляду на це, національними та міжнародними стандартами обліку за такими витратами рекомендовано створювати забезпечення.

Забезпечення — це зобов’язання з невизначеними сумою або часом погашення на дату балансу [5]. Зокрема, за МСБО 37 «Забезпечення, умовні зобов’язання та умовні активи», якщо суб’єкт господарювання має обтяжливий контракт, існуюче зобов’язання за цим контрактом слід визнавати та оцінювати як забезпечення [3].

Забезпечення за обтяжливими контрактами визнається «в сумі неминучих витрат, пов'язаних з його виконанням. Сума неминучих витрат, визначається за найменшою з двох величин: витрат на виконання контракту, або витрат на сплату неустойки (штрафів, пені) за невиконання контракту» [5].

Для обліку створення забезпечень за обтяжливими контрактами використовують субрахунок  474 «Забезпечення інших витрат і платежів» у кореспонденції з рахунками витрат поточного періоду. Зокрема Вареня В., Вахрушев С., Петренко Н.І., Пархомчук О.О. [1, 2, 4], з цією метою пропонують використовувати рахунок 94 «Інші витрати операційної діяльності» або рахунок 91 «Загальновиробничі витрати».

Проте, на наш погляд, вибір рахунку на який слід відносити витрати на створення забезпечення залежать від тривалості дії обтяжливого контракту. Так, за короткостроковим контрактом (укладання та виконання контракту відбувається в одному звітному році, але у різних кварталах) суму створеного забезпечення слід відображати проведенням Д-т 91(92,93,94) – К-т 474, в залежності від виду зобов’язання за таким контрактом. За довгостроковим обтяжливим контрактом (дата укладання (визнання контракту обтяжливим після його укладання) та дата його виконання належать до різних звітних років), слід звернути увагу на вимогу п.7 ПСБО 16 «Витрати», де зазначено, що «витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійсненні» [6]. Оскільки довгостроковий контракт передбачає виконання, а, отже, і отримання доходу, у іншому, ніж звітний рік, то витрати за таким контрактом можна чітко пов’язати із доходами майбутнього звітного року, отже, на дату формування забезпечення використовувати рахунки обліку витрат звітного періоду не доцільно, більш доцільним буде використати  рахунок 39 «Витрати майбутніх періодів», який, згідно інструкції до плану рахунків, призначено «для узагальнення інформації щодо здійснених витрат у звітному періоді, які підлягають віднесенню на витрати в майбутніх звітних періодах». При цьому в обліку створення забезпечення рекомендуємо відображати проведенням Д-т 39 – К-т 474.

Висновок. В роботі запропоновано методику обліку нарахування  забезпечення за обтяжливим контрактом залежно від тривалості строку його виконання (поточний чи довгостроковий), використання якої дасть можливість забезпечувати користувачів звітності повною, правдивою та неупередженою інформацією, що є головною метою ведення обліку та складання звітності.

Література:

 

1.     Вареня В. Обтяжливий контракт / В. Вареня, Т. Вареня // Дебет-Кредит. – 2006. – № 46. – Режим доступу: http: // www.dtkt.com.ua.

2.     Вахрушев С. Порядок обліку зобов’язань / С. Вахрушев // Дебет – кредит, Школа бухгалтера №7, від 11/04/2005.

3.     МСБО 37 “Забезпечення, непередбачені зобов'язання та непередбачені активи” [Електронний ресурс] / Офіційний сайт Міністерства фінансів України. – Режим доступу : http://minfin.gov.ua/document/92448/ MSBO_37.pdf.

4.     Петренко Н.І. Удосконалення обліку резервів майбутніх витрат і платежів / Петренко Н.І., Пархомчук О.О. // Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. Міжн. зб. наук. праць. / Серія: Бухгалтерський облік, контроль і аналіз. Випуск 2 (20). / Відповідальний редактор д.е.н., проф. Ф.Ф. Бутинець. – Житомир: ЖДТУ, 2011. – С. 385-396.

5.     Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 11 «Зобов’язання» [Електронний ресурс] Режим доступу:  http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=z0085-00 – Назва з екрану.

6.     Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати» [Електронний ресурс] Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=z0027-00.– Назва з екрану.

7.     Терещенко В.С. Бухгалтерський облік забезпечень майбутніх витрат і платежів: теорія та методика : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук : спец. 08.00.09 «Бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності)» /  О. О. Пархомчук. – Київ, 2008. – 22 с.