Економічні науки/7. Облік і аудит

 

студ. Ворона О.М., к.е.н. Сидоренко О.О.

Чернігівський державний технологічний університет, Україна

 

Окремі аспекти обліку програмних електронних грошей

 

Розвиток інформаційних технологій та світової мережі Інтернет призвели до виникнення нових засобів платежу, зокрема програмних електронних грошей (далі – ПЕГ). При цьому, використання ПЕГ з року в рік стрімко зростають, проте питання їх бухгалтерському обліку залишається недостатньо дослідженими, що і вказує на актуальність дослідження.

Питання обліку грошових коштів є предметом дослідження таких науковців як: Береза С.Л, Варавка В.В., Гриліцька А.В., Несходовський І.С та інші [1, 3, 6, 17], водночас питання застосування та обліку електронних грошей розглядалися такими вченими як: Бодюк А.В., Валентинова Т., Ільницька Н.М., Корягін М.В., Ліва В.Р., Легенчук С.Ф., Королюк Н.М., Леонов Ю.,       Лукашова І.О., Машика Ю.В., Нефьодов А., Скоробогата В.В. [2, 3, 10, 11, 12, 13, 14, 17, 19], проте на сьогодні не досягнуто єдиної думки щодо сутності електронних грошей та вибору рахунку для їх обліку, що потребує досліджень.

Перш ніж розпочати розгляд особливостей обліку електронних грошей необхідно з’ясувати їх сутність згідно нормативних джерел та скласти власну думку щодо сутності поняття електронні гроші (див. табл.1).

Програмні електронні гроші: зберігаються на електронному носії (жорсткому диску), а отже вони знаходяться під контролем підприємства в результаті минулих події (перерахування коштів в банк, та одержання замість них ПЕГ), і є ресурсом, який може бути використаний для розрахунку з певними особами, що сукупно вказує на те, що для цілей обліку ПЕГ є активом. Активи - ресурси, контрольовані підприємством в результаті минулих подій, використання яких, як очікується, приведе до надходження економічних вигод у майбутньому [8].

Таблиця 1

Тлумачення поняття електронні гроші

№ п/п

Джерело

Трактування поняття електроні гроші

1

Концепция использования электронных платежных систем России для повышения качества государственного Управления: отчет о НИР (промежуточный) [9]

– це грошові зобов’язання організації, що заміщують у процесі їх обігу вимоги юридичних і/або фізичних осіб по оплаті товарів або послуг, у тому числі грошові зобов'язання складені в електронній формі як передплачені фінансові продукти.

2

Директива Європейського Парламенту та Ради 2000/12 від 20 березня 2000 р. щодо започаткування діяльності кредитних установ та її ведення [7]

– це вартість, представлена зобов'язанням емітента, що зберігається в електронній формі на певному носії, який ухвалюється в якості засобу платежу агентами, відмінними від емітента, тобто підкреслюється властивість електронних грошей як передплаченого фінансового продукту.

3

Положення "Про електронні гроші в Україні" [18]

– це одиниці вартості, які зберігаються на електронному пристрої, приймаються як засіб платежу іншими, ніж емітент, особами і є зобов’язаннями емітента

4

A glossary of terms used in payments and settlement systems [5]

– це вартість, яка зберігається в електронному вигляді на таких пристроях як чіпова картка або накопичувач на жорсткому диску персонального комп’ютера.

5

Report on electronic money [20]

– це грошова вартість, яка зберігається в електронному вигляді на технічному пристрої і може широко використовуватися для здійснення платежів підприємствам іншим, ніж емітент, без необхідності використання при цьому банківських рахунків, але яка діє як наперед оплачений інструмент на пред’явника.

6

Запропоновано авторами

– це грошові зобов’язання емітента, які функціонують лише в електронній формі, являють собою певну одиницю вартості, що зберігається на електронному пристрої та буде використана для розрахунків з торговцями за товари в електронному вигляді, придбані на виробничі (господарські) потреби.

Джерело: узагальнено авторами.

 

Водночас, чинна Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій [15] не містить жодних рекомендації щодо відображення електронних грошей на певному з рахунків. Серед науковців також є різні думки, так: Легенчук С.Ф., Королюк Н.М. [11,], пропонують використовувати рахунок 315 “Електронні гроші”; Нефьодов А [17], пропонує електронні гроші обліковувати у складі дебіторської заборгованості на рахунку 377 «Розрахунки з іншими дебіторами»; Корягін М.В., Ліва В.Р., Лукашова І.О., Несходовський І.С., Скоробогата В.В. [10, 13, 16, 19], рекомендують використовувати новостворений рахунок 32 “Електронні гроші”.

Розглянемо чи можна використовувати рахунки обліку грошових коштів та дебіторської заборгованості, з метою відображення на їх ПЕГ (див. табл. 2).

Таблиця 2

Проблематичні моменти відображення ПЕГ на рахунках бухгалтерського обліку

Рахунок обліку

Обґрунтування

31 “Рахунки в банках”

На рахунку 31 знаходяться грошові кошти в безготівковій формі на рахунках банках. Щоб здійснити певну операцію з ними, необхідно заповнити пакет документів під контролем цих банків, а ПЕГ не потребують втручання банків, оскільки користувач має право їх використати в будь-який зручний для нього час.

33 “Інші кошти”

На рахунку 33 ведеться узагальнення інформації про наявність та рух грошових документів, які знаходяться в касі підприємства (поштових марок, марок гербового збору, сплачених проїзних документів, сплачених путівок до санаторіїв, пансіонатів, будинків відпочинку тощо), та про кошти в дорозі, тобто грошові суми, внесені в каси банків, ощадні каси або поштові відділення для подальшого їх зарахування на розрахункові або інші рахунки підприємства. ПЕГ не можна охарактеризувати як грошові документи, оскільки вони не мають матеріальної форми, а зберігаються в пам’яті комп’ютера (жорсткий диск).

35 “Поточні фінансові інвестиції”

На рахунку 35 ведеться облік наявності та руху поточних фінансових інвестицій та еквівалентів грошових коштів, у тому числі депозитних сертифікатів. ПЕГ не можна розглядати як еквівалент грошових коштів, оскільки вони належать до абсолютно ліквідних активів, тобто являються, безпосередньо, грошима в електронному вигляді.

377 Розрахунки з іншими дебіторами

На рахунку 37 ведеться облік дебіторської заборгованості, в той час як електронні гроші нею не є, адже банк винен нам не ПЕГ, а має лише зобов’язання щодо їх обміну на звичайні кошти на вимогу підприємства, що володіє ПЕГ.

Джерело: складено авторами.

 

Аналіз рахунків бухгалтерського обліку, на яких міститься інформація щодо суми грошей та їх еквівалентів, довів неможливість їх використання для обліку ПЕГ. На нашу думку, найбільш вірним буде відображення ПЕГ на додатково доданому рахунку 321 “Програмні електронні гроші” за відповідними субрахунками: 3211 “Програмні електронні гроші в національній валюті”, 3212 “Програмні електронні гроші в іноземній валюті” .

Література:

1.    Береза С.Л. Облік і контроль грошових активів та дебіторської заборгованості: теорія і практика : автореф. дис. канд. екон. наук: 08.06.04 / С.Л. Береза. – К., 2003. – 20 с.

2.    Бодюк А.В. Електронні гроші: суть та особливості / А.В. Бодюк, І.О. Грубін // Формування ринкових відносин в Україні – 2006. – № 9. – С. 33-37.

3.    Валентинова Т. Електронні гроші: види, переваги, недоліки /                        Т. Валентинова // Все про бухгалтерський облік. – 2011. – № 103. – С. 12-13.

4.    Варавка В.В. Облік, контроль і аналіз руху грошових коштів підприємства: методика і організація: автореф. дис. … канд. екон. наук: 08.00.09 / В.В. Варавка. – К., 2009. – 23 с.

5.    A glossary of terms used in payments and settlement systems [Електронний ресурс]/ BIS. – Режим доступу: www.bis.org/publ/cpss00b.pdf  

6.    Гриліцька А.В. Облік, аудит і аналіз грошових коштів: управлінський аспект : втореф. дис. … канд. екон. наук: 08.06.04 / А.В. Гриліцька. – К., 2009. – 23 с.

7.    Директива Європейського Парламенту та Ради 2000/12 від 20 березня 2000 р. щодо започаткування діяльності кредитних установ та її ведення – Official Journal L 126, 26.05.2000 p. 0001–0059. Цит. за: Регулювання сфери фінансових послуг у праві Європейського Союзу та перспективи адаптації законодавства України / Т. Вовк, Г. Друзенко, Г. Зугравий та ін. ; за наук. ред. к.ю.н. С. Шевчука. – Харків : Консум, 2002. – С. 353.

8.    Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” № 996-XIV [Електронний ресурс] / Офіційний сайт Верховної Ради України. – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=996-14

9.    Концепция использования электронных платежных систем России для повышения качества государственного Управления: отчет о НИР (промежуточный) / ООО «ФТ Телеком» ; рук. М. В. Папулов. – М., 2002. – 207 с.

10.                 Корягін М.В. Електронні гроші: особливості використання та бухгалтерський облік / М.В. Корягін, В.Р. Ліва // Вісник Національного лісотехнічного університету України : збірник науково-технічних праць. – Львів : РВВ НЛТУ України. – 2012. – Вип. 22.5. – С. 241-246

11.                  Легенчук С.Ф. Методика бухгалтерського обліку процесу електронної комерції / С.Ф. Легенчук, Н.М. Королюк // Вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту / Економічні науки. – 2010. – Вип. ІV (40). – С. 321-334

12.                 Леонов Ю. Електронні гроші – зручний інструмент розрахунків чи ще один спосіб обходу закону? / Ю. Леонов, О. Трегубова. [Електронний ресурс]. – Режим доступу http://www. legalweekly.com.ua/article/? uid=2700.       

13.                  Лукашова І.О. Усунення протиріч у методології бухгалтерського обліку коштів [Електронний ресурс] / І.О. Лукашова. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/Tiru/2010_30_1/Lukash.pdf  

14.                 Машика Ю.В. Електронна комерція – платіжні системи мережі Інтернет / Ю.В. Машика // Науковий вісник НЛТУ України : зб. наук.-техн. праць. – Львів : РВВ НЛТУ України. – 2011. – Вип. 21.8. – С. 123-129.

15.      Наказ “Про затвердження Плану рахунків бухгалтерського обліку та Інструкції про його застосування” № 291 [Електронний ресурс] / Офіційний сайт Міністерства фінансів України. – Режим доступу: http://www.minfin.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=50269&cat_id=50097

16.                  Несходовський І.С. Облік грошових коштів та і контроль їх використання в підприємствах торгівлі: автореф. дис. … канд. екон. наук: 08.06.04 / І.С. Несходовський. – К., 2009. – 20 с.

17.                  Нефьодов А., Інтернет–валюта, або що таке електронні гроші в Інтернеті.//Бухгалтерія. Збірник систематизованого законодавства. – 2004. – №5. – С. 193–197.

18.      Положення "Про електронні гроші в Україні", затверджений постановою НБУ від 04.11.10 р., № 481. [Електронний ресурс]. – Режим доступу http://www.zakon1.rada.gov.ua /laws/show/z1336-10

19. Скоробогата В.В. Бухгалтерський облік грошових коштів як складової монетарних активів підприємства / В.В. Скоробогата / Вісник ЖДТУ 2012 № 1(59). – С . 36-43.

20.                 Report on electronic money [Електронний ресурс]/ European Central Bank,.Режим доступу: http://www.ecb.int/pub/pdf/other/emoneyen.pdf