Бедевельська М. В.

Мукачівський державний університет

Роль педагогічної майстерності у педагогічній діяльності майбутнього вчителя іноземних мов

Здобуття освіти є одним з найважливіших процесів, які відбуваються у житті кожної людини. Даний процес в більшості є двохстороннім та включає взаємодію вчителя та учнів, викладача та студентів та ін. Головним завданням вчителя є передати інформацію учням, котрі готові та здатні до сприйняття, а також навчити їх живому спілкуванню, за допомогою усіх можливих засобів і методів сформувати всебічно розвинену особистість.

Так як Україна входить у світовий освітній простір то неабиякого значення набуває вивчення іноземних мов учнями школи. Важливість володіння іноземною мовою уже не потребує особливого обґрунтування, адже без неї практично не можливо бути висококваліфікованим фахівцем у будь-якій галузі. Даний факт підтверджується і тим, що з 1 вересня 2012 року в загальноосвітніх навчальних закладах України іноземна мова є обов’язковою для вивчення з 1-ого класу. Відповідно до цього особливої актуальності набуває проблема готовності вчителів іноземних мов до таких змін. Зрозуміло, що для ефективного процесу навчання іноземній мові вчителю недостатньо тільки відмінно володіти предметом та методикою його викладання, важливо, щоб педагог володів педагогічною майстерністю, мав бажання постійно її вдосконалювати відповідно до вимог часу. Це зумовлює актуалізацію проблеми формування педагогічної майстерності майбутніх учителів іноземної мови.

Нам імпонує бачення Л. Задорожної, яка вважає, що оволодіння педагогічною майстерністю виражає ступінь готовності випускників до професійної педагогічної діяльності. Готовність майбутніх учителів іноземної мови до педагогічної діяльності як показник оволодіння ним педагогічною майстерністю виявляється лише в період практики, де на основі аналізу його діяльності з’ясовується відповідність власне знань, умінь і навичок студента реально існуючому переліку знань, умінь та навичок, які є показниками оволодіння педагогічною майстерністю. До такого переліку доцільно внести лише ті вміння, які дійсно можуть бути сформовані під час навчання [6].

Феномен педагогічної майстерності вивчали багато вітчизняних науковців і практиків педагогів. Так, В. Андрущенко, В. Бех, М. Бойченко, В. Журавський, М. Згуровський, Б. Клименко, В. Лутай, Ю. Малиновський, М. Михальченко, В. Огнев’юк, М. Романенко, Н. Скотна, М. Степко, В. Цикін, В. Шинкарук та інші досліджували систему професійної підготовки вчителя та формування його педагогічної майстерності. Л. Анциферова, Л. Бабич, Г. Балл, Є. Барбина, В. Бутенко, І. Зязюн, Г. Кондратенко, Л. Крамущенко, І. Кривонос, Н. Кузьмина, М. Лазарєв, В. Сухомлинський та інші висвітлювали місце і роль педагогічної майстерності в системі професійних характеристик вчителя. Ю. Азаров, Л. Білієнко, В. Кан-Калик, Р. Кузьменко, А. Луцюк, Г. Сагач, Т. Стратан, Т. Тхоржевська, С. Швидка досліджували формування педагогічної майстерності вчителя засобами навчально-виховного процесу.

Розглянемо як різні вчені трактують дефініцію «педагогічна майстерність». У педагогіці розуміється, що майстерність розкривається в ефективній діяльності людини. Існує чимало визначень педагогічної майстерності: і як «найвищий рівень педагогічної діяльності … який виявляється в тому, що у відведений час педагог досягає оптимальних наслідків» (Н.В. Кузьміна [1], Н.В. Кухарєв [2]), і як «високе мистецтво виховання і навчання» [3], і як «синтез наукових знань, умінь і навичок методичного мистецтв і особистих якостей учителя» (А.І. Щербаков [4]), і як «комплекс властивостей особистості, що забезпечує організацію високого рівня професійної діяльності на рефлексивній основі» (І.А. Зязюн [5]).

Під педагогічною майстерністю майбутнього вчителя іноземних мов розуміємо комплекс професійних особистісних якостей, які необхідні майбутньому вчителю іноземних мов для активного впливу на учнів у процесі вивчення іноземної мови та ефективної професійної діяльності.

Отже, педагогічна майстерність майбутнього вчителя іноземних мов відіграє важливу роль у професійній діяльності та сприяє формуванню вмінь оптимізувати та організувати всі види навчального процесу вивчення іноземної мови.

 

Література:

1.                 Кузьмина Н.В. Профессионализм деятельности преподавателя и мастера производственного обучения профтехучилища. – М.: Висш.шк., 1989. – 167 с.

2.                 Кухарев Н.В. На пути к профессиональному мастерству. – М.: Просвещение, 1990.

3.                 Педагогическая энциклопедия. – М., 1965. – Т. 2 – С. 739

4.                  Щербаков А. И. Формирование личности учителя в системе высшего педагогического образования : автореф. дис. на соиск. учен. степени д-ра пед. наук : 13.00.01 "Общая педагогика и история педагогики" / А. И. Щербаков.  Л., 1968.  30 с.

5.                 Педагогічна майстерність: Підручник /І.А.Зязюн, Д.В.Крамущенко, І.Ф.Кривонос та ін./ За ред. І.А.Зязюна.– 2-ге вид., допов. і перероб. – К.: Вища школа, 2004. – 422 с.

6.                 Задорожна Л. Педагогічні аспекти професійної підготовки майбутнього вчителя // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2002. – №4. – С.79-85.