10. Економіка підприємств

Ждаміров Є.Ю.

Сумський національний аграрний університет

ОСОБЛИВОСТІ УПРАВЛІННЯ ВИРОБНИЧИМ ПОТЕНЦІАЛОМ ПІДПРИЄМСТВ

Нагальною потребою будь-якого економічного суб'єкта стає раціональне використання обмежених ресурсів, сукупністю яких створює і оцінює виробничий потенціал, удосконалення економічного механізму їх ефективного використання, наукове обґрунтування та побудова механізмів відповідальності за результати роботи з поширенням передового досвіду. Реалізація цих процесів зачіпає глибинні ос­нови господарської діяльності й виступає важливим засобом за­безпечення ефективності соціально-економічних перетворень і потребує від сучасної науки і практики принципово нових підходів до визначення ролі і місця виробничого потенціалу як об'єктивної можливості у виробленні мети – творчого відображення реальнос­ті у формі образу майбутньої практичної діяльності, вихідного пункту і рушійної сили стратегічного управління в умовах невизначеності і нестабільності зовнішнього середовища.

Ресурси є лише окремими елементами виробничого потенціалу, які знаходяться в розпорядженні виробничої систе­ми, слугують забезпеченню процесу виробництва і використову­ються для досягнення конкретних цілей. Інтегральна спроможність виробничого потенціалу залежить від складу та стану ресурсів, ступеня відповідності складників потенціалу стратегічним цілям і завданням, проявляється в межах виробничої ланки і безпосередньо пов'язана з функціону­ванням та розвитком підприємства. У виробничих умовах на ньо­го впливає конкретна система зовнішніх і внутрішніх матеріаль­них зв'язків. Такими зв'язками між елементами (ресурсами, під­розділами) є технології, зокрема управлінські, взаємовідносини та зовнішнє середовище. Виробничий потенціал можна розглядати як об'єкт або виробничо–економічну систему (ВЕС), якій властиві загальні закономірності й принципи розвитку.

Важливою ознакою потенціалу підприємства є взаємозамінність та збалансованість його елементів. Проте якщо збалансованість складників потенціалу, яка є запорукою його успішного функціонування, вимагає як у просторі, так і в часі, всебічної виваженості й прагне до абсолютності, то взаємозамінність – завжди відносна, лімітована і залежить від економічної ситуацій рівня розвитку та особливостей системи господарювання. Загальна ефективність функціонування потенціалу як системи визначається ступенем найменшого ресурсного забезпечення. Збалансованість потенціалу є явищем досить складним і багаторівневим. Цілісність потенціалу слід забезпечувати на основі диференціації елементів на окремі функціональні однорідні групи з наступною інтеграцією їх в єдину систему та реалізацією в процесі управління його формуванням і використанням таких принципів як спільність та єдність цільової функції для потенціалу й кожного його елемента, спільність критеріїв ефективності функціонування та розвитку елементів і самого потенціалу в цілому.

Виробничий потенціал, як економічна категорія, поєднує в собі кількісні показники кожного ресурсу та їхні конкретні потенційні характеристики (можливості) і вказує на реальну, фіксовану та сформовану інтегральну спроможність підприємства або галузі. Дієздатність потенціалу підприємства забезпечується цілеспрямованим приведенням в дію суб'єктами господарювання існуючих структурних елементів (ресурсів) і визначається у процесі економічної діяльності підприємства. В умовах виробництва на функціонування потенціалу впливають безліч об'єктивних і суб'єктивних чинників, серед яких слід виділити: склад і сучасний стан системи наявних ресурсів; ступінь відповідності складників потенціалу стратегічним цілям і завданням підприємства; його здатність забезпечувати стійкість господарської системи до впливу зовнішнього середовища та її внутрішню гнучкість (здатність до адаптації). Ресурсна складова є необхідною передумовою формування потенціалу, але недостатньою умовою його функціонування.

Механізм формування підприємницького потенціалу був закладений ще в період планової економіки разом із впроваджен­ням внутрішньогосподарського розрахунку, створенням у сільськогосподарському виробництві високоприбуткових підсобних промислів і підприємств. В умовах командно–адміністративної системи управління, коли пріоритети надавалися ви­конанню будь–якою ціною планових завдань, стимули для розви­тку підприємництва були обмеженими. Перехід економіки Укра­йні на ринкові засади, роздержавлення та приватизацію землі, майна, розвиток конкуренції створили можливості й зумовили необхідність активного становлення підприємництва.

Управління – як складний соціально-економічний процес виконує двоєдине завдання: формує комплексну стратегію розвитку (напрями дії на систему для зберігання її стійкості) й визначає шляхи створення механізмів реалізації цієї стратегії та конкретні методи впливу, що забезпечують досягнення поставлених цілей. Управлінська основа підприємницької діяльності, основою якої є приватна власність, полягає у відповідальності за кінцеві результати виробництв, раціональне використання та своєчасну оплату наданих в оренду земельних і майнових паїв. Апріорі вважається, що підприємництво має базуватися на професіоналізмі й доброчесності суб'єктів підприємницької діяльності. Як зазначалося, однією з важливих, якщо не найважливі­ших функцій управління в сучасних умовах господарювання має бути розробка комплексної стратегії оптимального розвит­ку підприємства, в основу якого покладено визначені рівні й рубежі. Їх можна досягти у разі врахування стану земельних угідь, матеріально-технічної бази, природних, біологічних та організаційно-економічних факторів, технологій вирощування сільськогоспо­дарських культур і утримання тварин, фінансового положення й, визначивши потреби, надати потенціалу аграрного підприємства конкурентоспроможності.

Таким чином, в процесі дослідження встановлено, що управління виробничим потенціалом підприємства – це організація дій по координації сукупності необхідних для функціонування або розвитку підприємства різних ресурсів, головним чином економічних, безпосередньо пов’язаних з функціонуванням виробництва і прискоренням науково-технічного прогресу.