Экономические науки/4. Инвестиционная деятельность и фондовые рынки 

 

Науковий керівник Ткаченко О.В., студент Попова Н.В.

Криворізький факультет Запорізького національного університету,

Україна

Актуальність розробки інвестиційної стратегії

 

Інвестиційна стратегія являє собою систему довгострокових цілей інвестиційної діяльності підприємства, обумовлених загальними задачами його розвитку й інвестиційною ідеологією, а також вибір найбільш ефективних шляхів їхнього досягнення. Вона обирається  відповідно до стану та прогнозів щодо макроекономічного середовища, інвестиційного ринку, самого інвестора, сфери його бізнесу та ділових інтересів.[1;376]

Необхідність  розробки інвестиційної стратегії підприємства викликана різними умовами. Найважливішим з таких умов є інтенсивність змін факторів зовнішнього інвестиційного середовища. Висока динаміка основних макроекономічних показників, пов'язаних з інвестиційною активністю підприємств, темпи технологічного прогресу, часті коливання кон'юнктури інвестиційного ринку, мінливість державної інвестиційної політики і форм регулювання інвестиційної діяльності не дозволяють ефективно керувати інвестиціями підприємства на основі лише раніше накопиченого досвіду і традиційних методів інвестиційного менеджменту. У цих умовах відсутність розробленої  інвестиційної стратегії,  адаптованої до можливих змін факторів зовнішнього інвестиційного середовища, може привести до того, що інвестиційні рішення окремих структурних підрозділів підприємства будуть носити різноспрямований  характер, приводити до виникнення протиріч і зниженню ефективності інвестиційної діяльності в цілому.

Однією з умов, що визначають актуальність розробки інвестиційної стратегії підприємства, є його майбутній перехід до нової стадії життєвого циклу. Кожній зі стадій життєвого циклу підприємства притаманні характерні їй рівень інвестиційної активності, напрямки і форми інвестиційної діяльності, особливості формування інвестиційних ресурсів. Розроблення інвестиційної стратегії дозволяє завчасно адаптувати інвестиційну діяльність підприємства до майбутніх кардинальних змін можливостей його економічного розвитку.

Істотною умовою, що визначає актуальність розробки інвестиційної стратегії, є кардинальна зміна цілей операційної діяльності підприємства, пов'язана з новими комерційними можливостями. Реалізація таких цілей вимагає зміни виробничого асортименту, упровадження нових виробничих технологій, освоєння нових ринків збуту продукції і т.п. У цих умовах істотне зростання інвестиційної активності підприємства і диверсифікованість форм його інвестиційної діяльності повинні носити прогнозований  характер, який повинен забезпечуватись розробкою чітко сформульованої інвестиційної стратегії.[3;178]

Вибір інвестиційної стратегії є компромісом між багатьма чинниками, що впливають на рішення інвестора. Найсуттєвіші з них:

 • достатність ресурсів інвестора;

• визначеність (гарантованість) результатів;

• ефективність — переважання доходів над витратами;

• максимізація дохідності і мінімізація ризику;

• визначеність із часовими параметрами інвестування;

• узгодженість із внутрішньою спроможністю інвестора;

• узгодженість із зовнішнім середовищем.

Розробка інвестиційної стратегії відіграє велику роль у забезпеченні ефективного розвитку підприємства. Вона забезпечує механізм реалізації довгострокових загальних і інвестиційних цілей майбутнього економічного і соціального розвитку підприємства в цілому й окремих його структурних одиниць. Розроблена інвестиційна стратегія дозволяє реально оцінити інвестиційні можливості підприємства, забезпечити максимальне використання його внутрішнього інвестиційного потенціалу і можливість активного маневрування інвестиційними ресурсами. Вона забезпечує можливість швидкої реалізації нових перспективних інвестиційних можливостей, що виникають у процесі динамічних змін факторів зовнішнього інвестиційного середовища.[2;250]

Розробка інвестиційної стратегії враховує заздалегідь можливі варіації розвитку неконтрольованих підприємством факторів зовнішнього інвестиційного середовища і дозволяє звести до мінімуму їхні негативні наслідки для діяльності підприємства. Наявність інвестиційної стратегії забезпечує чіткий взаємозв'язок стратегічного, поточного й оперативного управління інвестиційною діяльністю підприємства. У системі інвестиційної стратегії формується значення основних  критеріальних оцінок вибору реальних інвестиційних проектів і фінансових інструментів інвестування.

Стратегія повинна  поєднувати  тактичні короткострокові дії інвестора в систему, яка забезпечує високий результат. З'єднання в інвестиційній стратегії системи цілей і шляхів їхнього досягнення визначає границі можливої інвестиційної активності підприємства і прийнятих інвестиційних рішень  по напрямках і формам його інвестиційної діяльності в майбутньому.

 

Література:

1.Майорова Т.В. Інвестиційна діяльність: Навчальний по-сібник./Майорова Т.В. – Київ: «Центр навчальної літератури», 2004. – 376с.

2. Пересада А.А. Інвестування: Навч. посібник./ Пересада А.А - К.: КНЕУ, 2004. – 250 с.

3. Туріянська М. М. Інвестиційний клімат України: проблеми і рішення./ Туріянська М. М. — Донецьк : ТОВ "Юго-Восток, ЛТД", 2004. — 178с.