Плотнік А.В.

ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ОБЛІКУ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ, ФОРМУВАННЯ ТА РОЗПОДІЛУ ПРИБУТКУ

 Ключові слова: облік, фінансові результати, прибуток

Актуальність теми. В умовах ринкової економіки України прибуток розглядають не тільки як результативний і оціночний показник діяльності підприємств. Він став метою діяльності підприємства, головною умовою його ділової активності та подальшого розвитку, ефективного здійснення своїх функцій на споживчому ринку відповідно до попиту на продукцію (роботи, послуги), які виготовляє (виконує, надає) підприємство. Потреба в якісній економічній інформації, що достовірно характеризує фінансові результати, стала невідкладною. Але, як свідчить практика, економічна інформація не завжди відповідає вимогам менеджменту.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Значний  внесок в розробку теоретичних і практичних аспектів обліку фінансових результатів, формування та розподілу прибутку внесли такі вчені як Захожай В. Б., Базась М. Ф., Матюха М. М., Базась В. М., Ломонос-Чанкселіяні М. В., Хом’як Р. Л., Лемішовський   В. І. та інші [1-3].

Мета статті. Метою дослідження є розкрити теоретичні аспекти обліку фінансових результатів, формування та розподілу прибутку.

Виклад основного матеріалу. Перехід до ринкової економіки, виникнення та функціонування різних форм власності закономірно спричиняють суттєві зміни в бухгалтерському обліку, в його побудові й веденні. Водночас, становлення ринкових відносин супроводжується підвищенням ролі прибутку як матеріальної основи руху економічних інтересів підприємства і держави. Тому, реформування бухгалтерського обліку, орієнтоване на ринкові перетворення, обумовлює потребу перегляду методології формування фінансових результатів господарюючих суб’єктів.

Оскільки ключовими елементами в процесі визначення фінансових результатів діяльності підприємства є доходи і витрати, було визначено існування різних теорії, які відображали місце та роль доходів, витрат і результатів діяльності в системі бухгалтерського обліку. Досліджено передумови виникнення доходів, витрат і результатів діяльності в історичному аспекті з урахуванням їх ролі для управління діяльністю підприємства.

Трактування прибутку є доволі складним і різнобічним. Прибуток називають об’єктивною економічною категорією товарно - грошових відносин, важливим фінансовим синтетичним показником діяльності підприємства, а також джерелом фінансових ресурсів підприємства, які відіграють вирішальну роль у фінансовому забезпеченні підприємницької діяльності. Також прибуток відносять до складового елементу ринкових відносин, що займає особливе місце в створенні ринку засобів виробництва, предметів народного споживання, цінних паперів. Прибуток відіграє важливу роль в ліквідації бюджетного дефіциту, стабілізації господарства, здоланні кризових явищ.

Теорія прибутку має специфічні риси, які відрізняють її від тих розділів економічної теорії, які трактують інші доходи суспільства: заробітна плата, відсоток за користування капіталом і рента.

Неоднозначність поняття "прибуток" не була випадковою [3, с.31]. Це обумовлювалась понад усе тим, що у різні періоди часу вчені по-різному трактували поняття прибутку, керуючись тим, що всі доходи пояснювались виходячи з принципу витрат тих чи інших виробничих ресурсів.

Розглянувши трактування "прибутку" різних вчених, можна сказати, що чистий прибуток (збиток) – різниця між різними видами доходів та витрат підприємства за звітний період [1-3].

Враховуючи складність визначення сутності прибутку, доцільно було б розглянути основні його характеристики: прибуток являє собою форму доходу підприємства, яке здійснює певний вид діяльності; категорія прибутку нерозривно пов’язана з категорією капіталу, оскільки прибуток є формою доходу підприємства, яке здійснює капіталовкладення для досягнення комерційного успіху; прибуток характеризує не весь доход, отриманий в процесі підприємницької діяльності, а тільки ту частину доходу, яка залишається за вирахуванням витрат на здійснення даної діяльності; прибуток є вартісним показником, що виражений в грошовій формі [2, с. 16].

Отриманий підприємством прибуток є об'єктом розподілу. У розподілі прибутку можна виділити два етапи. Перший етап - це розподіл прибутку між є державою і підприємством. В результаті розподілу кожний з: учасників одержує свою частку прибутку. Другий етап - це розподіл і використання прибутку, що залишився в розпорядженні підприємства після здійснення платежів у бюджет, між учасниками створення фондів: резервного, розвитку й удосконалення виробництва, соціальних потреб і заохочення.

Дослідження суті фінансового та податкового обліку показало, що “фінансовий результат” є об’єктом спостереження усіх цих видів обліку. Виділення підсистем фінансового, управлінського та податкового обліку є досить умовним, оскільки всі вони формують свої дані, базуючись на одних первинних документах, використовуючи одні й ті ж елементи методу, але задовольняють потреби різних користувачів.

Висновки. Можна з упевненістю стверджувати, що система обліку фінансових результатів, формування та розподілу прибутку є необхідною та важливою частиною функціонування вітчизняних підприємств. А разом з тим, саме від розуміння важливості цих процесів залежить життєдіяльність конкретних суб’єктів господарювання.

Список використаних джерел

1. Бухгалтерський облік у галузях економіки : [підручник] / [Захожай В. Б., Базась М. Ф., Матюха М. М., Базась В. М.] ; за ред. В. Б. Захожай, М. Ф. Базася. – К. : МАУП, 2005. – 968 с.

2. Ломонос-Чанкселіяні М. В. Облік і контроль доходів і результатів діяльності

підприємств харчової промисловості : дис. на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук / М.В. Ломонос-Чанкселіяні – К., 2006. – 208 с.

3. Хом’як Р. Л. Бухгалтерський облік та оподаткування: [Навчальний посібник] / Р. Л. Хом’як, В. І. Лемішовський. – Львів : Бухгалтерський центр «Ажур», 2008. – 1112с.