Кічатінова І. О.

Науковий керівник: к.е.н., доц. Слободяник Ю. Б.

ДВНЗ «Українська академія банківської справи Національного банку України»

 

Організація управлінського обліку в бюджетних установах

 

Ринкові умови господарювання висувають нові вимоги до ведення бухгалтерського обліку в бюджетних установах України. Поступово реалізується державна програма реформування системи бухгалтерського обліку із застосуванням міжнародних стандартів, тому поряд з веденням бухгалтерського обліку згідно з чинним законодавством установи України самостійно розробляють систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю господарських операцій. Необхідність запровадження управлінського обліку в установах України викликана часом і економічними умовами господарювання, а ефективність його доведена практичним досвідом окремих вітчизняних та зарубіжних підприємств.

Необхідність формування управлінського обліку пов’язана з тим, що бухгалтерський облік повною мірою не в змозі своєчасно задовольнити потреби керівництва в необхідній управлінській інформації. Він швидше зорієнтований на зовнішніх користувачів звітності та власників установи, які насамперед цікавляться отриманими загальними фінансовим результатами, величиною наданих бюджетних коштів, їх використанням, фінансовим станом на певну дату.

Першим етапом створення системи управлінського обліку в бюджетній установі є створення належної внутрішньої нормативної бази. Ми пропонуємо розробити та ввести в дію «Положення про організацію управлінського обліку і звітності», яке може мати наступну структуру:

1.                 Розділ «Загальні положення» – описуються основи ведення управлінського обліку, його функції та організаційні аспекти, які установа має право встановлювати самостійно.

2.                 Розділ «Порядок ведення управлінського обліку» – наводиться така інформація: призначення управлінського обліку, його забезпечення, ведення документації в системі управлінського обліку та відповідальність за своєчасне ведення та подання документації.

3.                 Розділ «Організація управлінського обліку» – представлена інформація щодо безпосередньо організації системи управлінського обліку, а саме: відповідальність за організацію, ким повинен вестися облік, на кого покладаються основні функції ведення управлінського обліку та ін.

4.                 Розділ «Управлінська звітність» – вимоги стосовно того, яка інформація повинна відображатися у внутрішній управлінській звітності, форми управлінської звітності, періоди її складання та подання, напрями використання.

5.                 Розділ «Програмне забезпечення управлінського обліку» – вимоги щодо використовуваного для цілей управлінського обліку програмного забезпечення та його розробки, перелік функцій і можливостей застосування для управлінського аналізу, в тому числі стратегічного.

На наш погляд, важливим аспектом в побудові належної системи управлінського обліку в установі є створення управлінської звітності. Ми пропонуємо розробити та впровадити в установі такі форми управлінської звітності, як Управлінський баланс, Управлінський звіт про фінансові результати та Управлінський звіт про рух грошових коштів.

Запропонований Управлінський баланс включає три розділи: «Актив», «Пасив», «Показники». На відміну від форми № 1 «Баланс» в Управлінському балансі окремі статті згруповані, а деякі – мають розшифрування для прийняття управлінських рішень, в окремому розділі наведені основні фінансові показники, що дає змогу встановити зміну фінансового стану установи.

Важливе значення в процесі прийняття рішень має Управлінський звіт про фінансові результати. На відміну від форми № 2 «Звіт про фінансові результати» в управлінському звіті наведені аналітичні дані щодо фінансових результатів за видами наданих послуг, чистий дохід від реалізації послуг, розшифрування неефективних витрат та інші показники. У цьому звіті розраховують такі показники, як маржинальний дохід, точку беззбитковості, запас фінансової міцності, неефективні витрати тощо.

В Управлінському звіті про рух грошових коштів має бути інформація щодо виконання планів руху грошових коштів. На відміну від форми № 3 «Звіт про рух грошових коштів», який складають відповідно до принципу єдиного грошового вимірнику, в Управлінському звіті про рух грошових коштів відображають окремо рух грошових коштів у національній і в іноземній валюті (без перерахунку в національну валюту) з використанням прямого методу. У зв`язку з переходом на міжнародні стандарти бухгалтерського обліку для державного сектору, за допомогою такого звіту інвестори будуть отримувати більш повну та зрозумілу для себе інформацію. Це дасть змогу керівнику приймати управлінські рішення при здійсненні розрахунків у тій чи іншій валюті.

Таким чином, внесені пропозиції дадуть змогу створити ефективну систему управлінського обліку в установі, яка забезпечить ефективне використання бюджетних коштів, надасть більш повну та доречну інформацію користувачам, підвищить ефективність діяльності установи та дасть змогу залучити додаткових інвесторів.