Лехан В.М., Максименко О.П.- Дніпропетровська державна медична    академія.

Венгрин Н.О.- медичний коледж м. Дубно Рівненська область.

 

Задоволеність випускників вищих медичних навчальних закладів I-II  рівня  акредитації з напрямку «Лікувальна справа» якістю підготовки. 

Вивчення задоволеності студентів якістю освітнього процесу, результатами навчання не тільки можливо, але і необхідно, оскільки саме студенти, перебуваючи всередині цього процесу, опановуючи ту чи іншу навчальну дисципліну, бачать як пов'язані організація, якість викладання і зміст навчання. Саме студенти зацікавлені в підвищенні якості процесу освіти, тому що їм потрібна адекватна професійна підготовка [Васильева Л.А, 2007]. Одним із джерел інформації про якість навчального процесу, про існуючі потреби та очікування споживачів є думка учнів, вивчення якої можна провести за допомогою  анкетування [Ворожцова Л.А.,Крылов А.С.,Кудряшов Ю.В. , 2006].

Метою  дослідження було вивчення задоволеності випускників  вищих  медичних освітніх установ I-II рівня акредитації з напрямку «Лікувальна справа»  якістю освітнього процесу   та відповідності  їх освітньої підготовки сучасним професійним  вимогам.

За спеціально розробленою анонімною анкетою  було опитано   200 студентів останніх курсів ВМНЗ  I-II рівня акредитації м. Дубно Рівненської області та м. Дніпропетровська. Оцінка задоволеності випускників якістю підготовки  проводилась за 5-ти бальною шкалою. Статистична обробка матеріалів дослідження проводилася з використанням методів біометричного аналізу, реалізованих в пакетах програм STATISTICA (версія 6.1). Вірогідність відмінностей оцінювалась за допомогою критерія Стьюдента. Серед опитаних,  випускників   до 19-ти  років  було 63,8±3,4%, в віці від 20 до 25 років - 35,9±3,4%, старше 25 років -0,5%. Жінок було майже   достовірно (P<0,001) в три рази більш (70,6±3,2%) ніж чоловіків ( 29,4±3,2%).

        Сьогодні існує ряд протиріч між вимогами, які пред'являє інститут ринку праці до професійної компетенції випускників медичного коледжу - майбутніх медичних працівників середньої ланки і їх підготовкою в стінах навчального закладу [Васильева Л.А,2007]. Результати  дослідження  підтверджують це. Самостійно працювати після закінчення навчального закладу повністю готовий лише кожний десятий випускник-фельдшер (11,5±2,3%). Більшість  випускни-

ків 79,0±2,9%  вважає, що вони готові працювати самостійно після нетривалого періоду під наглядом спеціаліста. Частка не готових до самостійної роботи без  тривалого періоду співпраці з практикуючим спеціалістами   склала 9,0±2,02%.     

        Рівнем теоретичної підготовки  задоволена  лише третина  (34,7±3,4%)  випускників (рис.1), з них 27,6±3,2% цілком задоволені. Більшу частину  випускників (63,8±3,4%)  рівень теоретичної підготовки не задовольняє.

Рис. 1.  Розподіл випускників за  рівнем  задоволеності теоретичною підготовкою

       Важливим завданням навчання студентів,  яке націлено на закріплення і поглиблення теоретичних знань та отримання практичних навичок і вмінь, є практична підготовка  [Капелюк З.А.,2006]. Результати дослідження свідчать, що кількість випускників, які незадоволені  практичною підготовкою досить суттєва і складає  68,9±3,3% (рис.2), частка задоволених  респондентів була 31,2±3,3%, з них кожне п’ятий (21,1±2,9%) цілком задоволений. Порівняний аналіз задоволеності теоретичною та практичною підготовкою показав,  що кількість випускників, задоволених теоретичною та практичною підготовкою майже однакова (відповідно 34,7±3,4% і 31,2±3,3%). Не має достовірних відмінностей між частками незадоволених рівнем теоретичною (63,8±3,4%)   і практичною підготовкою (68,9±3,3%), однак, частка випускників, яких теоре-

 

Рис. 2  Задоволеність випускників ВМНЗ  I-II рівня акредитації з напрямку

« Лікувальна справа» практичною підготовкою

 

тична підготовка цілком не задовольняла складала  1,0±0,7%, а цілком не задоволених практичною підготовкою  було   більше в 15,5 разів  (р<0,001).

      Дотримання деонтологічних вимог особливо важливо для середніх медич-

них працівників, які відповідають за реалізацію  лікувально-діагностичних і профілактичних призначень лікаря [Слюсарева И.П.,2009]. Результати проведеного дослідження свідчать, що 81,0% випускників рівень підготовки з питань медичної деонтології задовольняє, з них - 52,3±3,5% цілком задоволені. Кількість респондентів, яких не задовольняє  отриманні знання та вміння з медичної деонтології   складає  8,2±2,0%.

        Інформаційні  технології  стали невід'ємною складовою охорони здоров'я, вони застосовуються на всіх рівнях управління і надання медичної допомоги.  Як свідчать результати дослідження,  45,7±3,5% випускників вважають, що їх рівень навичок роботи на комп’ютері не дуже високий, на низький рівень вказали  12,2±2,3% студентів. Високий рівень навичок роботи на компютері мають 26,4±3,1%, дуже високий -8,6±1,9% респондентів.

         За результатами   опитування  було  розраховано інтегральний показник задоволеності  випускників з напрямку «Лікувальна справа» рівнем підготовки. Аналіз оцінок рівня задоволеності  складових (в балах)  показав (табл.1), що максимально високий бал був виставлений респондентами за таку складову як вміння випускників  спілкуватися   з пацієнтами  та їх родичами (4,7±0,05), трохи менший бал - дотримання випускниками принципів медичної деонтології

   Таблиця

Рівень задоволеності ( балах) та інтегральна оцінка  якості підготовки випускників ВМНЗ I-II рівня

п/п

 

Складова

Задоволеність

 Середній      бал

(M± m)

1.

Рівень практичної підготовки випускників 

3,6±0,07

2.

Рівень теоретичної підготовки випускників 

3,4±0,07

4.

Дотримання випускниками принципів медичної деонтології

4,4±0,07

5.

Вміння випускників  спілкуватися   з пацієнтами  та їх родичами

4,7± 0,05

6.

Рівень навичок роботи випускників  на комп’ютері

3,3±0,07

 

Інтегральний показник

3,88

 

(4,4±0,07), достовірно нижче були  бали за такі складові як  рівень практичної (3,6±0,07), теоретичної підготовки випускників (3,4±0,07) і рівень навичок роботи випускників  на комп’ютері 3,3±0,07. 

          Випускники - споживачі навчальних послуг висловили свою думку, стосовно факторів, яки впливають на рівень підготовки. Більш половини  (52,0±3,5%)  вважає, що на рівень підготовки вливає якість навчального  процессу   в медичному закладі. Майже стільки ж випускників (49,5±3,5%) вказали на такий чинник,    як усвідомленість   вибору професії. Доступність сучасної професійної інформацій, на думку    22,0±2,9% опитаних, може впливати  на  якість підготовки  фельдшерів. Однакова кількість респондентів (17,5±2,7%)  рівень  підготовки  в учбовому закладі  повязують з рівнем підготовки в школі та якістю навчальних програм.