Педагогические науки/1. Дистанционное образование

Флегантов Л. О.

Полтавська державна аграрна академія, Україна

Технологічні підходи до організації методичної підтримки математичних дисциплін через web-сервіси Інтернет

Забезпечення студентів актуальними навчально-методичними матеріалами є одним з найбільш витратних за часом завдань викладача математичних дисциплін [4]. Пошуки рішення цієї  проблеми у напрямку використання високотехнологічних платформ ДО, не дають бажаних результатів. Альтернативою є використання соціальних web-сервісів загального призначення та математичних web-сервісів Інтернет. Цей підхід ґрунтується на використанні соціальних web-сервісів Інтернет. Для викладача стимулом для його реалізації є очікувані результати – покращення навчальних досягнень студентів, зменшення фізичного навантаження, економія часу, реальна мобільність. Більшість молоді сприймає використання комп’ютерних технологій та корисних web-сервісів для навчання із зацікавленістю [4].

Доставка електронних навчально-методичних матеріалів з математичних дисциплін через Інтернет має специфіку, яка ускладнює використання електронних засобів для обміну навчальними та методичними матеріалами. Особливості математичних дисциплін відбиваються у змісті їх методичного забезпечення: тексти містять символіку, математичні об’єкти, формули, графіки функцій, геометричні фігури тощо, використовуються розрахункові алгоритми та схеми, реалізовані, наприклад, у середовищі електронних таблиць, засобів систем комп’ютерної математики (СКМ) [1], динамічні демонстрації математичних, геометричних об’єктів і таке інше. Навчальні засоби цього типу створюються, зберігаються та поширюються у вигляді комп’ютерних файлів спеціальних форматів. Для обміну ними через соціальні web-сервіси можуть знадобитися спеціальні процедури.

Користування e-mail не вимагає високої кваліфікації користувача, не забирає багато часу, може бути легко автоматизоване. Але використання e-mail для обміну навчально-методичними матеріалами при значних обсягах є не досить зручним й доволі трудомістким процесом. Інтенсивний обмін навчальними матеріалами швидко приводить до переповнення електронної поштової скриньки. Замість e-mail доцільно використовувати web-сервіси соціальних закладок, соціальні блог-платформи, web-сервіси зберігання та автоматичної синхронізації файлів користувача на різних комп’ютерах.

Потужний і простий у користуванні web-інструмент – torrent-трекери. Найбільше користі від них, коли необхідно систематично доставляти студентам навчальну інформацію, що міститься у комп’ютерних файлах великого розміру, як, наприклад, відеозаписи лекцій. Для аналогічних цілей можна також звернутися до послуг файлообмінних систем і web-сервісів Інтернет.

Навчання математичних дисциплін методично може бути підтримано використанням спеціалізованих математичних web-сервісів. Це – розміщені у вільному доступі в Інтернет математичні java-аплети, створені у системи динамічної геометрії GeoGebra, математичні демонстрації та цілісні мобільні математичні середовища (ММС) на основі альтернативної системи комп’ютерної математики Sage з вільним доступом до них через спеціальний web-інтерфейс Sage notebook [1], Також корисними та ефективними у навчанні математичних дисциплін є приклади та математичні віджети онлайнового процесору знань (Computational Knowledge Engine) WolframAlpha, який працює з усіма відомими математичними об’єктами за алгоритмами СКМ Mathematica.

Для онлайнової методичної підтримки математичних дисциплін перспективним є використання нового формату електронних документів – CDF, який дозволяє створювати інтерактивні математичні об’єкти. Система WolframAlpha також використовує формат CDF. Для використання цієї технології достатньо встановити спеціальний плагін у браузер.

Значна кількість існуючих математичних web-сервісів надає можливість створювати навчальні математичні об’єкти з певними методичними властивостями та постійно зберігати їх «у хмарі». Завдяки цьому вони доступні через Інтернет за сталими гіперпосиланнями (permalink), які генеруются автоматично, і можуть бути повідомлені студентам, наприклад, через e-mail, блог викладача, систему соціальних закладок тощо. Створення таких об’єктів є одним з сучасних напрямків методичної роботи викладача. Обмін методичними розробками у цьому напрямку, їх поширення і впровадження у навчальний процес, є важливим завданням, яке так само легко вирішується за рахунок використання соціальних web-сервісів Інтернет.

Інтернет пропонує багато математичних web-сервісів різного рівня, призначення та функціональності. Їх кількість щодня зростає, функціонал удосконалюється. Це свідчить про затребуваність та перспективність використання web-технологій у навчанні у контексті потужного тренду підсилення ролі та значення математичної складової освіти в усьому світі.

Література:

1.       Семеріков С. О. Теорія та методика застосування мобільних математичних середовищ у процесі навчання вищої математики студентів економічних спеціальностей [Електронний ресурс] / С. О. Семеріков, К. І. Словак // Інформаційні технології і засоби навчання. – 2011. – №1(21). – Режим доступу до журналу: http://journal.iitta.gov.ua

2.       Триус Ю. В. Комп’ютерно-орієнтовані методичні системи навчання математичних дисциплін у вищих навчальних закладах : дис. ... доктора пед. наук : 13.00.02 – теорія i методика навчання інформатики / Ю. В. Триус; Черкаський нац. ун-т ім. Богдана Хмельницького. – Черкаси, 2005. – 649 с.

3.       Флегантов Л. О. Інтернет-компетенції сучасного викладача // Материалы международной научно-методической конференции «Проблемы математического образования» (ПМО – 2010), г. Черкассы, 24 ‑ 26 ноября 2010 г. – Черкассы: Изд. отд. ЧНУ им. Б.Хмельницкого, 2010. – С. 378-379.

4.       Флегантов Л. О. Використання сучасних інформаційних технологій у навчальному процесі / Л. О. Флегантов, А. В. Антонець // Матеріали XXXXI науково-методичної конференції “Організаційно-методичне забезпечення самостійної роботи студентів: стан, проблеми, перспективи”. – Полтава: РВВ Полтавської державної аграрної академії, 2010. – с. 120-122.