С.І.Богодух, Л.М.Гринь Орловської ЗОШ

с. Малохатка, Старобільський р-н, Луганська обл.

 

ПСИХОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ  ІНТЕРАКТИВНИХ

ТЕХНОЛОГІЙ НАВЧАННЯ

 

Для розуміння природи навчання, даної нам в зовнішніх проявах – діяльності вчителя і учня, результатах цієї діяльності необхідно знати психологічні основи навчання. За кожним з цих фактів криється не підлягаючий спостереженню психічний механізм, без врахування якого неможливо нині спрямовувати навчальну діяльність учнів, встановити залежності між діями вчителя, відповідні їм дії учнів і результатами цих поєднаних одна з одною діяльностей. Психологія навчання – один з найважливіших ключів до розуміння закономірностей процесу навчання. Оскільки навчання є взаємодією і взаємозв'язком трьох елементів навчання – діяльності вчителя, діяльності учня і змісту освіти, то психологічні основи навчання передбачають вияснення психологічного аспекту взаємодії вчителя, учня і змісту навчання. Без взаємодії вчителя (діяльності викладання) і учня (діяльності учіння), не може бути взаємодії учителя і змісту, так як в цьому випадку зміст освіти вчителю не потрібний. Без взаємодії учителя і учня, не може бути і організована зовні взаємодія учня і навчального матеріалу.

Характеристика психологічних основ засвоєння ускладнюється тим, що ще не розроблена цілісна концепція, яка могла претендувати на універсальність, тобто на здатність інтерпретувати усі явища процесу засвоєння в їх сукупності. Власне психічний зміст проблем дитячого мислення і його розвитку підміняється в основному логікою, фізіологією й іншими аспектами психічних процесів. Безперечно, якщо предмет дослідження неясний в самій науці, то дидактика ускладнюється у вичлененні саме психологічних явищ, пов'язаних з навчанням. Не випадково педагогічна психологія часто підміняється дидактичною.

Засвоєння в ході навчання без викладання неможливе. В ході викладання учитель проектує і здійснює наступні етапи діяльності, в сфері яких йому необхідні відповідні здібності. До них відносять діяльність з побудови логіки змісту навчального матеріалу, його структурування, підготовку комбінацій прийомів, методів навчання і їх перебудови в ході навчання, розробки і реалізації засобів індивідуалізації навчання.

На основі психологічного аналізу уроків можна доволі точно прогнозувати, в якому руслі буде йти розвиток учнів. Проте далеко не всі вчителі достатньо володіють психологічним аналізом уроку. Аналіз часто підміняється простими вказівками на психологічні моменти. Подібні судження, хоч вони і відображають психологічну сторону окремих моментів, не є ще психологічним аналізом уроку. Мета психологічного аналізу не в простій констатації невдач і успіхів, а в тому, щоб встановити причини невдач і віддиференціювати випадковий успіх, коли вчитель не знає, як це сталось, від успіху, наперед ним передбачуваного і підготовленого. Такий успіх пов’язаний з розумінням вчителя психологічних закономірностей процесів навчання і виховання, з його умінням використовувати свої знання в здійсненні уроку. Все це вимагає серйозної психологічної підготовки.

Учителю необхідно в ході уроку слідкувати за рухом думок і почуттями кожного учня. У випадку нерозуміння чи сумніву, учитель повинен зуміти пояснити матеріал по-іншому, підсилити експресію або підкреслити строгу логічність, навести додатковий аргумент, якщо потрібно, повернутись назад, повторити хід роздумів тощо. Це допоможе учням не тільки краще зрозуміти навчальний матеріал, але й встановити нормальні відносини з учителем. Міжособисті відносини між учителем і учнями можуть приймати характер або психологічної несумісності, або попереджувальності, або високої контактності. Дисгармонія взаємовідносин може приймати різні відтінки настороженості учнів, недовіри до вчителя або негативного відношення до його вимог. В свою чергу і учитель може іноді відчувати попередження відносно окремих учнів або всієї групи в цілому, бути байдужим, недружелюбним, заформалізованим тощо. Навіть такі відхилення стають серйозною пересторогою до взаєморозуміння і роблять безсильними всі спроби учителя впливати на учнів. Відомо, що деякі учителі порівняно легко встановлюють контакт з класом, досягають не тільки поваги, але і любові дітей. Психологічні дослідження взаємовідносин учителя і учнів показують, що учні люблять вчителів творчих, але і творчість не повинна бути епізодичною. Обов'язковою умовою високої контактності між вчителем і учнями є педагогічний такт. Психологи виділяють психологічні особливості особистості вчителя, відрізняючи педагогічний такт від нетактовності – це безпосередність і простота звертання без фамільярності, довіра, серйозність тону, іронія і гумор без насмішок, вимогливість без галасування, діловий тон без роздратування, виховні впливи без поспішності. В числі факторів, які впливають на формування високої контактності між учителем і групою, слід виділити турботу вчителя про розвиток дружніх відносин між учнями в групі. Йдеться про створення такої атмосфери в групі, при якій кожний учень почував би себе рівним серед рівних. Неправильні, несправедливі дії учителя приводять до того, що в одних закріплюється самозадоволення, самовпевненість, в інших – почуття неповноцінності, породжується заздрість, гостре відчуття несправедливості. Лінія поведінки вчителя, прагнучого виховувати правильні відносини в колективі – одночасно не підкреслювати успіхи одних і невдачі інших; не протиставляти сильних слабким; не сварити дитину при всіх учнях; помічати навіть маленькі успіхи слабких; виховувати розуміння, що здатність до доброго учіння лише одна із багатьох якостей особистості; частіше розмовляти з “нецікавими” учнями, щоб зацікавити ними інших; все, що виникає в групі, сприймати серйозно і незалежно.

Таким чином, процес засвоєння, формування комунікативної компетенції школярів, технологія сучасного уроку потребують урахування психологічних умов навчання.

 

 

 

Література:

1) Волощук І.С. Науково-педагогічні основи формування творчої особистості. - К.: Пед.думка, 1998. - 160с.  2) Вольфовська Т. Становлення інтерактивних умінь як психологічна проблема інтеграції особистості в суспільне життя // Педагогіка і психологія. - 2002. - № 4. 3) Куріцина М. "Відчуй себе інтелектуалом!" : Інтерактивні технології в розвитку творчих здібностей учнів // Освіта . - 2005. - № 9. - C. 4-5. 4) Лукашенко В.П. Психоло-педагогические основы развития творческих способностей школьников // Школьник. - 1997 - №3 - С. 11-16.  5) Немов Р.С. Педагогическая психология. - М: Владос, 1998 - 622 с.

 

Авторська довідка:

 

Світлана Іванівна Богодух – вчитель української мови та літератури  Орловської ЗОШ І – ІІІ ст.

Домашня адреса: вул. Медведєва б. 28

м. Старобільськ,

Луганська обл.

92700, Україна

Тел. (моб.)               0955249404

 

Лариса Миколаївна Гринь – заступник директора з навчально-виховної роботи Орловської ЗОШ І – ІІІ ст.

Домашня адреса: вул. Чкалова б. 52

с. Половинкіне

Старобільський р-н

Луганська обл.

92700, Україна

Тел. (моб.)                 0660601809