Андрощук С.М.

Київський національний університет будівництва і архітектури, Україна

ПІДХОДИ ДО ДІАГНОСТИКИ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ОРГАНІЗАЦІЙ –УЧАСНИКІВ БУДІВНИЦТВА ЖИТЛА

 

Головною проблемою сучасного фінансового стану підприємства є відсутність гнучкого фінансового планування та аналізу, несвоєчасне виявлення фінансової нестабільності. Тому важливо своєчасно виявити та усунути вади у фінансовій діяльності, відшукати управлінські рішення щодо поліпшення фінансової діяльності та фінансового стану підприємства.

Цілю роботи є дослідження розкриття змісту фінансового стану організацій – учасників будівництва житла і з'ясування моментів, чи є він задовільним для ефективного функціонування підприємства, чи ні.

Зазначимо, що метою оцінки фінансового стану організацій – учасників будівництва житла є пошук резервів підвищення рентабельності будівельного виробництва і зміцнення комерційного розрахунку як основи стабільної роботи підприємства і виконання ним зобов’язань перед бюджетом, банком та іншими установами.

За умов кризового стану економіки зростає роль своєчасного та якісного аналізу фінансового стану підприємств, оцінки його ліквідності, платоспроможності і фінансової стійкості та пошуку шляхів щодо підвищення і зміцнення фінансової стабільності.

Фінансовий стан – це спроможність підприємства вести господарську діяльність на основі своєчасного погашення усіх видів заборгованості, раціональної структури капіталу і господарських засобів [1]. У ньому відображають у вартісній формі загальні результати роботи  підприємства з управління фінансовими ресурсами. Фінансовий стан організацій – учасників будівництва житла визначають за такими елементами:

- прибутковістю роботи підприємства;

- оптимальністю розподілу прибутку, що залишився у розпорядженні підприємства після сплати податків і обов’язкових платежів;

- наявністю власних фінансових ресурсів не лише мінімально потрібного рівня для організації виробничого процесу і процесу реалізації продукції;

- раціональним розміщенням основних і обігових фондів;

Фінансовий стан будівельного підприємства залежить від результатів його виробничої комерційної і фінансової діяльності, тобто чим вищими є показники виробництва і реалізації продукції робіт та послуг, тим нижча їх собівартість, якщо вища рентабельність і вищий прибуток, то фінансовий  стан будівельного підприємства є кращим, і навпаки.

Фінансово-економічний стан організації учасників будівництва житла  оцінюється шляхом аналізу балансу. У балансі підприємства відображається склад ресурсів і джерела формування ресурсів. Співвідношення певних складових елементів активу і пасиву, а також взаємозв’язок між ними значно впливають на можливість підприємства вести правильну, ефективну господарську діяльність. Уміння здійснювати ефективне управління фінансовим станом підприємства залежить від доцільності використання того чи іншого методу оцінки фінансового стану. Для оцінки фінансового стану даного підприємства використовують такі методи: коефіцієнтний, комплексний, інтегральний, беззбитковий та рівноважний. Найпоширеніший коефіцієнтний метод, який базується на розрахунку системи коефіцієнтів, що відображають різні аспекти діяльності підприємства і враховують чинники  внутрішнього і зовнішнього впливу на фінансовий стан підприємства. Але вадою цього методу є відсутність нормативних значень більшості використовуваних коефіцієнтів.

Інформацією для аналізу фінансового стану є: баланс підприємства, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал, звіт з продукції, а також матеріали маркетингових досліджень та аудиторських перевірок.

Для оцінки фінансового стану використовують декілька груп показників, а саме: показники платоспроможності, показники фінансової стійкості, показники ділової активності.

Платоспроможність будівельного підприємства – це здатність виконувати свої коротко та довготермінові зобов’язання за рахунок власних активів.

Зазначимо, що основними завданнями фінансової діяльності є:

- вибір оптимальних форм фінансування структури капіталу і  напрямків його використання;

- збалансування за часом надходження і витрачання платіжних засобів;

- підтримання належної ліквідності активів та своєчасність розрахунків із партнерами та державою.

Відповідно до джерел коштів фінансування поділяють на внутрішнє і зовнішнє. Внутрішнє фінансування здійснюють за рахунок коштів, одержаних від діяльності самого підприємства: прибуток, амортизаційні відрахування, виручка від продажу чи здавання в оренду майна. Зовнішнє фінансування використовує кошти, не пов’язані з діяльністю підприємства: внески власників у статутний капітал, кредит, зобов’язання боржників, державні субсидії.

Розглянемо зміст фінансового стану організацій – учасників будівництва житла та методи його аналізу, де прибуток вважається основним його показником. Основним  чинником його зростання повинно бути вдосконалення технології виробництва, підвищення продуктивності праці й зниження собівартості продукції. Зростання прибутку за рахунок штучного підвищення цін та інфляції свідчить про хиткий фінансовий стан підприємства.

Прибуток – це сума, на яку доходи перевищують пов’язані з ними витратами [3]. Показники прибутковості характеризуються ефективністю використання всіх видів ресурсів, які забезпечили одержання певного загального доходу. Показником прибутковості є також рентабельність – відносний показник, що характеризує рівень ефективності роботи підприємства.

Отже, фінансовий стан – найважливіша характеристика економічної діяльності підприємства. Він відображає конкурентоспроможність підприємства, його потенціал у діловому співробітництві,

Стійке фінансове становище формується в процесі всієї виробничо-господарської або комерційної діяльності підприємства. Стійка діяльність підприємства залежить як від обґрунтованості стратегії розвитку, маркетингової політики, від ефективного використання всіх існуючих в його розпорядженні ресурсів, так і від зовнішніх умов, до яких відносять податкову, кредитну, цінову політики держави та ринкову кон’юнктуру. Через це як інформаційну базу аналізу фінансового стану потрібно застосувати звітні дані підприємства, деякі задані економічні параметри і варіанти, за яких змінюються зовнішні умови його діяльності, котрі потрібно враховувати під час аналітичних оцінок та прийняття управлінських  рішень.

Підбиваючи підсумок розгляду сутності аналізу фінансового стану організацій – учасників будівництва житла, треба ще раз наголосити, що потреба і значення такої оцінки зумовлені потребою систематичного аналізу та вдосконалення роботи за ринкових відносин, переходу до самоокупності, самофінансування, потребою в поліпшенні використання фінансових ресурсів, а також пошуком у цій царині резервів зміцнення фінансової стабільності будівельного підприємства, оскільки фінансові результати є базою розрахунку ресурсного потенціалу підприємства. У ході аналізу фінансового стану будівельного підприємства можна використовувати найрізноманітніші прийоми, методи і моделі аналізу, їхня кількість та широта застосування залежать від конкретних цілей аналізу і визначаються його завданнями в кожному конкретному випадку.

 

Література:

1. Міценко Н.Г. Економіка підприємства: навч. посіб. / Н.Г. Міценко – Львів.:Магнолія. – 2008. – 688с.

2. Федоренко В.І. Оцінка та діагностика фінансового стану підприємства \ В.І. Федоренко// Економіка та держава. – 2004.- №1. – С 26-29.

3.  Хотомлянський О.Л. Комплексна оцінка фінансового стану підприємства / О.Л. Хотомлянський, П.А. Знахуренко // Фінанси України. – 2007. - №1. – С. 111-118.

4.Поддєрьогін А.М., Білик М.Д., Буряк Л.Д., Булгакова С. О., Куліш А. П. Фінанси підприємств: Підручник. – 6.вид., перероб. та доп. – К.: КНЕУ, 2006. – 552 с.

5.Гончаров А.Б. Фінансовий менеджмент: Навчальний посібник. – Х.:ВД «ІНЖЕК», 2003 р. – 240 с.