К.е.н. Москва М. Г., к.е.н. Мартин О.М.

Аналітичні методи оцінки конкурентоспроможності торгового підприємства

 

Побудова ринкової економіки тісно пов’язана із формуванням конкурентного середовища. Конкуренція є невід’ємним компонентом ринку і необхідною умовою його функціонування. Вона змушує керівників усіх підприємств самостійно вирішувати стратегічні та тактичні питання розвитку, здійснювати невпинний пошук шляхів виживання в сучасних умовах господарювання, у зв’язку з чим виникає гостра проблема оцінки їх конкурентоспроможності.

На сьогоднішній день відсутня єдина методика оцінки конкурентоспроможності підприємства. Вона може здійснюватися як аналітичними, так і графічними методами.

Найпоширенішими аналітичними методами оцінки конкурентоспроможності є: метод рангів, метод різниць, метод балів, оцінка на основі частки ринку, оцінка, яка базується на теорії ефективної конкуренції тощо. Найпоширенішими графічними методами є: метод еталону, матриця Бостонської консалтингової групи,  матриця Портера, матриця Х. Хінтерхубера, матриця Нільсона, багатокутник конкурентоспроможності та ін.

Суть методу різниць полягає у визначенні переваг та недоліків підприємства за окремими показниками. За кожним з показників визначається не лише конкурентна позиція, а й різниця у досягнутих значеннях [1].

Метод рангів дозволяє визначити конкурентний стан оцінюваного підприємства в цілому. Підприємства при цьому ранжуються за показниками [1, 2]. Підсумовування рангів кожного підприємства за всіма показниками дає змогу визначити його конкурентні позиції. Використання методу рангів дає можливість виявити, за якими критеріями підприємство відстає від конкурентів, а за якими випереджає їх. Перевагою даного методу є його простота та можливість застосування як кількісних, так і якісних показників. Однак він не дає змоги визначити ступінь відставання підприємства від основного його конкурента.

Оцінка конкурентоспроможності, яка базується на розрахунку частки підприємства на ринку. Використання цієї методики дає змогу визначити, які позиції займає підприємство на ринку. Визначення частки підприємства на ринку здійснюється наступним чином [3] (1):

                           , де:                                    (1)

МS – частка підприємства на ринку;

RCроздрібний товарооборот підприємства, яке оцінюється;

ТС – загальна сума роздрібного товарообороту на ринку.

Збільшення чи зменшення частки підприємства на ринку свідчить про зміну рівня його конкурентоспроможності. Перехресна класифікація розміру часток підприємств та їх зміни дає змогу побудувати конкурентну карту ринку, на основі якої легко визначити позиції підприємства, що оцінюється. Основним недоліком даної методики є те, що за її результатами не можливо визначити причини виявленого становища та розробити відповідну стратегію.

Основним недоліком усіх вищевикладених методів оцінки конкурентоспроможності підприємства є їх обмеженість. В різних методах оцінки використовуються різні групи факторів. Тому найкращим і найбільш ефективним варіантом буде комплексне використання кількох методів.

Література:

1.                Мазаракі А. А. та ін. Економіка торговельного підприємства. Підручник для вузів / Під ред. Ушакової Н. М. – К.: «Хрещатик», 1999. – 800 с.

2.                Павловська Л. До методики визначення конкурентноздатності підприємств / Павловська Л. // // Вісник Львівського державного аграрного університету. – 2004. – №11 (2). – С. 341-345.

3.                Ахматова М., Попов Е. Теоретические модели конкурентоспособности / Ахматова М., Попов Е. // Маркетинг. – 2003. – №5. – С. 25-38.

 

 

 

 

 

 

Тел.: 097 85 308 36.

 

Адреса для розсилки:

М. Львів-Винники,

Вул. Любич-Парахоняк, 17/83

Москва М.Г.