Охріменко І.В.

студентка Української академії банківської справи Національного банку України м. Суми, Україна

Основні проблеми обліку торгової націнки

Організація бухгалтерського обліку на підприємствах торгівлі має свої особливості, що в першу чергу обумовлено специфікою їх діяльності. Для підприємств роздрібної та дрібнооптової торгівлі актуальним залишається питання торгової націнки на товари та її відображення в обліку.

Від достовірності обліку торгової націнки залежить забезпечення своєчасного й точного виявлення фактичної собівартості реалізованих товарів і їх залишку, а також визначення та відображення в бухгалтерському обліку фінансових результатів торговельної діяльності.

При цьому бухгалтерський облік торгової націнки на товари є одним з найбільш складних і недостатньо врегульованих питань організації та ведення обліку в торгівлі.

Основні аспекти бухгалтерського обліку торгової націнки було розглянуто в працях Я. Сливки,  І.  Павлюка,  Б. Занько, О. Гринюка,                О. Заваринської [1-4].

Слід зазначити, що на підприємстві з великим асортиментом товарів та різними розмірами торгових націнок, досить складно вести облік за продажними цінами. Розподіл сум торгової націнки в кінці місяця може привести до того, що суми торгових націнок не будуть відповідати сумам реальних націнок на товари  й  буде неправильно визначена собівартість товарів.

Планом рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій для обліку торгової націнки на товари передбачений окремий субрахунок 285 «Торгова націнка», на якому підприємства роздрібної  торгівлі   при   здійсненні обліку   товарів  за  продажними  цінами відображають торгові націнки, тобто різницю між покупною та продажною вартістю.

Як зазначає Я.В. Соколов,  введення рахунку «Торгова націнка» дозволяє визначити потенційно очікуваний прибуток. Водночас  цей рахунок не створює джерело власних коштів, але  може виконувати функцію контрактивного рахунку [1].

Не зважаючи на закріплення даного субрахунку Інструкцією про застосування Плану рахунків, не всі науковці вважають це доцільним.

Зокрема І. Павлюк зазначає, що об’єднання на рахунку 28 «Товари» активних субрахунків для обліку товарів і тари з контрактивним пасивним регулюючим субрахунком 285 «Торгова націнка»  призводить лише  до плутанини в бухгалтерських записах товарних операцій. 

На його думку, доцільно ввести синтетичний рахунок 29 «Торгова націнка», на якому буде обліковуватися торговельна націнка підприємств. Це сприятиме більш наглядному відображенню торгових націнок у бухгалтерському обліку.  

Нераціональним можна вважати також облік на субрахунку 285 «Торгова націнка» різниць між цінами придбання та середніми обліковими цінами на тару. Тим паче, що інструкцією №291 не встановлено порядок списання цих різниць з субрахунку 285. Це викликає ускладнення синтетичного та аналітичного обліку торгової націнки та помилки в облікових записах.

Обумовлює необхідність перерахунку торгівельної націнки і проведення уцінки товарних запасів. Відповідно до п. 27 П(С)БО «Запаси»  сума, на яку первісна вартість запасів перевищує чисту вартість їх реалізації, списується на витрати звітного періоду.  Інструкцією   № 291  передбачено, що облік втрат, пов’язаних із знеціненням запасів, відображається в бухгалтерському обліку на субрахунку 946 «Втрати від знецінення запасів».

Якщо облік товарів ведеться за продажними цінами з використанням субрахунку 285 "Торгова націнка", то при проведенні уцінки слід зменшити не лише балансову вартість товарів, а й частину торговельної націнки [3].

Досить проблемним моментом є облік товарів та торгових націнок у разі надання знижок при переміщенні між внутрішніми підрозділами підприємства.

За домовленість сторін постачальники можуть надавати торговим підприємствам знижки з відпускної ціни товарів. Від точності обчислення собівартості реалізованих торгівельних знижок залежить реальність виявленого фінансового результату: завищення реалізованих торгових знижок (націнок) призводить до необґрунтованого збільшення прибутку, а зниження – до його зменшення.

Отже, на сьогоднішній день в обліку торгової націнки існує багато недоліків та суперечностей, тому підприємствам слід приділяти їм особливу увагу, адже торгівельна націнка впливає не тільки на визначення вартості товару, а й на визначення рентабельності підприємства.

 

Список використаних джерел

1.     Сливка, Я. В. Бухгалтерський облік торгової націнки в працях                  Я. В. Соколова  [Електронний ресурс] / Я. В. Сливка // Житомирська наукова бухгалтерська школа. – 2012. - Режим доступу:

http://zsas.zhitomir.org/ru/forum/яв-сливка-бухгалтерський-облік-торгової-націнки-в-працях-яв-соколова .

2.     Павлюк,  І.  Проблеми бухгалтерського обліку торгової націнки та шляхи її вирішення [Текст] / І. Павлюк // Бух. облік і аудит. – 2008. - 2. – С. 15-25.

3.     Занько, Б.  Облік уцінки товарів на підприємствах торгівлі   [Електронний ресурс] /  Б. Занько , Гринюк О. // Вісник КНЕТУ . – 2011. - № 1. – Режим доступу:

http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/vknteu/2011_1/7.pdf .

4.     Заваринська, О. М.  Проблеми бухгалтерського обліку торгової націнки в роздрібній торгівлі  [Електронний ресурс] / О. М. Заваринська  //  Наукові конференції . –  Режим доступу:

http://intkonf.org/zavarinska-o-m-ryabkova-o-v-problemi-buhgalterskogo-obliku-torgovoyi-natsinki-v-rozdribniy-torgivli/ .