Педагогика / 3. Методические основы воспитательного процесса

Бігич О. Б.

Київський національний лінгвістичний університет,

Тематичний ранок для молодших школярів

«Літературна англомовна казка: Дж.Р.Кіплінґ»

 

Позакласна робота є невідємним складником навчально-виховного процесу з іноземної мови в загальноосвітньому навчальному закладі, зокрема початковій школі. Основна мета цієї організаційної форми навчання (з огляду на особливості початкового ступеня навчання іноземної мови) полягає передусім у формуванні у молодших школярів соціокультурної компетентності. Саме протягом позакласних заходів учні мають можливість набути й поглибити свої знання про географію, історію, культуру тощо країн(и) виучуваної іноземної мови.

Пропоную сценарій тематичного ранку для молодших школярів «Літературна англомовна казка: Дж.Р.Кіплінґ», присвячений 110-ій річниці з дня виходу в світ його книжки «Just So Stories for Little Children». (Сценарій розміщено на авторському сайті http://bigich.knlu.kiev.ua/Ranok.htm для допомоги студентам-практикантам – майбутнім учителям англійської мови початкової школи – в організації позакласної роботи з молодшими школярами).

Освітня мета – ознайомити учнів з казками Дж.Р.Кіплінґа з книжок «The Jungle Books» та «Just So Stories for Little Children».

Практичні цілі: розширити активний словник з теми «Аnimals»; удосконалювати англомовну комунікативну компетентність учнів.

Виховна мета – формувати в учнів читацький інтерес.

Розвивальна мета – розвивати пізнавальні процеси.

Обладнання: презентація в PowerPoint, книжки казок Дж.Р.Кіплінґа англійською та рідною мовами. 

Сценарій уміщує три частини: 1) оповідання з «Книг джунглів», 2) казки «Як і чому?» та 3) мультфільми за творами Дж.Р.Кіплінґа.

З огляду на такі об’єктивні чинники як рівень володіння молодшими школярами англійською мовою, час і місце проведення ранку тощо, вчитель на власний розсуд приймає рішення щодо проведення всього позакласного заходу чи його окремих частин.

Розповідь учителя проілюстровано слайдами (рис. 1, 2): в опорі на зображення Мауглі (рис. 1) й інших персонажів мультфільму (рис. 2) пропонуються завдання, диференційовані для учнів 1-2-го та 3-4-го класів.

 

Рис. 1.                                          Рис. 2.

Завдання для учнів 3-4-го класів (рис. 1): Describe Mowgli’s appearance. (A swarthy boy with a long black hair). Name the main fеаtures of his character.

Завдання для учнів 1-2-го класів (рис. 2): Name Mowgli’s friends. he bear Baloo, the black panther Bagheera, the python Kaa). Name Mowgli’s enemies. he tiger Shere Khan, the jackal Tabaqui).

Пропонована презентація є мультимедійною: гіперпосилання на низці слайдів  уможливлюють прослуховування on-line фонозаписів українською мовою про мангуста Ріккі-Тіккі-Таві та кота, який гуляв сам по собі, та перегляд on-line мультфільмів режисера Ч.Джонса «The White Seal» та «Rikki-Tikki-Tavi». Раджу вчителю організувати перегляд кожної частини мультфільмів згідно з етапами (дотекстовий, текстовий та післятекстовий) роботи з аудіотекстом.

Мультфільми про Мауглі (режисер Р.Давидов, студія Союзмультфильм, 1967 та режисер В.Райтерман, студія Walt Disney, 1967), «Рикки-Тивви-Тави» (режисер О.Снєжко-Блоцька, студія Союзмультфильм, 1965), «Слоненок» (режисер Ю.Гамбург, студія Союзмультфильм, 1967), «Как было написано первое письмо» (режисер А.Кірік, студія Киевнаучфильм, 1984), «Кот, который гулял сам по себе» (режисер О.Снєжко-Блоцька, студія Союзмультфильм, 1968), «Ежик плюс черепаха» (режисер І.Уфімцев, студія Союзмультфильм, 1981) раджу переглядати на групі подовженого дня після розповіді вчителя про автора та його казку, за якою знято мультфільм. Можливим також є перегляд школярами мультфільмів удома разом з батьками.

По закінченні тематичного ранку серед учнів 1-2-го класів оголошується конкурс малюнків, аплікацій, поробок тощо до казок Дж.Р.Кіплінга; серед учнів 3-4-го класів – конкурс на найкращий тематичний сінквейн «My favorite character of Kipling’s short stories» та його зображення (за бажанням).    

Орієнтовний план сінквейну:

Хто? (1 слово).

Який? (2 слова).

Що робить? (3 слова).

Речення, за яким можна пізнати персонаж.

Предмет, за яким можна пізнати персонаж.

Приклад сінквейну українською мовою про Мауглі:

Мауглі.

Сміливий, справедливий.

Допомагає, захищає, бореться.       

Ми з тобою однієї крові.

Вогняна квітка.

Використані Інтернет-ресурси

1.  Редьярд Кіплінґ. Казки. (mp3): [Електронне джерело] // Режим доступу http://www.umka.com.ua/ukr/catalogue/for-children-2/rudyard-kipling-kazky-mp3.html

2.  Подорож країною казок Редьярда Кіплінґа: [Електронне джерело] // Режим доступу http://www.slideshare.net/nbukids/kipling-6599260

3.  Rikki-Tikki-Tavi: [Електронне джерело] // Режим доступу http://www.dvoykam.net/Audio/Lesson/Rikki-Tikki-Tavi.html

4.  The Elephant's Child: [Електронне джерело] // Режим доступу http://www.dvoykam.net/Audio/Lesson/Elephant_Child.html

5.   The White Seal: [Електронне джерело] // Режим доступу http://www.dvoykam.net/Audio/Lesson/White_Seal.html