Политология/1. Современные избирательные технологии

К.політ.н Лютко Н.В.

Хмельницький національний університет, Україна

Трансформація політичних цінностей в українському суспільстві

Практично всі дослідники сходяться на тому, що трансформація української політичної системи ще не завершена. Україна до цього часу є унікальним майданчиком для різного роду політологічних досліджень.

В умовах політичної трансформації особливу роль набувають цінності. По-перше, в перехідний період цінності виконують функцію свого роду аттракторів, що утримують соціум від атомізаціі. По-друге, для успішного становлення демократичних інститутів необхідні певні зміни в ціннісній сфері. Успішний розвиток демократії та її інститутів неможливий без масової підтримки, стійкість якої досягається в свою чергу, лише при освоєнні масовими верствами суспільства відповідних політичних цінностей.

Дослідження трансформації політичних цінностей та ціннісних орієнтацій в контексті електоральної поведінки спричинено потребою вдосконалення прикладних електоральних технологій, прогнозування впливу ціннісних установок на вибір громадян. Вивченням і дослідженням даних процесів займаються ряд фахівців як закордоном так і в Україні (А. Лейпхарт, А Реммеле, К. Лоусон, В. Бланс, О.Вишняк, Л. Кочубей, П. Штомпка, Л. Угрин та ін.). Метою дослідження є виявлення основних змін що відбуваються в українській системі політичних цінностей та вплив цих змін на електоральні процеси.

Саме цінності в подібних умовах можуть служити стійкими орієнтирами при вивченні і прогнозуванні електоральної поведінки. Оскільки основні політичні цінності засвоюються громадянами на початку їх дорослого життя і значною мірою підтримуються навколишнього політичною культурою, вони повинні зберігатися у свідомості індивідів тривалий час.

Цінності та ціннісні орієнтації як усталені елементи масової свідомості населення є вагомим чинником електоральної активності і виборчих преференцій населення, що зумовлює необхідність їх врахування в процесі виборчих технологій.

У контексті українського транзиту, який виявився складним, суперечливим та невизначеним за своїми результатами процесом, трансформуються інститути влади, принципи політичних відносини, політична еліта, змінюється співвідношення політичних сил і головне – формується нова нормативна система. В суспільствах, що перебувають у процесі транзиту, однією з важливих передумов успішної демократизації й консолідації демократії, крім інституціональних та соціальних змін, є засвоєння громадянами демократичних цінностей і правил гри, їх поступове включення в нову політичну систему. Проте цінності є одним з найконсервативніших елементів суспільної системи. Основою нової ціннісної системи, що впливає на трансформацію нормативної системи загалом, є ментальні та архітепічні структури, глибоко вкорінені у масову свідомість, через які сприймаються або не сприймаються ліберальні демократичні цінності. Окрім того, особливістю транзитів є те, що суспільство чітко усвідомлює від чого, від яких цінностей воно відмовляється, проте майбутнє, його ідеал, цінності є чимось невизначеним, абстрактним, які зазвичай артикулюють через демократичний дискурс. Сьогодні, в умовах транзиту, українські політичні цінності не є монолітним культурно–ментальним утворенням. З одного боку, нові цінності пов’язуються з індивідуалізмом, демократизмом, підприємницькою ініціативою, самостійністю в мисленні, виборі та діях, інноваційністю, конкурентоспроможністю, прагненням до успіху. І в цьому сенсі вони, безсумнівно, мають модернізаційний характер, вирізняються своєю ринковою, демократичною, європейською спрямованістю. З іншого боку, питомою залишається серед суспільних цінностей вага патерналістських, етатистських, егалітаристських цінностей комуністичного минулого. Одночасно недостатньо сформовані, а в частини населення загалом відсутні такі цінності як згода, толерантність, громадянськість, які в транзитологічних теоріях розглядаються як необхідна структурна передумова консолідації демократії. Конгломеративна, неструктурована та неієрархізована система (скоріше сукупність) українських цінностей, що містить взаємовиключні елементи (індивідуалізм-колективізм, патерналізм - індивідуальна автономія, ринок-егалітаризм і т.і.), де не визначена чи відсутня «певна абсолютна цінність, яка задає масштаб оцінки іншим цінностям» [1, 144], є значною перешкодою формування ціннісного консенсусу і системи суспільних цінностей, прийнятної для більшості населення. Такими безумовними цінностями, які структурують інші цінності, політичний простір і принципи політичних відносин, вчені називають свободу та людину як найвищу цінність.

Відсутність абсолютної та безумовної для всього українського суспільства цінності, що консолідує суспільство, значною мірою зумовлює амбівалентність масової свідомості в Україні, яка містить взаємозаперечні установки та цінності, що належать до різних ідеологічних та ціннісних систем – і попередніх, і нових. Фактично, амбівалентна свідомість є своєрідним способом «міфологічного», ірраціонального примирення взаємовиключних цінностей і моделей, таким собі «магічним» засобом осягнення психологічного комфорту в дискомфортних умовах, коли «за право вибору треба розплачуватися відповідальністю, за свободу - невизначеністю, за рівність можливостей - критичним поцінуванням своїх здатностей» [2].

Амбівалентність суспільних та політичних цінностей посилюється культурною травмою масової свідомості, характерною для транзитних посткомуністичних суспільств. Її наслідком П. Штомпка вважає: недовіру до інститутів влади; песимістичний погляд на майбутнє; ностальгію за минулим; політичну апатію; травми колективної пам’яті, пов’язані з переосмисленням комуністичного минулого та його героїв [4, 8-9]. Ще одним чинником формування політичних цінностей в Україні є регіональні відмінності і особливо регіональна розрізненість по лінії Схід-Захід. В основі цього регіонального розколу лежить культурне розшарування, що включає в себе етнічні, мовні, релігійні та ціннісні відмінності, дихотомічні за своїм характером. В електоральній політиці це розшарування виявлялося в одній з найбільш крайніх форм – в геополітичній та зовнішньополітичній самоідентифікації населення регіонів (євразійській у Східній Україні і європейській у західному регіоні). Але головне – регіональні відмінності зумовили різне ставлення у населення до цінностей свободи, справедливості, власності, прав людини.

Отже, несформованість системи суспільних цінностей норм, амбівалентність масової свідомості є об’єктивним наслідком транзитного стану українського суспільства. Українська система політичних цінностей постійно зазнає змін та набуває нових якісних ознак.

 

Література

1.           Денисенко В.М. Дискурс свободи: утопія та реальність вибору / В.М. Денисенко, В.Й Климончук , Ю.О. Привалов - Львів Астролябія, 2007. – 212 с.

2.       Рябчук Микола «Від Малоросії до України: парадокси запізнілого націєтворення [Електронний ресурс]. / Рябчук Микола.; – К . : Критика, 2000. — 304с – Режим доступу:  http://pda.aratta-ukraine.com/books_ua.php?text=53

3.           Семенченко Ф.Г. Визначальні фактори трансформації політичних цінностей сучасного українського суспільства/Семенченко Ф. Г.// Наукові праці: Науково-методичний журнал. – Т. 130. Вип. 117. Державне управління. – Миколаїв: Вид-во ЧДУ ім. Петра Могили, 2010. С.97-102.

4.           Штомпка П. Культурная травма в посткоммунистическом обществе/ Штомпка П. // Социологическиие исследования. - 2001 - № 2. - С.3-12