Право/7. Экологическое, земельное и аграрное право

К. ю. н., доц. Багай Надія Онуфріївна

Прикарпатський національний університет ім. В.Стефаника, Україна

Поняття та ознаки колективного сільськогосподарського підприємства

 

Самостійними субєктами аграрних відносин в сучасних умовах залишаються колективні сільськогосподарські підприємства, правовий статус яких визначається окремим  спеціалізованим актом аграрного законодавства – Законом України «Про колективне сільськогосподарське підприємство», прийнятим 14 лютого 1992 року. Можливість існування такої організаційно-правової форми аграрного підприємства як колективне сільськогосподарське підприємство, хоча й не цілком відповідає новітнім правовим засадам регулювання майнових та земельних відносин в сільському господарстві, проте й не виключається чинними актами цивільного та господарського законодавства України.

Тривалий час у пострадянський період саме колективні сільськогосподарські підприємства залишалися основними субєктами аграрного господарювання та вважалися «найбільш поширеною формою аграрних підприємств» [1, с.7]. При цьому ученими вони нерідко розглядалися як різновид кооперативних утворень [2, с.100]. На сьогодні в результаті проведення аграрної реформи кількість таких підприємств істотно скоротилася, проте вони й надалі функціонують в аграрному секторі нашої економіки.

 Як справедливо зазначає В.Ю.Уркевич, «в історичному аспекті колективне сільськогосподарське підприємство відіграло роль певного, так би мовити, буфера між колгоспами і приватними сільськогосподарськими підприємствами кооперативами, ланцюга при перетворенні перших на другі у процесі проведення аграрної реформи в Україні» [3, с. 136].

Законом «Про колективне сільськогосподарське підприємство» визначено поняття такого підприємства. Відповідно до ст. 1 Закону колективне сільськогосподарське підприємство є добровільним обєднанням громадян у самостійне підприємство для спільного виробництва сільськогосподарської продукції та товарів і діє на засадах підприємництва та самоврядування.

До ознак колективного сільськогосподарського підприємства, виходячи з аналізу законодавчих приписів, можна віднести наступні:

-  наявність статусу юридичної особи;

-  підприємство є самостійним субєктом господарювання;

-  створення на добровільних засадах;

-  членство фізичних осіб – громадян України;

-  обовязковість трудової участі членів підприємства у виробничій діяльності підприємства;

-  пайовий характер майна;

-  основний вид діяльності – виробництво сільськогосподарської продукції;

-  основний засіб виробництва – землі сільськогосподарського призначення;

-  мета діяльності – одержання прибутку;

-  здійснення внутрішньогосподарського управління в підприємстві на засадах самоврядування.

Більшість наведених ознак колективного сільськогосподарського підприємства або ж прямо передбачені у ст. 1 Закону «Про колективне сільськогосподарське підприємство, або ж випливають зі змісту інших приписів, вміщених у цьому нормативно-правовому акті.

Таким чином, колективне сільськогосподарське підприємство можна вважати самостійним субєктом господарювання, створеним на добровільних засадах громадянами України, що діє на засадах членства, обовязкової трудової участі та самоврядування, здійснює виробництво, переробку та реалізацію сільськогосподарської продукції на землях сільськогосподарського призначення з метою одержання прибутку.

 

Література:

1.     Порадник керівникові сільськогосподарського підприємства: Навчальний і науково-практичний посібник / [В.З.Янчук, К.Т.Ващук, О.В.Гласова та ін.]; за ред. А.П.Гетьмана, В.З.Янчука. – К.: Юрінком Інтер, 2005. – 624 с.

2.     Аграрне право України: Підручник / [Янчук В.З., Андрейцев В.І., Василюк С.Ф. та ін.]; за ред. проф. В.З.Янчука. – 2-е видання, перероблене та доповнене. - К.: Юрінком Інтер, 2000. – 720 с.

3.     Уркевич В.Ю. Проблеми теорії аграрних правовідносин: Монографія / В.Ю.Уркевич. – Х.: Харків юридичний, 2007. – 496 с.