Шестов Л.С.

Донецький національний університет економіки й торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського, Україна

 

Система ризиків в управлінні підприємством готельного господарства

 

 

Однією з найбільш привабливих в інвестиційному плані галузей в Україні по праву можна назвати готельну галузь. Дана галузь пережила гостру кризу в 90-х роках, що була викликана структурними, політичними й економічними змінами в економіці країни, ця сфера сьогодні характеризується високим ступенем інвестиційної привабливості. І це не дивно – ситуація, яка є на ринку готельного бізнесу приваблива для потенційних інвесторів. Щорічно кількість туристів збільшується на 15-20%, це пов'язане з більш відкритою позицією України на світовій арені та акцентуванні уваги до європейської приналежності, особливо після ЄВРО-2012. Так для проведення футбольного чемпіонату в країні було побудовано 70 готелів і хостелів [1].

Готельний бізнес є однією з найбільш перспективних галузей, яка швидко розвивається, має величезний потенціал, що несе в собі, для українського ринку й здатний приносити стійкий дохід у бюджети всіх рівнів. Тому, не випадково, з кожним роком росте кількість готелів як у нашій країні, так і за рубежем. Разом з тим, сучасний готельний бізнес піддається впливу факторів зовнішнього середовища прямого й опосередкованого впливу, що обумовлює відповідні ризики.

Ризик-менеджмент визначає шляхи й можливості забезпечення стабільності підприємства індустрії гостинності, їх здатності протистояти несприятливим ситуаціям. Ризик – це подія або група родинних випадкових подій, що наносять збиток господарюючому суб'єктові, який володіє цим ризиком [2, с.192]. Ризики пов'язані з подоланням невизначеності в ситуації неминучого вибору, у процесі якої є можливість кількісно і якісно оцінити ймовірність досягнення передбачуваного результату, невдачі та відхилення від мети. Таким чином, категорію «ризик» можна визначити як небезпеку втрати ресурсів або недоотримання доходів у порівнянні з варіантом, який розрахований на раціональне використання ресурсів.

Ризик як окрема подія обумовлена двома найбільш важливими властивостями – імовірністю й збитком. Ризик як сукупність подій має набір його реалізації, кожна з яких має свою ймовірність і розмір збитку. На першому місці серед ризиків готелів є відповідальність перед гостями й іншими третіми особами. Саме ризик, як потенційна можливість заподіяння шкоди, як самому майновому комплексу, так і майну та здоров'ю третіх осіб, персоналу тощо. [2].

У всіх підприємствах готельного господарства клієнтам необхідно забезпечити безпеку: це належні їжа й санітарні умови, пожежна безпека й захист клієнтів і їх майна від сторонніх осіб. Але також необхідно захистити і готель від клієнта. Так у страхових компаній ступінь ризику готелів оцінюються на рівні 7 балів. (По шкалі від 1 до 10, де 1 – це мінімальний ризик, а 10 – максимальний).

Класифікувати ризики в готельному бізнесі можна в такий спосіб.

По характеру наслідків, які трапились:

- дуже важкі (смерть під час перебування в готелі, важкі каліцтва);

- важкі (значні матеріальні втрати, різного роду захворювання);

- середньої ваги (матеріальні втрати, короткочасні захворювання);

- незначні (несуттєві фінансові втрати, легкі нездужання, неприємні враження, які не тягнуть за собою психологічних навантажень).

По тривалості дії наслідків, що настали:

- довгострокові (тривале лікування, відновлення украдених документів);

- короткострокові (неприємні ситуації, спогади про які тривають незначний час).

Таким чином, ми розглянули ті види ризиків, яким можуть бути піддані гості під час перебування в готелі й після. І якщо гості ризикують потрапити до різного роду ситуацій, то підприємства готельного господарства,  зазнають різні види фінансових ризиків. Під фінансовим ризиком розуміється ризик, який виникає при здійсненні фінансового підприємництва або фінансових угод, виходячи з того, що у фінансовому закладі в ролі товару виступають валюта, цінні папери або кошти.

В економічній літературі описані різні підходи щодо класифікації фінансових ризиків. У цілому фінансовий ризик розглядається як захід економічної й соціальної невизначеності. Можлива класифікація фінансових ризиків по наступному принципу:

- по ступеню ризику – припустимий ризик, коли губиться частина доходу, прибутку; критичний ризик – при якому повністю втрачаються доходи й виникає необхідність відшкодовувати витрати; катастрофічний ризик – повна втрата майна;

- по об'єктах – ризик підприємця, підприємства, тобто фізичних і юридичних осіб;

- по виду діяльності – ризик виробничої, посередницької, торговельної, транспортної, страхової та іншої діяльності;

- по економічному змісту – чистий ризик як об'єктивна можливість одержання збитків (нульового результату) і спекулятивний ризик як суб'єктивна можливість одержання позитивного або негативного результату певної діяльності;

- по характеру – операційний, інфляційний, кредитний, процентний, загальноекономічний, регіональний, галузевий, інвестиційний та ін. Розглянемо деякі з фінансових ризиків, які зведено в таблицю 1.

 

Таблиця 1 – Види фінансових ризиків підприємств готельного господарства

Види ризиків

Складові ризику

1.

Дефляційний ризик

ризик того, що при рості дефляції відбувається падіння рівня цін, погіршення економічних умов підприємництва й зниження доходів

2.

Валютні ризики

являють собою небезпеку валютних втрат, пов'язаних зі зміною курсу однієї іноземної валюти стосовно іншої, при проведенні зовнішньоекономічних і інших валютних операцій

3.

Ризик ліквідності

це ризики, пов'язані з можливістю втрат при реалізації цінних паперів або інших товарів через зміну оцінки їх якості й споживчої вартості

4.

Інвестиційні ризики

містять у собі наступні підвиди ризиків: ризик упущеної вигоди, ризик зниження прибутковості, ризик прямих фінансових втрат

5.

Ризик упущеної вигоди

це ризик настання непрямого (побічного) фінансового збитку (не отриманий прибуток) у результаті нездійснення якого-небудь заходу (наприклад, страхування, інвестування й т.п.)

6.

Ризик зниження прибутковості

може виникнути в результаті зменшення розміру відсотків і дивідендів по портфельних інвестиціях, по внесках і кредитам

7.

Ризики прямих фінансових втрат

включають наступні різновиди: біржовий ризик, селективний ризик, ризик банкрутства, кредитний ризик

8.

Біржові ризики

являють собою небезпеку втрат від біржових угод. До них відносять ризик неплатежу по комерційних справах, ризик неплатежу комісійної винагороди брокерської фірми

9.

Селективні ризики

це ризики неправильного вибору видів вкладення капіталу, виду цінних паперів для інвестування в порівнянні з іншими видами цінних паперів при формуванні інвестиційного портфелю

10.

Ризики банкрутства

небезпечні в результаті неправильного вибору вкладення капіталу, повної втрати підприємцем власного капіталу й нездатності його розраховуватися по взятих на себе зобов'язань

11.

Майнові ризики

пов'язані з імовірністю втрат майна підприємця через крадіжку, диверсію, недбалість, перенапругу технічної й технологічної системи

Досить важливий вид ризику це майновий ризик. Майнові ризики пов'язані з імовірністю втрат власності громадянина, підприємця через крах, диверсію, недбалість, перенапругу технічного й технологічного навантаження на встаткування [1, с. 30].

Також виділяють ризик збитків від перерви в діяльності підприємства [3, с. 18]. Об'єктами даного ризику є умовно-постійні (незалежні від обороту) видатки підприємства, у тому числі: заробітна плата робітників, включаючи соціальні відрахування; амортизаційні відрахування; суми відсотків по банківських кредитах; сума податкових відрахувань; орендні платежі; чистий прибуток (після оподатковування).

Господарська діяльність підприємств готельної індустрії невід'ємно пов'язана з потенційною можливістю заподіяння шкоди як самому майновому комплексу, так і майну й здоров'ю третіх осіб, персоналу тощо. Виникає ризик цивільної відповідальності перед третіми особами. Об'єктами цього ризику є збиток майну, життю й здоров'ю третіх осіб, включаючи постояльців і відвідувачів готельного комплексу в чинність цивільного законодавства.

Готельне підприємство в процесі своєї діяльності взаємодіє з великою кількістю організацій (контактних аудиторій), у тому числі фінансового сектору. Результатом цього є тісний взаємозв'язок ризиків готельного підприємства й фінансових інститутів, що виражається як у впливі ризиків підприємства на рівень ризиків організацій-партнерів, так і у зворотному впливі ризиків фінансових інститутів на ризики підприємства. Зазначений взаємозв'язок підкреслює істотне значення ризиків готельного підприємства в загальній системі ризиків.

Розглядаючи різні категорії ризиків, що характерні для підприємств готельного господарства, слід сказати про так звані форс-мажорні обставини або обставини непереборної сили, які відрізняються від інших видів ризиків більш серйозними й глобальними наслідками. Особливо це торкнулося готельного бізнесу в умовах недавньої фінансово-економічної кризи.

Таким чином, можна зробити висновок, що своєчасний облік і діагностика можливості різного роду ризиків буде сприяти більш обґрунтованому прийняттю рішень щодо управління розвитком підприємств готельного господарства.

Література:

1.                 Васин, С.М. Управление рисками на предприятии: учебное пособие / С.М. Васин, В.С. Шутов. – М.: КНОРУС, 2010. – 304 с.

2.                 Волков, Ю.Ф. Экономика гостиничного бизнеса / Ю.Ф. Волков. – Ростов н/Д: Феникс, 2003. – 384с.

3.                 Петрова, М. Страхование в гостиничном и ресторанном бизнесе: кто больше? / Гостиница и ресторан / М. Петрова. – М., 2009. - № 3/74. – с.16-27.

4.                 Как сделать гостиничный бизнес менее рискованным? [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://prohotelia.com.ua/2011/09/.

5.                 Трудности и риски гостиничного бизнеса в Украине. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.mayger.ua/ru/analitika  /trudnosti-i-riski-gostinichnogo-biznesa-v-ukraine/.