Экономические науки/2. Финансы и банковское дело

 

                                                К.э.н. Иванова С.Л.

Миколаївський національний аграрний університет, Україна

Управління формуванням операційного прибутку підприємтсва

У системі управління різними аспектами діяльності будь-якого суб’єкта господарювання в сучасних умовах найбільш складною та відповідальною ланкою є управління прибутком. Зберегти стійкі ринкові позиції в умовах нестабільної кон’юнктури та жорсткої конкуренції можна лише спираючись на раціональний менеджмент, особливо на механізм управління прибутком підприємства.

Формування механізму управління прибутком підприємств, обґрунтування структури й методичного забезпечення його функціонування дозволяє максимізувати прибуток підприємств у нових умовах господарювання. Теоретичні й практичні аспекти даної проблеми знайшли своє відображення в роботах вітчизняних і закордонних учених і фахівців: І.Т. Балабанова, І.О. Бланка, Є.Брігхема, Дж.К. Ван Хорна, В.М. Геєца, М.Г. Гузя, А. Дайле, П. Друкера, П.В. Єгорова, А.М. Ковальової, Л.А. Костирко, Ю.Г. Лисенко, М.Х. Мескона, С.В. Мочерного, А.М. Поддєрьогіна, В.С. Пономаренко, Г.В. Савицької, В.П. Стасюка, Р.А. Фатхутдинова, А.А. Чухна, А.Д. Шеремета й інших.

Основу формування власних внутрішніх ресурсів підприємства, скерованих на виробничий розвиток, складає балансовий прибуток, який характеризує один з найважливіших результатів фінансової діяльності підприємства.

У наш час 90—95 % загальної вартості балансового прибутку припадає на прибуток від реалізації продукції (або операційний прибуток). На багатьох підприємствах він є єдиним джерелом формування балансового прибутку. Тому управління формуванням прибутку підприємства розглядається як процес формування операційного прибутку [1].

Основною метою управління формуванням операційного прибутку підприємства є виявлення основних факторів, які визначають його кінцевий розмір і виявлення резервів наступного збільшення його суми.

Механізм управління формуванням операційного прибутку здійснюється з урахуванням тісного взаємозв'язку цього показника з об'ємом реалізації продукції, доходів і витрат підприємства.

У процесі управління формуванням операційного прибутку підприємство вирішує ряд завдань:

1. Визначення об'єму реалізації продукції, який забезпечує беззбиткову операційну діяльність протягом короткого періоду. Для досягнення "точки беззбитковості" своєї операційної діяльності, підприємство повинно забезпечити такий об'єм реалізації продукції, при якому сума чистого операційного доходу (валового операційного доходу за мінусом суми податкових платежів з нього) порівнюється з сумою витрат — як постійних, так і змінних.

2. Визначення об'єму реалізації, продукції, який забезпечує беззбиткову операційну діяльність у довготерміновому періоді. У силу зміни умов операційної діяльності у довгостроковому періоді порівняно з короткостроковим точка беззбитковості постійно змінює своє значення, тому потрібно значно більше об'єму реалізації порівняно з попереднім періодом. Відповідно змінюється і сума валового операційного прибутку, який одержується підприємством в силу змінних умов операційної діяльності на кожному етапі. Іншими словами, довгостроковий період операційної діяльності підприємства може бути розбитий на ряд короткострокових її періодів (з незмінними умовами), що дозволяє використовувати при розрахунках алгоритми, характерні для короткострокового періоду. У зв'язку з цим, наступні завдання формування операційного прибутку будуть розглянуті в рамках короткотермінового періоду операційної діяльності підприємства.

3. Визначення необхідного об'єму реалізації продукції, який забезпечує досягнення запланованої (цільової) суми валового операційного прибутку або визначення планової суми валового операційного прибутку при заданому плановому об'ємі peaлізації продукції.

4. Визначення суми «запасу міцності» підприємства, розміру можливого зниження об’єму реалізації продукції у вартісному вираженні при негативній кон’юнктурі товарного ринку, який дозволяє йому здійснювати прибуткову операційну діяльність. «Запас міцності» визначає можливі межі маневру підприємства як у ціновій політиці, так і в зниженні натурального об’єму виробництва і реалізації продукції в процесі здійснення операційної діяльності в негативних ринкових умовах (зниження попиту, посилення конкуренції тощо). «Запас міцності» підприємства розраховується як вартісному, так і в натуральному вираженні, а також може бути виражений не лише абсолютною, а й відносною величиною [2].

Таким чином, механізм управління формуванням операційного прибутку підприємства з огляду на взаємозв'язок витрат, об'єму реалізації і прибутку залежить від таких основних факторів: а) об'єму реалізації продукції у вартісному чи натуральному вираженні; б) суми і рівня чистого операційного доходу; в) суми і рівня змінних операційних витрат; г) суми постійних операційних витрат; ґ) співвідношення постійних і змінних операційних витрат; д) суми податкових платежів за рахунок прибутку.

Ці показники можуть розглядатися як основні фактори формування суми операційного прибутку, впливаючи на який можна отримати необхідні результати для підприємства у цілому.

 

Література:

 1. Фінансовий менеджмент: Підручник / Кер. кол. авт. і наук ред. проф.   А.М. Поддєрьогін. – К.: КНЕУ, 2005. – 535 с.

2. Мойсеєнко І. П. Інвестування: навч. посіб. / І. П. Мойсеєнко. – К.: Знання, 2006. – 490 с.

Регистрационный номер: 117801