Топільницька Я.О.

Львівська державна фінансова академія

Інтелектуальний капітал як один із різновидів капіталу: суть та особливості

 

На  протязі  всієї  історії  існування людства визначальним чинником економічного розвитку були знання та інформація. В період інтеграції та глобалізації світогосподарських зв’язків знання ці фактори стають своєрідною «перепусткою  в  лідери»  для  країн,  регіонів  та  організацій.  Саме тому усі розвинені країни світу у  пошуках нових  конкурентних  переваг акцентують увагу саме на інтелектуальних чинниках.  Ринок знань  поступово  починає  відігравати  головну  роль,  випереджаючи навіть розвиток ринку матеріальних товарів, а пріоритетними напрямками матеріальних і фінансових інвестицій стає інтелектуальний капітал, що приймає форму капіталу в силу суспільної необхідності у створенні суспільних благ. На фоні стрімкого розвитку «інтелектуальної» економіки виникає необхідність систематизувати нагромаджений досвід з вивчення інтелектуального капіталу як одного з різновидів капіталу.

По­няття інтелектуального капіталу у науковий обіг ввів Дж. Ґелбрєйт. В 1990-х роках минулого століття завдяки працям Т. Стюарта цей термін набув широкого застосування. Подальший розвиток теоретико-методологічних та прикладних засад дослідження концепції інтелектуального капіталу та його використання знайшов відображення в багатьох роботах багатьох вітчизняних та зарубіжних вчених. Проте серед учених-дослідників немає єдиної думки щодо дефініції категорії, не приведено її до узгодженості з іншими соціально-економічними категоріями.

Аналіз літературних джерел із даної проблематики дозволяє виділити три підходи до трактування поняття ,,інтелектуальний капітал” – за цінностями, процесом та результатом. Представники першого підходу трактують ,,інтелектуальний капітал” як сукупність цінностей. Із позиції процесу сутність інтелектуального капіталу полягає в його здатності до відтворення, у можли­вості залучення інтелектуального капіталу в про­цес кругообігу. Представники третього підходу розглядають дану категорію як результат, що забезпечує певні конкурентні переваги, створення додаткової вартості.

Інтелектуальний капітал – це один із різновидів капіталу, який має відповідні його ознаки й одночасно відтворює характерні лише йому особливості. Основними ознаками інтелектуального капіталу є те, що:

Ø     формування інтелектуального капіталу вимагає певних фінансових, трудових та матеріальних витрат;

Ø     створений та функціонуючий інтелектуальний капітал приносить додану вартість;

Ø     об’єктивним є якісні та кількісні відмінності  між залученими та реалізованими інтелектуальним ресурсами у створенні інновацій та використанні інтелектуального потенціалу [1].

Інтелектуальний капітал багато в чому схожий з фізичним – як один, так і другий генерує потік «цінностей» або приносить додану вартість. Обид­ва капітали виникають внаслідок вкладень ресурсів (грошей, матеріальних засобів, знань, кваліфікації) для виробництва товарів і послуг, приносять своєму власникові додатковий дохід, зазнають морального зносу (причому інтелектуаль­ний капітал навіть у більшій мірі, позаяк знецінюється і про­грамне забезпечення, і будь-які знання), обидва мають потребу в реновації. У той же час між ними спостерігаються й суттєві відмінності [2] (табл. 1).

Таблиця 1

Відмінності між фізичним і інтелектуальним капіталом

Фізичний капітал

Інтелектуальний капітал

1.      

2.      

Матеріальна природа

Нематеріальна природа

Витрати в минулому

Результати в майбутньому


Продовження таблиці 1

Адитивний

Неадитивний

Переважно фінансова оцінка

Комбінація вартісних і невартісних оцінок

Організація володіє всім капіталом

Організація володіє капіталом лише частково

Одна з особливостей інтелектуального капіталу полягає в тому, що ним володіє не тільки підприємець, але й найманий персонал. Інтелектуальний капітал - результат взаємодії людей один з одним, людей і інформаційних ресурсів, а також людей та елементів фізичного капіталу в процесі виробництва. Отже, «інтелектуальний капітал» – це сукупність різного роду інтелектуальних цінностей, що в процесі свого обігу та кругообігу приносять додаткову вартість та забезпечують конкурентні переваги особі, підприємству чи державі.

 

Література:

1.     Никифоров А.Є. Інтелектуальний потенціал та інтелектуальний капітал: критерії розмежування / А.Є.Никифоров  // Проблеми науки.- 2011.-№ 6.-С. 2-6.

2.     Терон І.В. Інтелектуальний капітал як основне джерело багатства в постіндустріальному суспільстві / І.В. Терон // Формування ринкових відносин в Україні. – 2007. – №7. – С. 90-94.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відомості про автора:

 

Топільницька Ярина Орестівна – аспірант Львівської державної фінансової академії.

 

Адреса для розсилки:

 

79008

м. Львів

вул. Туган-Барановського, 10

Львівська комерційна академія

кафедра економічної теорії

Башнянину Г. І.