К.е.н. Мехеда Н.Г. , Коломієць О.

Черкаський національний університет ім. Б. Хмельницького

МОНІТОРИНГ ГРОШОВИХ ПОТОКІВ ЯК ЗАСІБ ЇХ  ОПТИМІЗАЦІЇ

Успішність господа­рювання підприємств потребує ефективного управління грошовими потоками, особливо важливу роль необхідно відво­дити методам їх внутрішнього фінансового контролю (моніторингу). Моніторинг гро­шових потоків - організований процес перевірки виконання всіх управлінських рішень у сфері їх фор­мування з метою оптимізації та реалізації розробленої політики розвитку і намічених показників бю­джетів різних рівнів.

Процес управління грошовими потоками описують у своїх працях Андрієць В. [1], О. Олійник  [3], Л. Лігоненко, І. Бланк [2], А. Подерьогін [4] та інші науковці.

Подальшого дослідження потребує сутність та напрями управління грошових потоків, напрямки оптимізації, визначення теоретичних аспектів системи моніторингу управління грошовими потоками підприємства.

Передумовами вибору методів управління грошовими потоками є визначення сутності грошових потоків підприємства, уточнення цілей, завдань та класифікації грошових потоків підприємства для потреб управління. Грошові потоки - рух грошових коштів у просторі та часі за результатом використання наявних ресурсів підприємства, які є зовнішньою характеристикою руху вартості, індикатором платоспроможності та фінансової стійкості підприємства.

Грошовий потік - це фактичні чисті готівкові кошти, які надходять на підприємство, чи витрачаються ним, протягом деякого визначеного періоду.

Складовими процесу управління грошовими потоками є: аналіз стану грошового обороту, планування грошового обороту та потоків підприємства, визначення їх обсягів, термінів погашення, контроль за збалансованістю надходження та витрачання грошових коштів на окремі види діяльності, коригування термінів платежів, пошук резервів прискорення швидкості грошового обороту, термінів зарахування та перерахування грошей.

За Бланком І.О., політика управління грошовими потоками підприємства реалізується протягом шести етапів: аналіз грошових потоків підприємства в минулому періоді; дослідження факторів; обґрунтування типу політики управління грошовими потоками; вибір напрямків і методів оптимізації грошових потоків; планування грошових потоків підприємства в розрізі окремих їх видів; забезпечення ефективного контролю реалізації вибраної політики управління грошовими потоками підприємства [1, 134].

Оптимізація грошових потоків - процес вибору найкращих форм їх організації на підприємстві з урахуванням умов і особливостей здійснення його господарської діяльності для забезпечення збалансованості обсягів грошових потоків, забезпечення синхронності формування грошових потоків у часі, забезпечення росту чистого грошового потоку підприємства.

При формуванні стратегії оптимізації грошових потоків визначається період, на який має формуватись стратегія, проводиться стратегічний аналіз внутрішнього та зовнішнього середовищ, визначається стратегічна мета та принципи оптимізації грошових потоків підприємства тощо.

На наступному етапі проводиться оптимізація грошових потоків за їх обсягами планового періоду. У ході третього етапу здійснюється розробка деталізованого прогнозу вхідних грошових потоків, планування вихідних грошових потоків та їх співставлення на основі статистичних даних.

У результаті процесу оптимізації, грошові потоки підприємства оптимізуються за критерієм досягнення чистим грошовим потоком цільового обсягу, що має дорівнювати приросту страхового запасу грошових активів підприємства. У випадку неможливості збалансування грошових потоків, доцільно переглянути грошові потоки операційної та інвестиційної діяльностей для досягнення чистим грошовим потоком підприємства планового обсягу.

На етапі реалізації управлінських рішень, здійснюється збір та аналіз оперативних даних про стан грошових потоків, коригуються планові показники  і вносяться зміни у платіжний календар підприємства.

На останньому етапі доцільно здійснювати пошук альтернативних шляхів коригування поставлених цілей та задач оптимізації грошових потоків.

Створення системи фінансового моні­торингу повинно бути невід'ємною складо­вою побудови системи управління під­приємством з забезпечення ефективності його функціонування. Система моніторингу грошових потоків -  розроблений підприєм­ством механізм стеження за контрольними показниками їх формування, ви­значення розмірів відхилень фактичних ре­зультатів від запланованих та виявлення причин цих відхилень.

До основних положень концепції ство­рення системи моніторингу в управлінні грошовими потоками відносяться: аналіз фінансово-облікових операцій з виявленням результатів та планування на перспективу; формування аналітичної бази показників за видами і група­ми грошових потоків; гнучкість у виявленні позитивного і негативного грошового потоку; забезпечення достатності інформації, гнучкості реагування; узгодженість  нормативно-правової бази на аналітичному рівні; адаптацію до нових умов господарю­вання.

Специфіка моніторингу управління грошовими потоками полягає у використанні комплексу методів: облікових та аналітичних, прогнозування й регулювання, управління перебігом робіт, матеріального та морального стимулювання.

З метою ефективного регулювання ру­ху грошових потоків та їх оптимізації необхідно розробити заходи моніторингу, що дають змогу проводити аналіз фінансової діяльності товаровиробника із його варіативним бюджетним впливом. Система моніторингу в управлінні гро­шовими потоками передбачає запровадження аналізу дослідження їх руху з необхідністю отримання інформації про величину грошових потоків за визна­чені проміжки часу, складові елементи грошових потоків, напрями руху, а також для розробки управлінських рішень з метою їх оптимізації.

Список використаних джерел:

1. Бланк И.А. Управление денежными потоками, – К.: Ника – Центр, 2007, - 752 с.

2. Поддєрьогін А.М., Невмержицький Я.І. Ефективність управління грошовими потоками під-ва // Фінанси України. – 2007. – №11. – С.119-127.