Экономические науки/6.Маркетинг и менеджмент.

Ставицький О.В.

Національний університет харчових технологій, Україна (м. Київ)

Матричний інструментарій в системі обгрунтування управлінських рішень

 У загальному вигляді стратегічне управління являє процес створення і реалізації стратегії підприємства на основі постійного контролю і оцінки зовнішніх і внутрішніх змін в середовищі його функціонування з метою стабілізації або посилення існуючого положення та ефективної роботи в умовах нестабільності зовнішнього середовища. При цьому основним інструментом при позиціонуванні підприємств і виборі стратегічних рішень і, відповідно, економіко-управлінської діагностики є матриці (моделі) стратегічного планування.

Світ змінюється і динамічно розвивається. Управлінські рішення доводиться приймати швидко і оперативно, працювати на випередження. Для цього необхідно займатися глибоким аналізом і оцінкою ситуації, що склалася, продуктів, результатів використання інновацій, застосовуваної системи планування і управління і використовувати цю інформацію для прийняття оптимальних рішень. В міру впровадження в практику бізнесу матеріальної відповідальності за результати потреба в специфічному аналітичному інструментарії вимірювання результатів для мотивації та оцінки діяльності буде зростати. А сьогодні бізнес-аналітика потрібна для моделювання нових продуктів, розробки сценаріїв розвитку бізнесу в майбутньому для оперативного реагування на зміни.

Існує багато методів і підходів для аналітики та оцінки результатів бізнесу з метою прийняття управлінських рішень. Ми пропонуємо використовувати матричний підхід. Накладення матриці на економічну інформацію про бізнес дозволяє структурувати її, побачити всі взаємозв'язки, оцінити ефективність організації бізнесу і управління їм і своєчасно вносити необхідні зміни, приймати точні рішення і діяти. Матриця забезпечує структурний підхід і встановлює основні взаємозв'язки між результатами та ресурсами. У ній мова йде не тільки про фінансові результати, але і про результати господарської діяльності, витратах і ресурсах.

Як приклад, можна навести деякі види матриць, що сприяють ефективності прийняття управлінських рішень стратегічного характеру: матрицю «управлінська решітка», матрицю комбінації розмірностей стилів управління керівництва, стратегічну матрицю. Блейк і Мортон побудували управлінську решітку, що включає п'ять основних стилів керівництва [2], однак стиль керування, використовуваний на підприємстві, згідно матриці «управлінська решітка» - влада - підпорядкування, не є ідеальним, оскільки людські аспекти в керівництві присутні у мінімальній мірі і є слабкими рисами підприємства, хоча не найголовнішими. Матриця комбінації розмірностей стилів керівництва за класифікацією Університету Огайо [1] говорить про те, що люди можуть вести себе з різним ступенем уваги до підлеглих і структурування проблем, згідно чотирьом можливим комбінаціям. Cтратегіческая матриця володіє цілим рядом позитивних якостей: 1) базується на основі врахування загальносистемних факторів розвитку підприємства, що дозволяє розглядати позиціювання і розвиток підприємства і окремих його сфер з позиції розвитку систем; 2) грунтується як на дослідженні характеристик розвитку самого підприємства, так і аналізованого галузевого ринку і зовнішнього економічного оточення в цілому; 3) індикатори, необхідні для побудови матриці, досить легко визначаються і не вимагають трудомістких розрахунків; 4) при формуванні матриці застосовуються легкодоступні статистичні дані; 5) результативна інформація є об'єктивною, досить наочною і легкої у побудові [3].

Матричний підхід до оцінки бізнесу дає узагальнюючу, укрупнену оцінку його ефективності і інтенсивності, в тому числі і його організації як підприємства, компанії. Матрична модель підприємства дозволяє врахувати різні аспекти ефективності і використовувати їх для оперативного управління кінцевими результатами.

В основі використання матричного методу лежить уявлення про бізнес як технологічний процес: вхід-вихід у вигляді матричної моделі. На вході закладаються витрати і ресурси, а на виході - результати бізнес-процесів у вартісній формі. Тому метод включає оцінку входу (використовуваних ресурсів) і виходу (продукту). Мета - оцінити прийняті рішення в минулому і економічно обгрунтувати рішення. Вона допомагає встановити (побачити) взаємозв'язку через інші показники і їх взаємозв'язки, що впливають на кінцеві результати, і використовувати їх для своєчасного управління.

Наведена технологія послідовних дій з матрицями являє собою управлінські інновації, що дозволяють розробляти реальну і обгрунтовану стратегію розвитку підприємства і надійний механізм її реалізації на основі бізнес-аналітики і при необхідності оперативно коригувати та адаптувати її до змін на ринку.

Таким чином, пропонований методичний підхід дозволяє визначити не тільки тип аналізованого ринку, виявити найважливіших за рівнем ринкової сили конкурентів, визначити фактори, що обумовлюють їх ринкову позицію, але й, найголовніше, використовувати дані висновки з метою позиціювання підприємства та розробки альтернативних стратегічних рішень щодо підвищення ринкової влади, створення та реалізації конкурентних переваг підприємства.

Література:

1. Логинов Г.В., Попов Е.В. Матричные методы стратегического планирования деятельности компании // Маркетинг в России и за рубежом, №2(40), 2004.

2. Мескон М., Альберт М., Хедоури Ф. Основы менеджмента. – М.: Дело, 1999.

3. Штапова И.С. Стратегические решения фирм: теоретические и практические аспекты. Георгиевск: РГЭУ «РИНХ», 2009.