Экономические науки/6. Маркетинг и менеджмент

 

К.е.н.Мідляр А.К., Тимрієнко А.В.

Вінницький торговельно – економічний інститут, Україна

Маркетинговий консалтинг з туристичних питань

 

На сьогоднішній день  туристичний консалтинг в Україні активно розвивається. Це зумовлено тим, що в процесі надання туристичних послуг виникає ряд проблемних питань, що можуть бути вирішені лише за допомогою надання консалтингових послуг в галузі маркетингу.

 Над питанням формування та розвитку ринку консалтингових послуг в галузі туризму працювали такі фахівці, як: В. Алешникова, Є. Бейч, А. Вайс, М. Гончаров, Е. Гончарові , М. Давиді , Г. Калянов, М. Кубр, О. Курбатова , К. Макхем.

Метою наукової роботи є визначення та обґрунтування пріоритетних видів і напрямків розвитку туристичного консалтингу в Україні опираючись на сучасні потреби галузі, а також дослідження особливостей маркетингу в туристичному консалтингу[2].

Маркетинг серед послуг, що надаються консалтинговими фірмами у сфері туризму, займає одне з провідних місць. Консалтингові послуги в сфері туризму  досить різноманітні , серед них можна виділити наступні : дослідження туристичного ринку, розробка стратегій, концепцій, програм, майстер-планів розвитку туризму, розробка турпродукту, розробка техніко-економічного обгрунтування; менеджмент при виході на ринок; туристичний маркетинг і брендинг; маркетинг і менеджмент дестинации; аудит туристських дестинацій; бізнес-планування, управління активами, проведення тренінгів, навчання; просування заходів і PR; контроль якості [4].

Маркетинг у туристській  діяльності спрямований на: формування ринку туристських послуг, вироблення пропозицій по їх змісту і формам, надання таких туристичних послуг, що мають інтерес для споживачів; формування цін на ці послуги; пристосування туристичного виробництва до потреб ринку.

Завдання консалтингових фірм у сфері маркетингу на ринку  туристичних послуг передбачає [1]:

-          вивчення споживачів в умовах ринку;

-          вивчення існуючого і прогнозування потенційного попиту споживачів на туристичні послуги шляхом комплексного вивчення стану ринку і прогнозування перспектив його розвитку;

-          створення нових і розвиток традиційних видів туристських  послуг, що задовольняють запити споживачів, оцінка їхньої ефективності для споживачів;

-          виявлення маркетингових можливостей підприємств по задоволенню попиту на туристичні  послуги;

-          визначення політики ціноутворення, установлення цін на окремі види туристичних послуг з урахуванням співвідношення попиту та пропозиції, споживчої цінності і вартості  туристичних послуг;

-          доведення туристичних послуг до споживачів шляхом удосконалювання системи і методів їхньої реалізації, розробка ефективної цілеспрямованої реклами;

-          перетворення в життя маркетингових заходів, включаючи новий підхід до планування і контролю [3].

Ринкове середовище кожного підприємства індивідуалізоване, містить тільки йому притаманну сукупність взаємовідношень з постачальниками послуг, конкурентами, посередниками, клієнтами. І в той же час діяльність підприємств туристичної галузі підпорядкована дії загальних настанов. Тому одним з основних напрямків діяльності підприємства є постійне відстеження стану макросередовища туристичної діяльності: з одного боку, зовнішніх умов та чинників, а з іншого, ситуації в контактному середовищі. У контактному середовищі пріоритетним напрямком діяльності є дослідження споживачів: їх потреб, вимог, уподобань, що дозволить оперативно реагувати на зміни споживацької поведінки пропозицією відповідного турпродукту.

Отже, умовах посилення конкурентної боротьби треба звертати увагу на різноманітні методи маркетингових досліджень, в тому числі і реклами з метою мінімізації витрат на пошук ефективних стратегій, які б дозволили міцно втримувати ринкові позиції і нарощувати об’єм збиту, зберігаючи існуючих споживачів і залучаючи нових. Маркетингові дослідження однозначно необхідні для успішної роботи будь-якої фірми. Відповіді на питання користувачів послуг фірми, причин та мети користування тими чи іншими послугами дуже важливо знати тому, що знаючи відповіді на ці питання сьогодні, можна планувати діяльність туристичних фірм, відточувати якість послуг, планувати розвиток діяльності. Залучення до цієї діяльності професійних експертів консалтингових фірм дозволить розвивати туристичний сектор не тільки на рівні туристичних підприємств, а й регіонів і країни в цілому.

 

Література:

1.     Бабарицька В.К., Любіцева О.О. Організація туризму: Навчальний посібник. Частина І. –К.: КУ, 2008. – 230 с.

2.      Дурович, А.П. Маркетинг в туризме : учеб. пособие / А.П. Дурович. - 7-е изд., стер. — Минск : Новое знание, 2007. — 496 с.

3.      Любіцева О.О. Ринок туристичних послуг: Навчальний посібник.- К.: Альтерпрес, 2009. – 180с.

4.      Немоляева М.Е. Маркетинг в иностранном туризме. – М.: Вильямс, 2002. – 204 с.