Экономиічні науки/7. Облік та аудит

 

магістрант з обліку і аудиту Антипова А.В.

науковий керівник: к.н.д.уп., доц. Маєвська Н.В.

Макіївський економіко-гуманітарний інститут, Україна

 

Стан бухгалтерського обліку в Україні та складнощі переходу на Міжнародні стандарти фінансової звітності (МСФЗ)

Для нормального функціонування будь-якої структури в умовах ринкової економіки потрібно, щоб її учасники, приймаючи рішення, мали правдиву та об'єктивну інформацію про грошовому і фінансовий стан, результати роботи організації, а також особливості їх формування та на своєму підприємстві, і у партнерів. Таку інформацію надає бухгалтерський облік.

Вивчення проблем та перспектив розвитку бухгалтерського обліку в умовах сучасної економіки займає сьогодні одне з провідних місць в наукових працях таких вчених-обліковців: Ф. Бутинця, В. Рудницького, В. Сопка, С. Левицької, З. Гуцайлюка, Є. Мниха, І. Яремка, В. Пархоменка та інших.

Незважаючи на те, що система бухгалтерського обліку розвивалася і змінювалася протягом тривалого часу, існує ще багато невирішених проблем, які можна виділити:

1) відсутність належної підготовки кадрів. Післядипломна підготовка й процес постійного підвищення кваліфікації практикуючих бухгалтерів, як показують Міжнародний досвід і практика - це перевага професійних бухгалтерських організацій;

2) фінансова звітність відбиває тільки ті події, які можуть бути представлені в грошовому вираженні;

3) облік і звітність малих та середніх підприємств, які за своєю економічною природою не можуть вести облік і складати звітність у такому самому порядку й обсязі, як і великі;

4) загальновизнано, що бухгалтерський облік на підприємстві повинен здійснюватися за певними правилами. Проблема полягає у встановленні такої сукупності правил, реалізація яких забезпечила б максимальний ефект від ведення обліку, тобто формування фінансової та управлінської інформації, її достовірність, доступність і корисність.

На українських підприємствах стандарти МСФЗ вводяться для полегшення виходу на міжнародний ринок. Також очікується приплив іноземних інвестицій в економіку країни. Прозорість і відкритість фінансової звітності за МСФЗ показує реальний стан справ в компанії, її інвестиційну привабливість.

Основною відмінністю МСФЗ та національними стандартами у сфері ведення бухгалтерського обліку є принцип превалювання сутності над формою. Цей принцип є одним з основоположних при веденні бухгалтерського обліку за МСФЗ. На жаль, не дивлячись на те, що П(С)БО також декларує даний принцип, більшість українських підприємств його не дотримуються, і відображають операції виключно виходячи з юридичної форми, ігноруючи економічну сутність [1].

Між двома існуючими стандартами МСФЗ - американськими та європейськими - Україна схиляється до європейського зразка. Економіки різних країн зближуються, Україна, як і інші країни СНД, тримає курс на зближення з Європою [2].

Якщо в компанії відсутні фахівці, що володіють навичками складання фінансової звітності по МСФЗ, вихід один - наймати сторонню організацію для складання звіту або надання консультацій при трансформації МСФЗ. Однак далекоглядний керівник вибере, швидше за все, інший шлях - більш економний. Можна почати освіту власних кадрів, тобто готувати для свого підприємства фахівців, які зможуть здійснити перехід на МСФЗ своїми силами. Шляхів навчання МСФЗ існує декілька: це очні, і дистанційні курси, самостійне навчання з подальшою здачею міжнародного іспиту.

Перехід на МСФЗ в Україні здійснюється більш швидкими темпами, ніж процеси трансформації МСФЗ, які відбувалися в Європі. Там стандарти МСФЗ спочатку перекладалися на місцеву мову, потім проходили апробації, і тільки після цього вводився законодавчий перехід на МСФЗ відповідних компаній.

Якщо аналізувати і порівнювати вимоги до складання фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності МСФЗ і П(С)БО, то тут дійсно існує велика кількість відмінностей. МСФЗ вимагає додаткові розкриття, примітки та аналіз фінансових показників, що не передбачено національними стандартами. Національні ж стандарти передбачають чіткі форми звітів, які входять до складу фінансової інформації. МСФЗ дає вибір компанії, в якій формі складати звітність, регулюючи тільки основні методологічні підходи.

До недавнього часу більшість компаній, які зобов'язані або прийняли рішення складати звітність за МСФЗ, не мали ніякої інформації про вимоги державних органів до формату складання звітності. 7 грудня 2011 НБУ спільно з Міністерством фінансів України та Державною службою статистики України склали Лист «Про застосування міжнародних стандартів фінансової звітності. У відповідності з даним листом порядок складання фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності підприємств (крім банків) визначається П(С)БО.

Отже, компанії при складанні фінансової звітності за МСФЗ будуть використовувати знайомі форми звітності.

Можливі труднощі, як це не дивно, можуть виникнути у компаній, які вже мають досвід складання фінансової звітності за МСФЗ. Особливо це стосується Компаній, які автоматизували процес побудови фінансової звітності, оскільки формати звітів, які входять до складу звітності, можуть не відповідати законодавству України. Для більш детального опису можливих складнощів необхідно проаналізувати підходи до побудови кожного виду звітів.

Складність впровадження МСФЗ можна легко усунути таким чином [1]:

- навчання персоналу;

- написання чітких облікових політик, що підвищить дисциплінованість співробітників в процесі ведення бухгалтерського обліку;

- поділ податкового і бухгалтерського обліків в системі обліку.

В Україні проведена велика робота з побудови якісної системи бухгалтерського обліку та фінансової звітності. Залишилися невирішеними на цьому етапі питання узгодженості бухгалтерського з податковим обліком. Однак нинішній етап впровадження міжнародних стандартів заклав тільки фундамент нової системи. У перспективі копітка робота по вдосконаленню та гармонізації національних систем обліку і аудиту до міжнародних, дозволить забезпечити користувачів якісною фінансовою інформацією [3].

Незважаючи на безліч проблем, які характеризують стан бухгалтерського обліку на даний момент, хотілося б сподіватися, що найближчим часом безліч проблем, позначених вище, будуть врегульовані.

Література

1. Переход украинских компаний на МСФО без сложностей [Електрон.ресурс] / Інформаційний портал EBS Digest. - Режим доступу: http://www.ebskiev.com/digest.php? news_id =388

2. Переход на МСФО 2012 года [Електрон.ресурс] / Портал дистанційного навчання бухгалтерів CAP/CIPA. - Режим доступу: http://cap-cipa.com/public/index.php?option=com_content&view=article&id=113:-2012-lr-l-r-&catid=3:2011-10-21-07-45-32&Itemid=14

3. Величко Е. Опыт внедрения Международных стандартов финансовой отчетности (МСФО) в Украине/ Е. Величко [Електронний ресурс] / Інститут проблем підприємництва, Росія: офіційний веб-сайт - Режим доступу: http://www.ippnou.ru/article.php?idarticle=003239

4. Міжнародні стандарти фінансової звітності [Електрон. ресурс] / Міністерство фінансів України : офіційний веб-сайт/ - Режим доступу: http://www.minfin.gov.ua/control/uk/publish/printable_article?art_id = 92410