К.е.н., доц. Степова С.В., Путь І.О.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Використання інформаційних систем для ефективного управління підприємством в сучасних умовах господарювання

В інноваційному розвитку підприємств актуальною проблемою є використання інтегрованих систем інформаційного забезпечення, необхідних для підтримки перетворення нових корисних ідей у нові вдосконалені продукти (послуги, технології). Для потреб управління підприємством бухгалтерський облік повинен надавати повну та своєчасну інформацію, що потребує його належної організації. Відповідно, це зумовлює широке застосування бухгалтерських пакетів і програм, завдяки впровадженню яких підвищується оперативність обробки даних і вірогідність ділової інформації, приймаються об’єктивніші фінансові й управлінські рішення. Проте сьогодні ще далеко не всі підприємства, установи та організації автоматизували виконання завдань, пов’язаних зі специфікою їх діяльності, управлінням персоналом. Наявність цих та інших питань зумовлює актуальність теми дослідження.

Проблематика використання інформаційних систем і технологій в системі обліково-аналітичного забезпечення управлінням підприємством сьогодні є надзвичайно важливою, тому над її дослідженням працювали і працюють чимало науковців. Проблеми формування і використання обліково-аналітичної інформації в управлінні підприємством розглянуто в працях як вітчизняних, так і зарубіжних економістів, зокрема: І.О. Белебехи, Ф.Ф. Бутинця, Р. Вандер Віла, І.І. Каракоза, А.Н. Кашаєва, Т.М. Ковальчук, М.С. Пушкаря, О.Х. Румак, П.Т. Саблука, В.К. Савчука, В.В. Сопка, М.Г. Чумаченка та інших вчених. Водночас багато питань залишаються нерозкритими і потребують поглибленого розроблення теоретичних і методологічних аспектів щодо обліково-аналітичного забезпечення управління підприємством, передусім поліпшення забезпечення керівників і спеціалістів необхідною інформацією.

 

Метою статті є розгляд рекомендацій щодо необхідності використання інформаційних систем і технологій у системі обліково-аналітичного забезпечення управління підприємством.

Інформаційна система, як система управління, тісно пов’язана із системами збереження та видачі інформації, із системами, що забезпечують обмін інформацією в процесі управління. Вона охоплює сукупність засобів та методів, що дають змогу користувачу збирати, зберігати, передавати і обробляти відібрану інформацію. Інформаційні системи існують з моменту появи суспільства, оскільки на кожній стадії його розвитку була потреба в управлінні. Місією інформаційної системи є виробництво необхідної для організації інформації, потрібної для ефективного управління всіма її ресурсами, створення інформаційного та технічного середовища для управління її діяльністю.

Інформаційна система може існувати і без застосування комп’ютерної техніки – це питання економічної необхідності. В будь-якій інформаційній системі управління розв’язують задачі трьох типів:

1) задачі оцінки ситуації (деколи їх називають задачами розпізнавання образів);

2) задачі перетворення опису ситуації (розрахункові задачі, задачі моделювання);

3) задачі прийняття рішень (зокрема і оптимізаційні) [1].

Автоматизована інформаційна система – це взаємозв’язана сукупність даних, обладнання, програмних засобів, персоналу, стандартних процедур, які призначені для збору, обробки, розподілу, зберігання, надання інформації відповідно до вимог, які випливають з цілей організації.

Сьогодні, у вік інформації, практично кожна інформаційна система використовує комп’ютерні технології.

Різноманітність інформаційних систем з кожним роком зростає. Залежно від функціонального призначення можна виділити такі системи: управляючі (АСУТП, АСУВ), проектуючі (САПР), наукового пошуку (АСНД, експертні системи), діагностичні, моделювальні, систем підготовки прийняття рішення (СППР), а залежно від сфери використання – адміністративні, економічні, виробничі, медичні, навчальні, екологічні, криміналістичні, військові тощо [4].

Основними факторами, які впливають на впровадження інформаційних систем, є потреби організацій та користувачів, а також наявність відповідних засобів для їх формування. Найсуттєвіше на розвиток інформаційних систем вплинули досягнення в галузі комп’ютерної техніки та телекомунікаційних мереж.

До основних напрямів автоматизації інформаційно-управлінської діяльності в організаційних структурах належать: автоматизація обробки документів із упровадженням систем для обробки тексту; автоматизація обміну інформацією через різноманітні види комунікацій (в які входять АТС підприємства, відеотермінальні системи, локальна комп’ютерна мережа, телекопіювальні апарати, відеоінформаційні системи); автоматизація діяльності менеджерів на базі комп’ютерних систем комплексних інформаційних систем, які надають допомогу в прийнятті рішень, та електронних секретарів, що переводять організацію праці менеджерів на якісно вищий щабель.

Упровадження інформаційних систем забезпечує менеджеру оперативний доступ до довільної нагромадженої інформації з тим, щоб надалі ефективно її використовувати для вирішення поставлених завдань (у сферах аналізу маркетингу, фінансів тощо).

На практиці інформаційні системи менеджменту створюються у процесі формування інтегрованих автоматизованих систем управління великими економічними об’єктами. Такі комплекси охоплюють всі рівні управління об’єкта – від загального керівництва до управління виробничими процесами. Всі рівні управління тісно взаємопов’язані. Зворотний зв’язок, що починається з нижніх рівнів, сприяє прийняттю рішень на вищих рівнях управління. Зверху донизу здійснюється об’єднання ресурсів, необхідних для виконання робіт, синхронізація комплексних програм, спрямованих на розвиток системи. До складу таких систем можуть входити декілька інформаційних центрів – сотні мережевих комп’ютерів, тисячі персональних комп’ютерів, десятки тисяч пакетів програмних комплексів як вищих форм використання інформаційного ресурсу в менеджменті.

Завдання автоматизації полягає у підвищенні результатів фінансово-господарської діяльності підприємства на базі оперативного отримання якісної, своєчасної інформації, яка є основою для прийняття управлінських рішень.

В умовах сучасної інформаційної технології найперспективнішим напрямом застосування обчислювальної техніки є створення і впровадження інформаційних систем нового покоління, які зорієнтовані на розподільну обробку даних на основі автоматизованих робочих місць планово-управлінського персоналу, обчислювальних мереж, експертних систем підтримки прийняття рішень.

Література:

1. Гарасим М., Сайко Л.  Необхідність інформаційних систем і технологій в управлінні підприємством  - Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/natural/Vnulp/Menegment/2012_722/62.pdf

2. Романченко О. Управлінський облік і система управлінської інформації / О. Романченко // Вісник Національного банку України. – 2008. – №6. – C.15-18

3. Тимощук М. Інформаційні системи і технології в інноваційному розвитку підприємств /М. Тимощук //Науковий вісник НЛТУ України. – 2010. − Вип. 20.11. -  С.315-320

4. Шипунова О. Розвиток управлінських інформаційних систем – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/inek/2011_1/32.pdf