к.е.н., доц.. Степова С.В., Виногородська Н.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельного-економічного університету

ОСОБЛИВОСТІ ВЕДЕННЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ НА ОСНОВІ АВТОМАТИЗОВАНИХ РОБОЧИХ МІСЦЬ

Протягом останніх 10 - 15 років за рубежем набула визнання й значного поширення концепція децентралізованої обробки облікової інформації та створення локальних баз даних. В Україні концепція децентралізованої обробки облікової інформації знайшла своє відображення в широкому і масовому створенні автоматизованих робочих місць бухгалтера (АРМБ) різних категорій.

Автоматизоване робоче місце бухгалтера є засобом автоматизації праці зайнятого обліком, контролем та аналізом персоналу і являє собою функціональну спеціалізовану людино-машинну систему, що включає програмно-технічний комплекс, інформаційне, додаткове інструктивно-методичне та організаційно-технологічне забезпечення. Ця система призначена для автоматизованого виконання операцій конкретної стадії облікового, контрольного та аналітичного процесів. І хоча при цьому зберігається поділ обов’язків між персоналом бухгалтерії за функціональною ознакою, завдяки застосуванню ресурсів автоматизованого робочого місця бухгалтера істотно підвищується продуктивність праці облікових працівників [1].

Створення АРМБ має ґрунтуватися на принципах персоніфікації обчислень і самоосвіти облікових працівників, автоматизації професійних знань, нових функцій, безпаперової технології, раціонального поєднання розподіленої, децентралізованої та централізованої обробки облікової інформації, а також з урахуванням модульності, системності та ергономічності. Безпаперова технологія функціонування систем дає змогу використовувати АРМБ для вирішення оперативних питань у реальному масштабі часу. Принцип модульності припускає поєднання АРМБ з іншими елементами інформаційної системи управління підприємства або діючими системами з мінімальними витратами і без переривання функціонування. Принцип ергономічності потребує створення АРМБ, які забезпечують комфортні умови праці [3].

Обліковий процес в умовах використання АРМ бухгалтера організується як ланцюжок взаємопов’язаних робочих місць, куди включаються робочі місця бухгалтера та інших працівників, пов’язаних з організацією бухгалтерського обліку. Технологія організації обліку в умовах АРМ бухгалтера має три етапи:

1) підготовка інформації та її обробка;

2) систематизація й узагальнення облікової інформації на рахунках за видами ресурсів, її контроль та аналіз;

3)формування інформації для подальшого використання в управлінні підприємством[2].

АРМБ категорії І необхідне для формування й підготовки первинної інформації безпосередньо на місці її виникнення (у цехах, складах та інших підрозділах), а також для розв’язування необхідних облікових контрольних і аналітичних задач. Первинні дані реєструються безпосередньо на робочому місці, де вони виникають, і передаються певним ланцюжком. У процесі розв’язання задач на кожному робочому місці виявляють відхилення, а також їх причини і тих, хто винний у цих відхиленнях, відомості для оперативного управління процесом виробництва на рівні філії, дочірніх підприємств, дільниць, цехів, відділів та інших виробничих одиниць.

На АРМБ категорії II здійснюється контроль проходження первинної інформації і розв’язується низка аналітичних і контрольних задач. Тут також виявляють відхилення від нормальних умов роботи за дільницями обліку (комплексами задач). На цьому етапі отримувана інформація підлягає логічному контролю на коректність, а також здійснюється автоматичний контроль за відповідністю даних аналітичного і синтетичного обліку. Крім того, на АРМБ категорії ІІ здійснюється моделювання облікового процесу, контролю та аналізу, а також прийняття управлінських рішень з окремого комплексу задач.

АРМБ категорії III призначене для аналізу роботи структурних підрозділів і підприємства загалом, а також для узагальнення зведених даних, пов’язаних з розв’язуванням регламентних задач зі складання оперативної та періодичної звітності. На цьому АРМБ здійснюється оперативний контроль щодо використання трудових, матеріальних і грошових ресурсів, аналізується виконання показників структурними підрозділами, а також додержання чинних норм матеріальних і трудових витрат, виявляються негативні відхилення від діючих систем нормування або планування, розв’язуються задачі управлінського обліку, моделювання облікових даних[1].

Таким чином, основна концепція побудови АРМ бухгалтера полягає в децентралізованій автоматизованій обробці інформації на робочих місцях облікового працівника, створенні персональних баз даних, знань, цілей, локальних, глобальних мереж АРМ на базі персональних електронно-обчислювальних машин та інтелектуальних терміналів.

Список використаних джерел:

1. Волот О.І. Організація інформаційних систем на основі розподіленої системи обробки даних та автоматизованих робочих місць / Волот О. І. // Інформаційні системи і технології. – 2006. - № 8. – с. 45

2. Антонов В.М.; Антонова-Рафі Ю.В.  АРМ – як інструментарій проектування та програмування складних систем на основі системного аналізу / В.М. Антонов, Ю.В. Антонова-Рафі// Пробл. програмув. — 2010. — № 2-3. — С. 216-222.

3. Сопко В.В., Завгородній В.П. Організація бухгалтерського обліку, економічного контролю та аналізу: Підручник. – К.:КНЕУ, 2004. – 412 с.