Педагогические науки / 2. Проблемы подготовки специалистов  

Концептуальні ідеї професійної лінгводидактики в аграрних ВНЗ

Балалаєва О.Ю.

Національний університет біоресурсів і природокористування України, Україна

 

Професійна лінгводидактика є відносно новою галуззю знань, що почала стрімко розвиватися на межі ХХ і ХХI століть. За визначенням А. К. Крупченко, професійна лінгводидактика займається розробкою методології (дослідженням, керуванням та моделюванням) професійно орієнтованого навчання іноземної мови, спрямованого на формування іншомовної професійної комунікативної компетенції, компоненти якої характеризують мовну особистість спеціаліста [3:5]; досліджує стратегії формування професійної компетенції фахівця (професійна педагогіка) в процесі навчання іноземної мови (лінгводидактика) [2]. 

Деякі науковці пропонують більш широке трактування поняття професійної лінгводидактики в аспекті мовної освіти всіх (рідних і нерідних) мов і культур. Так М. В. Дружиніна, визначає професійну лінгводидактику як міждисциплінарну наукову галузь знань теорії і методики професійної освіти, що розвивається у взаємозв’язку з широким спектром різних наукових напрямів: педагогіки, психології, дидактики і методики викладання мовних та спеціальних дисциплін і займається вирішенням завдань, пов’язаних з аналізом, керуванням, проектуванням, моделюванням, прогнозуванням процесів мовної освіти (в сфері як рідних, так і нерідних мов і культур) з урахуванням різних напрямів підготовки / спеціальностей, рівнів навчання і умов в університеті [1].

Спробуємо конкретизувати поняття професійної лінгводидактики для аграрних ВНЗ, адже мовна освіта розглядається нами в триєдності рідної, сучасної іноземної та латинської мов. Якщо навчання живої іноземної мови спрямоване на формування іншомовної професійної комунікативної компетенції студентів, то навчання мертвої некомунікативної латинської мови – на формування їх професійно-термінологічної компетенції. Суттєва наявна розбіжність у цілях навчання дозволяє виокремити латину з інших іноземних мов у системі мовної освіти. Відповідно, професійна лінгводидактика в аграрних ВНЗ інтерпретується нами як галузь лінгводидактики, що займається розробкою методології професійно орієнтованого навчання мов (рідної, сучасної іноземної та латинської) в системі мовної освіти студентів-аграрників з урахуванням різних напрямів підготовки і форм навчання. (При визначенні даного поняття встановлено обмеження – йдеться про ті напрями підготовки аграрних ВНЗ, де викладається латинська мова).

Залежно від трактування поняття професійної лінгводидактики науковцями визначаються об’єкт і предмет цієї галузі знань. А. К. Крупченко вважає, що об’єктом професійної лінгводидактики є дослідження закономірностей безперервного професійно орієнтованого навчання іноземних мов, що формує іншомовну професійну комунікативну компетенцію фахівця, а предметом – організація процесу формування професійної компетенції фахівця засобами іноземної мови [2]. М. В. Дружиніна наголошує на необхідності враховувати компоненту рідної мови і вбачає об’єкт професійної лінгводидактики у вивченні закономірностей і принципів організації мовної освіти для професійних цілей, а предмет – в організації діяльності з навчання рідної та іноземних мов майбутніх фахівців [1]. Ми погоджуємося із такою розширеною інтерпретацією об’єкта і предмета професійної лінгводидактики із поправкою на виокремлення у предметі ще однієї складової – латинської мови.

Питання про співвідношення професійної лінгводидактики і методики навчання іноземної мови вчені вирішують на основі їх взаємодії, коли методика як сукупність апробованих методів навчання іноземних мов – за суттю, практика – сама впливає на теорію, яка покликана сформулювати основні базові закономірності розвитку професійно орієнтованого навчання іноземної мови [3:16].

До концептуальних ідей професійної лінгводидактики науковці відносять такі: формування мовної професійної комунікативної компетентності; мовну професіоналізацію фахівця; лінгвопрофесійне навчальне середовище; багаторівневий характер мовної професійної комунікативної компетентності; самостійне, автономне, дистанційне навчання; модульну побудову навчання; інтегративність; оптимальність індивідуальної траєкторії; формування професійних якостей засобами мови [1].

Професійна лінгводидактика передбачає: розробку системи власних специфічних принципів; актуалізацію цілей навчання мови спеціальності, визначення змісту професійно орієнтованого навчання іноземних мов; відбір форм і методів навчання, що максималізують іншомовну професіоналізацію спеціаліста; відбір і розробку засобів навчання (підручників, навчальних посібників, технічних засобів навчання і т. п.), що інтегрують зміст іноземних мов і спеціальних предметів [2].

 

Література:

1.        Дружинина М. В. Развитие профессиональной лингводидактики в современной педагогике [Електронний ресурс] / М. В. Дружинина // Интернет-Форум  Всероссийской науч. конф. с международным участием «Педагогика в современном мире». Режим доступа: http://kafedra-forum.narod2.ru/publikatsii/nauchnie_pedagogicheskie_issledovaniya/druzhinina.

2.        Крупченко А. К. Становление профессиональной лингводидактики  [Електронний ресурс] / А. К. Крупченко // Вісник Чернігівського національного педагогічного університету : зб. наук. праць. Серія : Педагогічні науки. — Чернігів, 2011. — Вип. 92. — Режим доступу : http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Vchdpu/ped/2011_92/index.html.

3.        Крупченко А. К. Становление профессиональной лингводидактики как теоретико-методологическая проблема в профессиональном образовании : автореф. дис. ... док. пед. наук : 13.00.08 / А. К. Крупченко. — Москва, 2007. 46 с.