Ворощук О. Д.

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

 

ВИЯВЛЕННЯ ОСОБИСТІСНИХ ХАРАКТЕРИСТИК ОБДАРОВАНИХ ПІДЛІТКІВ

 

Серед найбільш цікавих і загадкових явищ природи дитяча обдарованість займає одне з провідних місць. Проблеми її діагностики та розвитку хвилюють педагогів протягом багатьох століть. На сучасному етапі інтерес до неї високий. Це пояснюється потребою суспільства в неординарних творчих особистостях.

До питань вивчення обдарованості звертались В. Ананьєв, А. Брушлинський, А. Вєліканова, О. Гончарова, А. Капська, О. Ковальов, О. Кондратенко, Г. Костюк, А. Леонтьєв, С. Пальчевський, Б. Пашнєв, Т. Прокопова, Л. Сальська, Л. Слободанюк, Л. Термен, Б. Тєплов, Л. Туріщева, В. Ясінський та інші. Метою нашої статті є виявлення найбільш характерних особистісних якостей обдарованих дітей.

Надзвичайно важливою складовою діяльності соціального педагога є робота з обдарованими дітьми. Саме він покликаний виявляти талановитих дітей, вивчати їх особистісні якості і, відповідно до цього здійснювати необхідну корекційну, розвиваючу та інші види робіт, активно залучаючи вчителів і батьків до співпраці. Такі діти потребують підтримки і розуміння, уваги, яку також покликаний забезпечити  соціальний педагог, який сприяє їх гармонійному розвитку, скеровуючи їхні здібності та потенціал в правильне русло.

Для проведення дослідження нами було вибрано 20 обдарованих учнів, які були виявлені серед усіх учнів восьмих класів за такими методиками: анкети на визначення обдарованості, тесту “Мотивація до успіху” і тесту на визначення рівня самооцінки особистості. Для виявлення особистісних характеристик обдарованих дітей було використано тест Кеттелла.

У 57% опитаних обдарованих підлітків зустрічаються такі особистісні якості як обмежене мислення, твердість, підозрілість, схильність до почуття провини виявлена у 50%. Щодо відкритості, то вона спостерігається у 43% опитаних. Радикалізм виявлений у 43% обдарованих і полягає у наявності інтелектуальних інтересів і сумнівів з приводу фундаментальних проблем, скептицизму, схильності до експериментування і нововведень. Ці якості, ймовірно, пов’язані з наявністю у обдарованих високого інтелектуального та творчого потенціалу, а також умінням логічно аналізувати різні ситуації.

Аналізуючи відповіді реципієнтів за методикою Кеттелла можна простежити наступну гендерну відмінність.

Так, у 80% обдарованих дівчаток проявляється почуття провини. Для них характерні чуйність, турботливість, тривожність. Це, ймовірно, можна пояснити особливостями сімейного виховання. Оскільки дівчат виховують як майбутніх берегинь сім’ї, які сповнені ніжності і емпатійності.

У 50% опитаних дівчат виявлена відкритість, тобто готовність до співробітництва. Це, припустимо, пов’язано з їх більшою гнучкістю у побудові стосунків з іншими людьми заради досягнення спільних цілей.

У 50% підлітків жіночої статі спостерігається підозрілість, що, можливо, можна пояснити високою самооцінкою обдарованих;

Був виявлений радикалізм, тобто інтелектуальні інтереси і сумніви щодо фундаментальних проблем у 50% дівчаток. Ймовірно, це можна пояснити, розвиненим творчим потенціалом обдарованих дівчат.

50% обдарованих дівчат характеризуються обмеженим мисленням, яке проявляється у наявності труднощів у навчанні, що, можливо, можна пояснити невідповідністю навчальної програми їх інтересам і здібностям

Твердість в характері проявили 20% обдарованих дівчат. Це можна пояснити тим, що в наші дні порівняно з минулим мета виховання дівчаток змінилася. Їх виховують впевненими в собі, самостійними, вчать надіятись лише на себе.

Обдаровані хлопці характеризуються наступними особливостями. 80% обдарованих хлопців виявляють твердість у характері, що можна пояснити особливостями сімейного виховання, яка має на меті формування чоловіка, здатного  відстояти свою думку і досягати успіху в будь-якій сфері, надіючись лише на свої здібності і можливості.

Обмежене мислення спостерігається у 50 % хлопців. Ймовірно, це пов’язано з необхідністю використання індивідуального підходу до навчання, орієнтованого на здібності підлітка. Але такий метод розвитку особистості обдарованого не використовується у закладі, що, можливо, повязано з відсутністю мотивації вчителя до організації додаткової роботи з обдарованими.

 50% хлопців виявлена відкритість. Це, можна пояснити, особливостями організації виховної роботи в класі, яка має на меті формування навичок взаємодопомоги і взаємопідтримки. Ще 50% хлопців характеризуються підозрілістю, що можна пояснити високою самооцінкою обдарованих. 50% хлопців властивий радикалізм, що пов’язано з прагненням самоствердитись в очах ровесників, заперечуючи існуючі норм, створюючи нові шляхом експериментування. Виявляють почуття провини 20% обдарованих хлопців. Це, припустимо, можна пояснити особливостями мети виховання в родині, а також низьким статусом в класному колективі.

Узагальнюючи отримані дані за методикою Кеттелла щодо гендерного аспекту можна зробити висновок, що для обдарованих дівчат найбільш  характерні відкритість і почуття провини, а хлопцям – твердість і радикалізм.

Отож аналізуючи проведене дослідження особистісних характеристик обдарованих підлітків, бачимо, що найбільш характерними якостями є обмежене мислення, твердість, підозрілість, схильність до почуття провини, відкритість, підозрілість. Звичайно, що можна продовжувати і далі список рис особистості, оскільки кожна обдарована дитина є унікальною завдяки своїм здібностям. На формування її особистості впливають особливості виховання, залучення у громадські організації чи гуртки та ін., тому варто організовувати подальші дослідження у цій сфері, що дозволить у майбутньому краще зрозуміти маленьких геніїв.

 

1.                             Пашнєв Б. К. Психодіагностика обдарованості / Б. К. Пашнєв. – Харків: Основа, 2007. – С.4–123.

2.                             Туріщева Л. В. Вивчення особистості школяра і педагога: діагностика, практичні рекомендації / Туріщева Л. В., Гончарова О. В. – Харків: Основа, 2008. – С. 52–59.