Андрій Братковський

Донецький юридичний інститут МВС України

 

 

Перспективи реформування професійної підготовки курсантів ВНЗ МВС України

 

За час незалежності Українська держава пройшла складний шлях реформування органів влади. Сьогодення системи правоохоронних органів знов вимагатиме радикальних змін, і в першу чергу, якісно нового кадрового забезпечення.

При цьому слід відмітити, що попередні реформи здійснювалися шляхом надання пріоритетів тій чи іншій службі (оперативним, слідчим підрозділам, службі ДІМ, ДАІ, патрульній службі міліції тощо), тому чи іншому напрямку діяльності міністерства (налагодження партнерських стосунків міліції з населенням, формування позитивного іміджу працівника міліції), що не могло не знайти відображення і в системі відомчої освіти.

Загалом, наслідками безсистемності реформаційних процесів в системі МВС, відсутності науково обґрунтованої концепції реформування МВС України можна назвати надзвичайно велику плинність кадрів, скорочення чисельності працівників міліції, що безпосередньо працюють з населенням.

Наукові дослідження Г.Атаманчука, В.Авер’янова, О.Бандурки, М.Онуфрієва, І.Бачила, Д.Гвішіані, А.Корнєва, Б.Курашвілі, Б.Лазарєва, А.Майдикова та інших провідних вчених, присвячені проблемам реформування відомчої освіти, підтверджують тезу про необхідність науково-обґрунтованих підходів до реформування відомчої освіти, які мають визначати мету, принципи реформування; обсяг завдань і компетенцію реформованих органів; порядок взаємодії між собою органів влади і управління, населенням; строки реформування.

Зрозуміло, що реформа завжди передбачає невизначеність, розбалансування як наслідки руйнації будь-якої системи. При цьому важливо, щоб оптимізація системи МВС зводилася не стільки до організаційно-штатних змін, скільки до зміни стереотипів щодо системи кадрового забезпечення. Саме тому, в умовах європеїзації нашої демократичної держави, реформування відомчої освіти в системі МВС набуває особливого значення.

Однак, ми маємо зрозуміти, що реформування МВС, системи відомчої освіти України – проблема не вузьковідомча, а державна. Проаналізуємо, яким чином це враховано у державних програмах реформування МВС.

У тексті чинної Концепції розвитку системи Міністерства внутрішніх справ за Постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.1996 р.№456 ( із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ  від 27.12.2001 №1758 [1] пріоритетними напрямами кадрової роботи визначено поступове доведення штатної чисельності органів внутрішніх справ до рівня науково-обґрунтованих нормативів, якісне поліпшення системи добору і підготовки кадрів, удосконалення нормативно-правової бази кадрової роботи, створення оптимальної системи науково-методичного й інформаційного забезпечення роботи з кадрами.

Передбачається впровадити систему контрактного і конкурсного добору кадрів на службу в органах внутрішніх справ, новий порядок і умови її проходження, удосконалити кваліфікаційні вимоги до кандидатів  і працівників, підвищити ефективність системи службової, бойової, фізичної та морально-психологічної підготовки особового складу.

Щодо реформування відомчої освіти в Концепції зазначено лише одне речення: з метою забезпечення підвищення професійно-освітнього рівня працівників органів внутрішніх справ розробляються перспективні напрями розвитку навчальних закладів, наукових установ системи МВС, підготовки спеціалістів необхідного профілю.

Станом на сьогодні оприлюдненими є вже 4 проекти Концепції реформування системи органів Міністерства внутрішніх справ України [2-5], останній з яких взагалі покликаний бути результатом розробки відповідної комісії, створеної за Указом Президента України «Про заходи щодо реформування системи органів Міністерства внутрішніх справ України» від 20.03.2008 р., № 245/2008 [6]. Однак, положення щодо визначення напрямків реформування відомчої освіти залишатимуться аналогічного змісту.

Про необхідність розробки програми реформування системи освіти МВС йшлося і у виступі А.Могильова. Визначаючи основною метою реформування МВС перехід від каральних до соціальних функцій, Міністр обумовив і необхідність змін в системі відомчої освіти та навчання особового складу. Адже все в діяльності міліції має бути підпорядковане найголовнішому принципу – дотриманню прав і свобод людини.

Першим реальним реформаційним кроком у даному напрямку стало ухвалення Кабінетом Міністрів України рішення щодо реалізації за пропозицією МВС про проведення в 2011 році експериментального набору курсантів до вищих навчальних закладів системи МВС України -  розпорядження від 29 грудня 2011 №2355-р «Про проведення експерименту з підготовки фахівців для Міністерства внутрішніх справ»[7].

Вдалою, на наш погляд, є ідея створення на базі відомчих вищих навчальних закладів міліцейських кадетських училищ – так званих Кадетських корпусів, що дасть можливість готувати справжню міліцейську еліту, належним чином професійно підготовлені кадри, з яких формуватиметься в подальшому управлінський персонал.

Подібні схеми запроваджені у декількох європейських країнах, наприклад, у Німеччині. Україна, проводячи експеримент із аналогічною, багатоступеневою системою професійної підготовки правоохоронців, мала б врахувати досвід своїх попередників.

Зазначимо, що сучасні реформаційні процеси у системі відомчої освіти мають знайти відповідне відображення у проекті Закону України “Про міліцію”, зокрема у розділі 5 законопроекту “Проходження служби в органах внутрішніх справ”, в якому окремою статтею мають бути виписана система підготовки осіб для служби в міліції.

Література:

1. Про Концепцію розвитку системи Міністерства внутрішніх справ: Постанова Кабінету Міністрів України від 24.04.1996 № 456.

2. Концепція подальшого реформування системи Міністерства внутрішніх справ України на період до 2006 року (Проект) / МВС України. – Київ, 2002. – 20 с.

3. Концепція реформування МВС України в сучасних умовах – від робочої групи профспілки атестованих працівників ОВС (Проект) / А. Оніщук, В. Столбовий [Електронний ресурс]. – Режим доступу:http://mvsinfo.gov.ua/official/2005/03/032105_2.html. – 21.03.2005.

4. Концепція реформування системи Міністерства внутрішніх справ України (Проект) / МВС України. – Київ, 2007. – 26 с. -[Електронний ресурс]. – Режим доступу:http://umdpl.info/files/docs/1225440330.doc.

5.  Концепція реформування системи Міністерства внутрішніх справ України (Проект) / МВС України. – Київ, 2007. – 26 с. -[Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://umdpl.info/files/docs/1225440330.doc.

6.  Про заходи щодо реформування системи органів Міністерства внутрішніх справ України: Указ Президента України від 20.03.2008 р., № 245/2008 // Офіційний вісник Президента України. – 2008. – № 8. –Ст. 405.

7. Про проведення експерименту з підготовки фахівців для Міністерства внутрішніх справ: розпорядження КМ від 29 грудня 2011 №2355-р. - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.unian.net/ukr/news/news-414849.html.