Гончар Л.А.

Дніпропетровський університет імені Альфреда Нобеля

НЕДОЛІКИ МИТНОГО ЗАКОНОДАВСТВА

 

Дослідженню митного законодавства присвячено велику кількість наукової літератури, адже аналіз наукових праць вказує на те, що нині немає єдиної точки зору щодо поняття митного законодавства та його місця у правовій системі.

Галузь митної справи має велику кількість законодавчих джерел, а саме: Конституція, Закони України, міжнародно-правові акти, Укази Президента, постанови Кабінету Міністрів України, акти державної митної служби України, спільні акти з різними міністерствами і відомствами а також акти інших міністерств і відомств.

Слід відмітити, що основні положення Закону „Про митну справу в Україні” висвітлені у Митному кодексі України, Законах „Про єдиний митний тариф” та „Про зовнішньоекономічну діяльність”. При цьому, Митний кодекс забезпечує регулювання митних процедур та діяльності митних органів, Закон „Про єдиний митний тариф” відображає основні положення тарифного регулювання, а Закон „Про зовнішньоекономічну діяльність” визначає права і обов’язки суб’єктів зовнішньоекономічних відносин та повноваження держави і її органів щодо регулювання таких відносин.

Діючий Митний кодекс визначає принципи організації та здійснення митної справи в Україні, регулює економічні, організаційні, правові аспекти діяльності державної митної служби України з метою створення умов для формування економіки та зростання активності зовнішньоекономічної діяльності [1].

Не менш важливим законодавчим актом є Закон України „Про єдиний митний тариф”, який створив нормативну базу для регулювання питань щодо обкладення спеціальним податком – митом товарів і транспортних засобів які переміщуються через митний кордон України.

Закон України „Про зовнішньоекономічну діяльність” регулює питання щодо правового статусу, права та обов’язки фізичних та юридичних осіб – суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, порядку їх реєстрації і ліцензування, встановлює правові основи регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Також існує велика кількість законних та підзаконних актів, які регулюють окремі види суспільних відносин в сфері митного права. До них слід віднести Закон України „про режим іноземного інвестування” або законодавчі акти щодо окремих видів товарів „Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції”, „Про карантин рослин”, „Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей”, „Про лікарські засоби”; декрети Кабінету Міністрів України „Про стандартизацію і сертифікацію”, „Про державне мито”; Накази державної митної служби України „Про видачу ліцензії на впровадження посередницької діяльності митного перевізника”, „Про видачу та скасування ліцензії на право відкриття та експлуатації митного ліцензійного складу”; Укази президії Верховної ради України „Про захист іноземних інвестицій на Україні”; Постанови Верховної ради України „Про проект Закону України про недопущення відпливу з України валютних та інших майнових цінностей” [2].

Аналіз чинного законодавства України дозволяє стверджувати, що предметом правового регулювання митних відносин є норми адміністративного, фінансового, кримінального, кримінально-процесуального, трудового, цивільного та міжнародного права. Це свідчить про те, що суспільні відносини пов’язані з переміщенням товарів і транспортних засобів через митний кордон України, регулюються сукупністю правових норм різної галузевої належності.

Предметом правового регулювання є суспільні відносини, що об’єктивно за своєю природою можуть піддаватися нормативно-організаційному впливу за допомогою юридичних засобів, що створюють механізм правового регулювання [3].

У галузі митної справи такі відносини функціонують при переміщенні товарів і транспортних засобів через кордон. Погоджуючись з вищевикладеним слід зазначити, що предметом митного регулювання є суспільні відносини які складаються в процесі чи з приводу переміщення товарів і транспортних засобів через кордон. Тобто, всі відносини, що виникають за фактом переміщення належать до предмета митного регулювання. А це дає можливість різнорідний правовий матеріал об’єднати у галузь митного законодавства за предметною ознакою [3].

Метод правового регулювання являє собою сукупність прийомів і засобів правового впливу на суспільні відносини, де загальними вважають імперативний метод (метод вертикалі) та диспозитивний (метод горизонталі). Для митних правовідносин застосовують обидва методи, оскільки ці відносини врегульовуються нормами права адміністративних, фінансових і цивільних галузей. Так, імперативний метод проявляється у формування більшості норм Митного кодексу України, а диспозитивний відіграє важливу роль у митних відносинах (діяльність митного перевізника, вибір митного режиму або форми декларування). Це свідчить про те, що предмет і метод правового регулювання митних відносин різний.

Таким чином, можна зробити висновок, що відсутність взаємозв’язку між предметом і методом правового регулювання у митних відносинах вказує на існування такого правового утворення, як митне законодавство, а не митне право.

Література:

1. Науменко В.П. Митне регулювання зовнішньоекономічної діяльності в Україні – 2-ге вид., перероб і доп. / В.П. Науменко, П.В. Пашко, В.А. Руссков. – К.: Знання, 2006. – 394 с.

2. Дубініна А.А. Митна справа: Підручник. / А.А. Дубиніна, С.В. Сорокіна, О.І. Зельніченко. – К.: Центр учбової літератури, 2010. – 320 с.

3. Оніщик Ю. Проблеми митного законодавства // Право України. – 2011. – № 9. – С. 206-211.

ЗАЯВКА

на участие в конференции

«ПЕРСПЕКТИВНЫЕ НАУЧНЫЕ ИССЛЕДОВАНИЯ»

(17-25.09.2012 г.)

место проведение – Польша

ФИО автора

 

 

научная степень

ученое звание

Гончар

Лариса

Анатольевна

к.е.н.

доцент

Название тезисов

Недоліки митного законодавства

Выбранная секция

Внешнеэкономическая деятельность

Место работы

 

должность

Днепропетровский университет имени Альфреда Нобеля

доцент кафедры товароведения и торгового предпринимательства

Контактный адрес

в следующем формате:

ФИО получателя

Улица, № дома, № квартиры

Город

Индекс

Страна

 

 

Гончар Лариса Анатольевна

улица Инженерная, дом 11, кв. 137

г. Днепропетровск

49066

Украина

Контактный телефон

 

 

e-mail

моб. 0955532210

дом. 056-763-75-91

                 раб. 056-778-13-50

dsec.ttp@duep.edu