Савицька С.О.

Аспірантка кафедри політичної економії

обліково-економічного факультету

КНЕУ імені Вадима Гетьмана, м. Київ

 

Ринок експрес-перевезень в умовах глобалізації світової економіки

 

Присутність сучасних глобалізаційних процесів відчувається практично у кожній сфері економіки. Особливих перетворень зазнає сьогодні логістичний ринок в цілому та ринок експрес-перевезень зокрема. Економічне зростання країн, лібералізація їх економік, поява зон вільної торгівлі та активний розвиток міжнародних торгових, економічних і соціально-політичних відносин збільшує рух капіталу, товарів та інформації через національні кордони. У свою чергу створюється велика кількість транснаціональних компаній і фінансово-промислових груп, які починають активно використовувати для своїх потреб глобальні логістичні ланцюги і канали. Їх розвитку сприяють міжнародні транспортно-експедиторські та страхові компанії, глобальні телекомунікаційні мережі та інші структури. Крім того, активний розвиток науки стимулює використання нових технологій та інновацій в логістиці; доступність різноманітної інформації підвищує інформатизацію логістичних процесів; розвиток засобів зв’язку та транспорту полегшує доставку та обробку вантажів, високий рівень освіти та активне використання знань у праці вдосконалює роботу всього логістичного бізнесу за рахунок правильного використання трудових ресурсів і зростання компетенції персоналу.

Глобалізація призводить до посилення конкуренції в будь-якій галузі, і логістична система не виключення. Конкурують всі, починаючи від приватних фірм і закінчуючи конкуренцією союзів, альянсів та груп посередників. Бажання перемогти в конкурентній боротьбі змушує компанії не просто шукати свою нішу на ринку, а й виходити на міжнародний ринок. Сьогодні на місце кур’єра, авіаперевізника, складського працівника, експедитора приходить один великий «провайдер», який пропонує підприємствам глобальну послугу. Споживачу вже не потрібно шукати різні шляхи вирішення своїх потреб. Тепер достатньо звернутися в одну компанію, щоб отримати надійний, професійний та досконалий сервіс. По одному дзвінку клієнту запропонують і доставку листівки «від двері до двері», і перевезення контейнера з одного континенту на інший, і функціональне логістичне рішення для щоденної розсилки. При чому, сучасні глобальні логістичні підходи дозволяють знаходити найбільш ефективні шляхи діяльності на світовому ринку. Саме, завдяки глобалізації та виходу на міжнародні ринки величезних компаній стали впроваджуватися високі стандарти якості сервісу. Клієнт знає, що в яке б представництво транснаціональної компанії він не зателефонував, він отримає однаково високий рівень сервісу згідно міжнародних стандартів цієї фірми.

На світовому ринку вже протягом багатьох років існує декілька лідерів, відрив яких від решти конкурентів величезний. Це так звана «велика четвірка»: UPS, FedEx, DHL та TNT. Ці гіганти довели, щоб досягти успіху на міжнародному логістичному ринку, компанії потрібна, перш за все, розвинена транспортна мережа та інфраструктура по всьому світу. В Таблиці 1 представлені основні показники компаній, що стали взірцем ринку експрес-перевезень. Цікаво, що вони мають майже однакові ресурси та схему роботи, але кожна з цих корпорацій позиціонує себе як лідера експрес-доставки з найбільш розвиненою інфраструктурою. З розвитком ринку експрес-доставки провідні компанії стають дуже схожими одна на одну. Успішна діяльність можлива лише при забезпеченні високої якості послуг, при активному використанні провідних технологій, а також при раціональному використанні фінансових ресурсів. Як і в будь-якому бізнесі, в основі якого лежить надання послуг, ключовою фігурою для цих компаній є клієнт. Компанія має за будь-яких обставин зберігати уважне відношення до клієнта, його інтересів та потреб. Більшість компаній розуміє, що важливим є також отримання зворотного зв’язку про якість і види послуг, що надаються. Але мабуть найголовнішим секретом успіху компанії є люди. Саме від рівня їх професійності, відданості компанії та орієнтованості на клієнта, буде залежати результат роботи. Міжнародні компанії одними з перших почали впроваджувати поняття «корпоративної культури». Наприклад, в компанії DHL оцінюють лояльність персоналу, ефективність тренінгів, об'єктивність відношення працівника до себе і колег. DHL підтримує працівників в їхньому прагненні постійно рости і розвиватися, інвестує в програми навчання і розвитку. У будь-якого працівника компанії існує можливість кар'єрного росту як у своїй країні, так і за її межами. Щорічно проводиться анонімний опит працівників, з'ясовуючи, що вони думають про компанію. «Ми виділяємо найсуттєвіші проблеми і реагуємо на них. Якщо так не поступати, то люди перестануть нам вірити. Відповідь не обов'язково повинна бути позитивною. Наприклад, люди незадоволені своєю зарплатою, а вона вище середньої по ринку. В цьому випадку можна дати негативну відповідь, але ґрунтовну, з поясненням причин відмови. Якщо ми чогось не можемо зробити, прагнемо запропонувати щось натомість», – розповідає Борис Хруслов, генеральний директор DHL Express в Україні [1]. Для компанії головне, щоб кожен працівник відчував себе  частиною  команди,  працював  на  загальний добробут компанії, який навіть більш важливий  для  людей,  ніж визнання  начальства.

Підсумовуючи можна сказати, що глобалізація логістичних систем сприяє виникненню транснаціональних компаній, що використовують в бізнесі глобальні логістичні ланцюги і канали; пожвавлює міжнародну торгівлю, соціально-політичні та економічні взаємини  між країнами; формує сприятливі умови для експорту та імпорту необхідної продукції. Крім того, в процесі глобалізації сформувався та продовжує свій розвиток ринок експрес-перевезень зі своїми гравцями та лідерами. Активна діяльність міжнародних компаній в багатьох країнах світу прискорює прихід глобальних лідерів експрес-доставки на локальний ринок, тим самим оптимізуючи міжнародні економічні відносини та посилюючи конкуренцію. До того ж, глобальні компанії принесли на ринок поняття «стандартів сервісу» та «корпоративної культури», і довели своєю успішною діяльністю, що це основні складові успіху.

Таблиця 1

 

 

                             Порівняння показників «великої четвірки»            

 

 

Показники

 

 

 

 

 

Рік заснування

 

1969

 

1946

 

1907

 

1971

 

Головний офіс

 

Німеччина

 

Нідерланди

 

США

 

США

Холдинг

 

Deutsche Post World Net

TNТ Т.V

UPS Capital Corporation

FedEx Corporation

Парк літаків (власних та зафрахтованих)

 

420

 

47

 

Більше 600

 

674

 

Автомобільний парк

 

76 200

 

26 000

 

147 000

 

70 000

 

Кількість працівників

 

300 000

 

75 000

 

425 300

 

290 000

Кількість країн, що обслуговується

 

227

 

Більше 200

 

Більше 200

 

220

 

Кількість офісів

 

6 500

 

3000

 

2400

 

1500

Прибуток групи компаній

2007 р.

 

63 млрд. євро

 

11 млрд. євро

 

41,3 млрд. євро

 

35,2 млрд. євро

 

Працює в Україні

 

з 1991 р.

 

з 1993 р. (представляє приватна компанія «Аеро-Експрес»)

 

з 1993 р.

 

з 1993 р. як незалежна компанія Еlin Ltd

(з1990 по 1993 р.р як представництво)

Філії та агентства в Україні

15 філій,

22 агентства

1 філія,

28 агентств

13 філій

1 філія,

12 агентств

Кількість працівників в Україні

 

Більше 300

 

500

Закрита інформація

Закрита інформація

 

Парк автомобілів

 

Більше 100

 

160

Закрита

інформація

Закрита

інформація

Джерело: офіційні сайти компаній (www.fedex.com, www.dhl.com, www.ups.com, www.tnt.com)

 

 

 

Література

 

1.     Инга Лавриненко. Как продать революцию массам //Компаньон.- № 4 (520), 2007.-с.25-27.

2.            Ломбас О. Логистические и маркетинговые аспекты внешнеторговой деятельности. // Ресурсы, Информация, Снабжение, Конкуренция. – 2005. - № 1. – с.64-68;

3.            Мясникова Л., Афанасьев М. Вызревание сетевой парадигмы и особенности глобальной логистики. // Ресурсы, Информация, Снабжение, Конкуренция. – 2005. - № 2. – с.48-52;

4.      Офіційний сайт компанії Федекс: www.fedex.com

5.      Офіційний сайт компанії ДХЛ: www.dhl.com

6.      Офіційний сайт компанії ЮПС: www.ups.com

7.       Офіційний сайт компанії ТНТ: www.tnt.com