Ягмур К.А.,

старший викладач кафедри бухгалтерського  обліку

Беседіна  А.В., студентка гр. БС-07б

Донецького національного університету

економіки і торгівлі ім. Михайла Туган-Барановського

 

НАЛЕЖНА ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКУ  ЯК ОСНОВА ЕФЕКТИВНОГО УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВА

 

       Актуальність. У сучасних умовах рівень управління економікою підприємств значною мірою залежить від того, як організовано бухгалтерський облік на підприємстві, від повноти, обґрунтованості і достовірності інформації, що міститься в ньому. Саме тому прийняття ефективних управлінських рішень неможливе без раціональної організації системи бухгалтерського обліку.      

      Мета. Розглянути задачі та фактори, які впливають на організацію бухгалтерського обліку на підприємстві й висловити на цьому підґрунті авторські пропозиції з удосконалення організаційних засад обліку.

      Основна частина. Для виконання своєї ролі і задач бухгалтерський облік на підприємстві повинний бути відповідним чином організований. Організація  бухгалтерського обліку на підприємстві здійснюється відповідно до Наказу про облікову політику, що затверджує керівник цього підприємства.

      Для здійснення високо кваліфікованого обліку організація обліку має такі задачі:

1) забезпечити методологічно правильне відображення майна підприємства, господарських операцій і результатів діяльності підприємства:

2) упорядкувати обліковий процес, тому що сутність всякої організації – це наведення порядку;

3) додати йому планомірності і цілеспрямованості;

4) забезпечити ефективність обліку на основі його комп'ютеризації, упровадження прогресивних форм і методів обліку [2; c.67].

      Керівник зобов'язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання усіма підрозділами (службами), робітниками підприємства, що мають відношення до обліку, правомірних вимог головного бухгалтера в частині порядку оформлення й надання документів. Документи є основою обліку [1; c.156].

     Для ефективного управління суб’єктам ринкової економіки необхідна, насамперед, наявність попередньо створеної бази даних, яка дозволятиме мати відповідну за якістю, обсягом і термінами інформацію для прийняття управлінських рішень. Збирання та обробка даних необхідних для створення такої бази даних, а  також подання їх у потрібному для прийняття управлінських рішень вигляді, повинні будуватися на загальних принципах організації бухгалтерського обліку. Так на організаційну побудову бухгалтерії і, відповідно, її чисельність, структуру діє ряд факторів:

1) обсяг і специфіка діяльності підприємства, а отже, і обсяг його обліково-економічної інформації й інформаційних зв'язків;

2) організаційна структура самого підприємства, наявність філій, і структурних підрозділів, їх розміщення, віддаленість і ін.;

3) чисельність працюючих і, зокрема, кількість матеріально відповідальних осіб;

4) рівень комп'ютеризації і використання сучасних інформаційних технологій [3; c.57].

Розвиток управлінського обліку на сучасному етапі полягає в поєднанні таких функцій, як планування, облік, контроль i аналіз. Результатом такого поєднання має бути система інформаційного забезпечення прийняття управлінських рішень, обслуговувати яку повинен управлінський облік. Управлінська інформація дає можливість керівництву приймати більш ефективні рішення. Поточні рішення приймаються з урахуванням загального стану економіки та наявності ресурсів й можливостей підприємства на даний відрізок часу.

Висновки: Завдяки ефективному управлінню суб’єктом ринкової економіки стане можливим подальше вдосконалення принципів і методів організації, а належне ведення бухгалтерського та управлінського обліку  приведе до:

- підвищення ефективності функціонування економіки;

- забезпечення надійності звітних даних;

     - покращення умов життя та праці.

      Відповідне управління є необхідною умовою для створення привабливого інвестиційного клімату, невід’ємними рисами якого є конкурентоспроможність підприємств, компаній та ефективність фінансових ринків [1; c. 150].

 

 

 

БІБЛІОГРАФІЧНИЙ СПИСОК

1.     Козаченко Г. В., Воронкова А. Е.  Коренєв Е. Н. Основи корпоративного управління: Навч. посібник. – Луганськ: Вид-во СНУ, 2007. – 376 c.

2.      Глазунов В. Н. Обеспечение текущей платежеспособности предприятия //

     Финансы. – 2005. - №3. – С.67 – 69.

3.     Опришко В. О. Формування активної акціонерної власності // державний інформаційний бюлетень про приватизацію. – 2000. - №9. – С. 56 – 59.