Капланян Ирина

Донецький національний університет економіки і торгівлі

Дослідження процесу стратегічного управління трудовою мотивацією персоналу торговельного підприємства

Об’єктом дослідження є підприємство ВАТ «Айс-Маркет», яке спеціалізованим підприємством з виробництва морозива, плодоовочевих та м’ясо - рослинних консервів, соків, також займається оптовою торгівлею, надає вантажні автоперевезення.

Процесу стратегічного управління трудової мотивації персоналу треба розглядати через основні функції управління, тобто через планування, організацію та контроль.

З урахуванням цього процес управління персоналом підприємства можна представити як сукупність окремих функцій, в числі яких:

·  планування, що включає визначення цілей управління персоналом, засобів, форм і методів їх досягнення, моделювання і прогнозування об'єкту управління, визначення основних напрямів роботи з персоналом:

·  організація кадрової роботи, створення кадрової служби і регламентація її діяльності, проведення заході щодо комплектування персоналу і його ефективного використання: профорієнтація, профвідбір, прийняття, розташування по посадах і робочих місцях, професійна підготовка, навчання, підвищення кваліфікації, вдосконалення організації праці, поліпшення умов праці, встановлення режиму роботи тощо;

·  розробка і реалізація системи мотивації персоналу за рахунок використання різних методів економічної, організаційної і моральної мотивації;

·  облік і формування інформаційного забезпечення управління персоналом;

·  контроль чисельності і якісного складу кадрів, раціональність використання персоналу, забезпечення відповідності посаді, виконання ухвалених рішень тощо;

·  регулювання чисельності, складу персоналу, методів кадрової роботи і вдосконалення управління персоналом.

У процесу стратегічного управління трудової мотивації персоналу на підприємстві ВАТ «Айс-Маркет» застосовуються наступні групи методів:

Адміністративно - організаційні методи управління:

· регулювання взаємин співробітників за допомогою положень про структурні підрозділи і посадових інструкцій;

· використання владної мотивації (видання наказів, віддача розпоряджень, вказівок) при управлінні поточною діяльністю підприємства.

Економічні методи управління:

· матеріальне стимулювання праці працівників: преміальні за наслідками праці, використання для окремих категорій працівників відрядної форми оплати праці;

Соціально-психологічні методи управління:

· розвиток у співробітників відчуття приналежності до підприємства;

· мотивація праці працівників за допомогою гарантованого надання соціальних гарантій (лікарняні листи, виплати допомоги тощо).

Що стосується нематеріальної мотивації, то для підтримки рівня кваліфікації працівників, що диктується організаційною необхідністю, проводиться щорічна атестація кадрів. За результатами атестації розробляється план організації підвищення кваліфікації і перепідготовки персоналу, а потім здійснюються кадрові перестановки. Відносно оцінювання працівників у підприємстві використовують наступні методи (таблиця 1).

Таблиця 1 – Методи оцінювання персоналу ВАТ «Айс-Маркет»

Метод

Короткий опис методу

Результат

Джерело-

знавчий (біогра-фічний)

Аналіз кадрових даних, листок з обліку кадрів, особиста заява, автобіографія, документи про освіту, характеристика

Логічний висновок про сімю, освіту, кар’єру, риси характеру

Метод стандарт-

них оцінок

Керівник заповнює спеціальну форму, характеризуючи кожен аспект роботи працівника. Є простим і доступним у застосуванні методом, але оскільки оцінка керівника завжди суб’єктивна, для підвищення її обґрунтованості форма може заповнюватися працівником відділу кадрів

Спеціальна форма оцінки

Тестуван-ня

Визначення професійних знань і вмінь, здібностей, мотивів, психології особистості за допомогою спеціальних тестів з розшифровкою їх за допомогою «ключів»

Психологіч-

ний портрет

 

Для послідовного підвищення кваліфікації робочих, отримання ними технічних знань, необхідних для оволодіння передовою технікою високопродуктивними методами виконання складних і відповідальних робіт, що тарифікуються по вищих розрядах даної спеціальності організовуються:

·   виробничо-технічні курси;
·   курси цільового призначення;
·   навчання робочих другим і суміжним професіям;
·   економічне навчання 

Також до соціально-психологічні методи управління ВАТ «Айс-Маркет» можна віднести одноразову допомогу, яка виплачується:

·   у зв'язку з відходом на пенсію;
·   працівникам, що досягли ювілейного віку 50, 55, 60 років нагородженим грамотою, згідно наказу;
Крім того, проводяться наступні виплати:
·   оплата ритуальних послуг;
·   жінкам при народженні дитини;
·   у разі смерті в результаті нещасного випадку на виробництві;
·   малозабезпеченим і багатодітним сім'ям.

Основний акцент в процесі стратегічного управління трудової мотивації персоналу на ВАТ «Айс-Маркет» зроблений на матеріальні методи мотивації персоналу. Підприємство самостійно встановлює вигляд, системи оплати праці, розміри тарифних ставок і посадових окладів, а також форми матеріального заохочення. Основні правила оплати праці і преміювання закріплені Положенням про оплату праці працівників ВАТ «Айс-Маркет», затверджуваним наказом директора Всі співробітники, що знов приймаються на роботу, в обов'язковому порядку ознайомлюються з даним Положенням.

Проведений аналіз умов оплати праці і преміювання показує, що розмір заробітної плати співробітників підприємства поставлений в залежність від результатів їх трудової діяльності підприємства. За кожне порушення трудової дисципліни і технології виробництва до працівника застосовується санкція у вигляді позбавлення премії або її частини.