Економічні науки/1. Банки і банківська система

 

Гончаренко Альона Анатоліївна (аспірант)

Київський національний економічний університет

 імені Вадима  Гетьмана,

Україна

 

Валютні ризики, їх класифікація та причини виникнення в банківській діяльності

 

Однією з передумов успішного функціонування будь-якої фінансово-кредитної установи є її спроможність керувати у певних макроекономічних умовах власними ризиками. В країнах з перехідною економікою, яким здебільшого притаманна нестабільність макроекономічної ситуації та висока мінливість параметрів фінансового ринку, менеджмент ринкових ризиків набуває особливого значення.

До ризику схильні практично усі види банківських операцій. Аналізуючи ризики комерційних банків України на сучасному етапі, треба враховувати:

· кризисний стан економіки перехідного періоду, яке виражається у падінні виробництва, фінансовій нестійкісті багатьох організацій і т.д.;

· нестійкість політичної ситуації;

· відсутність або недосконалість деяких основних законодавчих актів, невідповідність між правовою базою і реально існуючою ситуацією;

· інфляцію і ін.      

Дані обставини вносять зміни в сукупність банківських ризиків, що виникають, і методів їх дослідження. Проте це не виключає наявності загальних проблем виникнення ризиків і тенденцій динаміки їх рівня.    

Специфіка банківської діяльності полягає у взаємопов’язаності всіх процесів, які відбуваються як всередині банку, так і в продуктах, які надає банк своїм контрагентам. Валютний ризик не є виключенням з цієї аксіоми, оскільки діяльність банку на валютних ринках, в першу чергу, тісно пов’язана з такими категоріями, як ліквідність та платоспроможність банку. Певною мірою валютний ризик проявляється в кредитних операціях банку, перетинається з інформаційним, операційним, ринковими та багатьма іншими різновидами ризиків. З цієї причини ідентифікацію валютного ризику доцільно проводити в комплексі з іншими категоріями ризику, тим самим підвищуючи вірогідність виявлення більшої кількості загроз, на які наражається банк, що, в свою чергу, вже є першим кроком до їх мінімізації.

Банку доцільно розглядати такі зв‘язки валютного ризику з іншими видами ризиків, які наведені на рис.1.

 

Рис.1. Взаємов‘язки валютного ризику з іншими видами ризиків

 

Ідентифікація (розпізнавання) ризиків є першим етапом на шляху управління ризиками. Річ у тому, що в кожній операції декілька ризиків і сукупність операцій створює нові ризики.

Різке зростанням обсягів міжнародних торговельних і фінансових операцій, непрогнозовані коливання валютних курсів, зростання об­сягів валютних спекуляцій спричиняє різке збільшення залежності кінцевих фінансових результатів діяльності підприємств і фінансо­во-кредитних установ від валютного ризику

П

роблема валютного ризику в економічній теорії та практиці вперше постала на­прикінці 70-х років XX століття, після підпи­сання країнами — членами Міжнародного ва­лютного фонду Ямайської угоди (Кінгстон, Ямайка, 1976 p.), відповідно до якої було офі­ційно визнано демонетизацію золота, скасова­но його офіційну ціну і золотий паритет, введе­но міжнародну розрахункову одиницю СДР (спеціальні права запозичення), яка мала ста­ти основою визначення валютних курсів національних валют, і введено режим вільного курсоутворення на базі «плаваючих» валютних курсів — флоатинг.

Найбільшої гостроти проблема валютного ризику набула у 80-х pp. і залишається акту­альною на перспективу. Це пов'язано з різким зростанням обсягів міжнародних торговельних і фінансових операцій, непрогнозованими ко­ливаннями валютних курсів, зростанням об­сягів валютних спекуляцій, що спричиняє різке збільшення залежності кінцевих фінансових результатів діяльності підприємств і фінансо­во-кредитних установ від валютного ризику. У звязку з цим виникла ціла індустрія управління валютним ризиком – спеціальні установи, інструменти, методи, системи.

Валютний ризик належить до категорії ринкового ризику. Під валютним ризиком розуміють наявний або потенційний ризик для надходжень і капіталу банку, який виникає через несприятливі коливання курсів іноземних валют.

Можна виділити три основні складові валютної ризику:

· ризик зміни валютного курсу -  ризик знецінення вкладень в іноземну валюту унаслідок непередбаченої зміни обмінного курсу;

· ризик конвертації, пов'язаний з обмеженнями в проведенні обмінних операцій;

· ризик відкритої валютної позиції, що виникає  в разі невідповідності обсягів активів банку і його зобов'язань в іноземній валюті.

Отже, ризик курсових втрат пов'язаний з інтернаціоналізацією ринку банківських операцій, створенням транснаціональних (спільних) підприємств та банківських організацій і диверсифікацією їхньої діяльності і являє собою можливість грошових втрат у результаті коливань валютних курсів. При цьому зміна курсів валют по відношенню один до одного відбувається в силу численних чинників, наприклад : у зв'язку зі зміною внутрішньої вартості валют, постійним переливом грошових потоків із країни в країну, спекуляцією і т.д. Ключовим чинником, що характеризує будь-яку валюту є ступінь довіри до валюти резидентів і нерезидентів.

Однак, насправді, вищенаведене твердження можна застосовувати тільки до такого типу режиму валютного курсу, як вільно-плаваучий курс. На сьогоднішній день у світовій практиці існує кілька типів режимів валютних курсів в залежності від специфіки кожної конкретної країни. Тип валютної системи можна умовно визначити за деяких характеристиками :

1)     Тип країни з закритим ринком;

2) Країни з пріоритетом фіксованого курсу при значному економічному потенціалі;

3) Країни із порівняно вільною але не стабільною економікою;

4) Країни зі стабільною економікою.

Макроекономічні і політичні чинники зазвичай дуже гнучко реагують лише на 3-й і 4-й типи валют. При цьому можуть простежуватись багато закономірностей, які впливають на курс в довгостроковій і короткостроковій перспективі.

У довгостроковому періоді визна­чальну роль відіграє загальний економічний стан країни, рівень виробництва, збалансованість ос­новних макроекономічних пропорцій, обсяги зовнішньої торгівлі тощо, а в короткостроково­му — збалансованість окремих ринків і загаль­ний стан ринкового й конкурентного середови­ща.

В той же час, зі всіх чинників, що впливають на курс в довгостроковій перспективі, економістами виділяється основний. Це темп інфляції, спостережуваною закономірністю якого є те, що в країні з вищими темпами інфляції знижується курс національної валюти по відношенню до валют країн з нижчим темпом інфляції.

Оскільки обсяги зовніш­ньоекономічних операцій, у тому числі й тор­говельних, постійно зростають, а світовий ва­лютний ринок функціонує цілодобово, такі тим­часові коливання є неминучими, що стає постій­ним джерелом валютного ризику. Крім того,банки, що працюють на валют­ному ринку, можуть потерпати і від цілеспря­мованих валютних спекуляцій, досвід яких має вже й Україна. Тому визначення характеру і розмірів валютних ризиків і запобігання їм стає однією з досить актуальних проблем здійснення експортно-імпортних операцій та міжнародних фінансових розрахунків.

Крім того, необхідно сказати, що не лише країни, де власне відбуваються зміни, схильні до ризику важко прогнозованих коливань їх валют, але це також стосується тих країн, що є сусідами з кризисними країнами, або що мають з ними значні економічні або політичні зв'язки.

Валютний ринок завжди характеризується своєю нестійкістю і непередбаченістю. Це пояснюється надзвичайно швидкою реакцією учасників валютного ринку на політичні й економічні зміни у світі, а також значною мірою може бути пов'язане зі спекуляціями.

З економічної точки зору валютний ризик є наслідком незбалансованості активів і пасивів щодо кожної з валют за термінами і сумами. Схильність до валютного ризику визначається відкритою валютною позицією банку за різноманітними іноземними валютами (урівноваженістю балансових і позабалансових статей), динамікою валютних курсів, а також кваліфікацією і коректністю діяльності осіб, які безпосередньо здійснюють угоди від імені банку, тобто дилерів (трейдерів).

За наявності відкритої валютної позиції в банку з'являється можливість одержання додаткових прибутків чи ризик додаткових збитків у результаті зміни обмінних курсів валют. Збитки виникають тоді, коли до­водиться відповідно до раніше укладеної уго­ди продавати валюту за курсом, нижчим від поточного, а купувати (прийняти раніше куп­лену валюту) за курсом, вищим від нього.

Деякі автори [10] у своїх працях структурують валютні ризики у такий спосіб:

а) кредитний ризик - ризик, обумовлений небажанням або неможливістю клієнта або контрпартнера розрахуватися за своїми обов'язками;

б) конверсійний ризик - ризики валютних збитків безпосередньо по конкретних операціях.

Інші [5, 8] розрізняють «конверсійний» (готівковий) ризик валютних збитків по конкретним операціям в іноземній валюті і «трансляційний» (бухгалтерський) ризик збитків при переоцінці активів і пасивів, прибутку закордонних філій в національну валюту.

На мою думку, за характером і місцем виникнення валютних ризиків варто виділити:

· Ризик трансакції (ризик угоди або операційний ризик), який полягає в тому, що несприятливі коливання курсів іноземних валют впливають на реальну вартість відкритих валютних позицій. Оскільки цей різновид ризику випливає з операцій маркетмейкерства, дилінгу і прийняття позицій в іноземних валютах, цей ризик тісно пов’язаний з ринковим ризиком.

Ризик перерахунку з однієї валюти в іншу (трансляційний ризик) – ризик того, що величина еквіваленту валютної позиції у звітності змінюється в результаті змін обмінних курсів, які використовуються для перерахунку залишків в іноземних валютах в базову (національну) валюту. Він впливає на показ­ники балансу, що відображають звіт про одер­жані прибутки та збитки після перерахунків сум інвестицій у національну грошову одини­цю.

· Економічний валютний ризик полягає у змінах конкурентоспроможності фінансової установи або її структур на зовнішньому ринку через суттєві зміни обмінних курсів. Економічний валютний ризик пов’язаний з можливістю втрати доходів через зміну загального економічного стану як країн-партнерів, так і України. Насамперед, він обумовлений необхідністю здійснення постійних розрахунків, інтенсивність яких, у свою чергу, може залежати від коливань валютних курсів.

В економічній практиці окремі види валют­ного ризику дуже часто переплітаються між собою, а тому загальну суму ризику можна виз­начити лише тоді, коли складається підсумко­вий баланс, тобто як бухгалтерський ризик.

В залежності від форм і причин зміни, валютні ризики можуть бути класифіковані як:

· Поточні валютні ризики, які являють собою ризик випадкових вільних змін валют з плаваючими курсами.

Оскільки на теперішній момент валютні курси більшості країн є плаваючими (тобто коливаючись, вони відображають будь-які зміни платіжного балансу, фінансової політики країни, макроекономічні фактори, які впливають на курс, тощо), такі коливання піддаються дослідженню статистичними методами.

· Ризик девальвації валюти, під яким розуміють ризик різкого стресового зниження курсу валюти відносно інших валют. Яскравими прикладом девальвації валют служать події 1998 рік, коли курси валют десятків країн знизилися катострафічно - від 20 до 80%. Хоча девальвація пов’язана в першу чергу з дією макроекономічних факторів, безпосереднє зниження курсу є наслідком рішення регулюючих органів країни.

· Ризик зміни системи валютного регулювання являє собою ризик втрат, спричинених змінами валютного законодавства. Прикладами такого ризику можуть бути перехід від фіксованого валютного курсу та навпаки, фіксація курсу певної валюти відносно інших валют або валютної корзини, перехід до використання або відмова від використання ринкових методів регулювання валютного курсу. В силу того, що девальвація валюти як правило безпосередньо викликається змінами валютного регулювання, ризик девальвації з певної точки зору може розглядатись як окремий випадок ризику валютного регулювання.

За строком дії валютний ризик можна поділити на:

· Стратегічний (строковий) ризик, який виникає внаслідок політики, яку щоденно проводить Банк на ринку банківських послуг. Така політика зокрема може бути спрямована на збільшення обсягів операцій з іноземними валютами, проведення більш активних операцій на ринку валютних інструментів, залучення та подальше розміщення на внутрішньому ринку ресурсів іноземних банків та/або міжнародних фінансових організацій, тощо.

· Денний ризик – більшою мірою пов’язаний з поточним рухом валютних курсів та цін на банківські метали на ринках фінансових засобів. Також значною мірою на денний ризик впливають обсяги грошових потоків Банку. Денний ризик визначається як обсяг втрат, які понесе Банк внаслідок реалізації ризиків від діяльності та/або бездіяльності Банку протягом одного дня.

· Поточний (короткостроковий) ризик – ризик який виникає в період між початком та закінченням (розрахунком) по кожній окремій банківській операції з валютними цінностями.

Враховуючи, що головною метою функціонування банку залишається отримання прибутку – валютний ризик набуває двоякого значення, оскільки в разі позитивних (сприятливих) коливань валютних курсів банк має “підігравати” таким змінам, інакше кажучи приймати на себе валютний ризик повністю, оскільки отримання додаткового прибутку є його безпосередньою метою, та навпаки: в разі негативних змін курсів валют банк зобов’язаний вжити всіх можливих заходів для уникнення або мінімізації валютних ризиків. Оскільки на валютних ринках країн із розвинутою ринковою економікою рух валютних курсів складається вільно, тобто до певної міри є не передбачуваним (що не виключає можливості та необхідності його прогнозування), тобто банк напевно не може знати як зміниться вартість певної валюти на конкретному фінансовому ринку у певний момент часу, стає очевидною необхідність управління валютними ризиками.

Управління валютним ризиком передбачає визначення його степені, оцінку можливих наслідків та вибір методів страхування. Першочерговий етап у визначенні степені валютного ризику заключається в його ретельному аналізі і оцінці можливих збитків та інших наслідків, так як від цього залежить вибір конкретного методу захисту. Значна кількість банків мають сьогодні  свої системи оцінки валютних ризиків і вибір методів захисту, які залежать від характеру діяльності і економічної стратегії, організаційної структури, складу активів і пасивів.

Правильна оцінка валютного ризику в умовах крайньої неврівноваженості ризикової конюнктури приймає важливе економічне значення. Стихія ринку в котрий раз може звести нанівець довгострокові зусилля навіть крупного банку і тому передбачення можливих валютних збитків має велике значення для внутрішньобанківського фінансового планування, для підвищення ефективності основної діяльності банку.

Таким чином, в умовах ринкових відносин проблема оцінки і облік валютних ризиків набуває самостійне теоретичне і прикладне значення як важлива складова частина теорії і практики управління. Прийняття валютних  ризиків – невід’ємна частина банківської справи. Банки мають успіх тільки в тому випадку, коли ризики, які вони приймають на себе, розумні, контрольовані та знаходяться в межах ії фінансових можливостей і компетенції.

Розуміння цієї сутності робить особливо актуальним процес управління і контроля валютних ризиків.

 

 

 

 

 

 

 

 

Література:

 

1.     Постанова Правління Національного банку України від 15.03.2004 №104 ”Методичні вказівки з інспектування банків “Система оцінки ризиків”.

2.     Постанова Правління Національного банку України від 02.08.2004 №361 «Методичні рекомендації щодо організації та функціонування систем ризик-менеджменту в банках України».

3.     Ющенко В.А., Міщенко В.І. Управління валютними ризиками: Навчальний посібник. – К.: Товариство “Знання”, КОО, 1998. – 444с.

4.     Швець В.Я, Єфремова Н.Ф. Економічні ризики та методи їх вимірювання: Навчальний посібник. – Київ: НМУ ВО МОН України. – 2001.

5.     Примостка Л.О. Фінансовий менеджмент у банку: Підручник. – 2-ге вид., доп. і  перероб. – К.: КНЕУ, 2004. – 468с.

6.     Управление рисками в коммерческом банке. – Второе издание. К.Д. Вальравен. При участии Н.Э. Соколинской. Под редакцией Мэри Э.Уорд и Якова М. Миркина. Институт экономического развития мирового банка. (стр.89-93).

7.     http://www.probusiness.in.ua/kb/management/practice/finance/bank/assliab/gap/currency/matching/

8.     http://www.library.if.ua/book/129/

9.     http://www.buhgalteria.com.ua/

10. http://finrisk.ru/alfabeta.html

11. http://nd.nauu.kiev.ua