Кравченко С.А.

Сумський національний аграрний університет

Резерви й шляхи підвищення економічної ефективності виробництва молока й продуктивності тварин (на прикладі СФГ Віталія Буринського району Сумської області)

 

Пошук шляхів вдосконалення механізму нарощування економічної ефективності виробництва молока й продуктивності тварин адекватне пошуку шляхів вдосконалення системи адаптації економічного механізму функціонування сільськогосподарських підприємств до умов ринкового господарювання в Україні. Проаналізуємо основні показники економічної ефективності виробництва молока й продуктивності тварин на прикладі СФГ Віталія Буринського району Сумської області з метою виявлення резервів й шляхів їх підвищення.

Найбільшу питому вагу в загальній виручці від реалізації продукції рослинництва та тваринництва в середньому за 2005–2007 рр. займає виробництво зерна і зернобобових (30,7 %). Менша частка припадає на реалізацію ВРХ на м’ясо та молоко (28% і 12 % відповідно). Підприємство має зерново-м’ясну спеціалізацію з розвиненою галуззю молочного скотарства. Економічна оцінка кормових культур цілком задовольняє нормативам, але вона залежить від ступеня забезпеченості кормами тварин. Ветеринарам і зоотехнікам господарства необхідно вирішити білкову проблему для підвищення продуктивності тварин. Достатньо високу частку в структурі реалізованої продукції в цілому по підприємству займає реалізація продукції переробки. Це обумовлено розвитком в господарстві переробних цехів. Особливо актуальним це стало в останні роки, коли господарству вигідніше переробляти окремі види виробленої продукції самостійно.

Організація відтворення стада на підприємстві має бути кращою. Загальне поголів’я ВРХ в 2007 р. у порівнянні в 2005 р. скоротилося на 134 голови (або на 7,5%). Зменшення поголів’я спостерігається по всім статево-віковим групам, крім бугаїв-плідників. Причиною цього є недотримання приплоду, яловість корів, невиконання плану по надходженню тварин при переводі з групи в групу, загибель та падіж тварин. Для того, щоб не допускати це, потрібно забезпечити гарну технологію відтворення стада, яка б дозволила забезпечити постійні та якісні отелення, високий вихід та збереження телят, високу молочну продуктивність кормів.

Валове виробництво молока зменшилось у звітному році у порівняні з базисним на 2843 ц. Тільки за рахунок зменшення поголів’я на 50 голів виробництво молока зменшилось на 965 ц. За рахунок зменшення продуктивності 1 голови на 3,1 ц., валовий вихід зменшився на 1878 ц. Причинами цього є перш за все незадовільна кормова база, незадовільні загальні умови утримання тварин.

Трудомісткість виробництва збільшилась в поточному році у порівняні з базисним на 5 люд.-год. Це є свідченням зниження продуктивності праці в галузі скотарства підприємства. Причинами цього є збільшення витрат праці на обслуговування голови на 36,1 люд.-год, зменшення продуктивності кормів. В результаті чого затрати праці на виробництво 1 ц. молока відповідно підвищились на 2,2 люд.-год на 2,8 люд.-год.

Собівартість 1 ц. молока в звітному році в порівнянні з базисним збільшилась на 9,19 грн. За рахунок зменшення продуктивності голови на 3 ц., собівартість 1 ц. молока зменшилась на 7,79 грн. За рахунок зменшення грошово-матеріальних витрат на 15 грн. собівартість збільшилась на 19,98 грн. Отже, вирішальним фактором, що вплинув на підвищення собівартості 1 ц. молока стало зменшення грошово-матеріальних витрат.

Розрахунки свідчать, що фактичний прибуток від реалізації молока збільшився на 12780,9 грн. За рахунок зменшення кількості реалізованої продукції на 4654 ц. прибуток збільшився на 24664,8 грн. За рахунок підвищення ціни реалізації на 27 грн. прибуток підприємства збільшився на 239189,0 грн. Негативно вплинуло збільшення собівартості на 15,15 грн., але це не вплинуло на загальну картину і підприємством в цілому було отримано 127109 грн. прибутку від реалізації молока.

Аналізуючи стан економічної ефективності виробництва молока на підприємстві можна відмітити, що виробництво молока в 2007 р. у порівнянні з 2005 р. зменшилось на 2843 ц., що призвело до зменшення реалізації молока на 2662 ц. При цьому зменшилась загальна собівартість реалізованої продукції на 20 тис. грн., що є позитивним моментом в діяльності підприємства. Виручка від реалізації збільшилась на 60 тис. грн. через підвищення закупівельних цін на молоко в 2007 р. у порівняні з 2005 р. Це призвело до того, що рівень рентабельності зріс на 16 %. Витрати праці зросли в зв’язку із поганою автоматизацією обслуговування скотарства. Ефективність виробництва молока в господарстві задовільна, але не відмінна.

Продуктивність молочного стада залежить від багатьох факторів. Одним з найголовніших є рівень годівлі. В господарстві спостерігається перевитрата кормів. Кількість умовно недоотриманої продукції складає 6684 ц. молока. Тобто підприємству потрібно звернути увагу на рівень годівлі тварин, покращити якість кормів та налагодити належний контроль за використанням кормів, розробити добре збалансований кормовий раціон, який найбільш повно підходить до даного поголів’я, що б добитися бажаних результатів продуктивності. Однією з головних причин низької продуктивності тварин є високий процент ялових корів у стаді. Тому резервом збільшення виробництва продукції є зниження яловості корів та своєчасне покриття телиць. В стаді продуктивних корів знаходиться 50 ялових (8 %). За рахунок ліквідації ялових корів можливо додатково отримати 320 ц. молока, а також 50 голів приплоду. За рахунок доведення продуктивності тварин до рівня передового господарства можна додатково ще отримати 1488 ц. молока. Загальна кількість виявлених резервів в цілому дасть змогу збільшити виробництво молока на 1808 ц. (або 18 % від обсягу всього валового виробництва молока в 2007 р.). За рахунок підвищення продуктивності тварин (підвищення валового надою молока на 1808 ц.) собівартість 1 ц. молока зменшиться на 8,31 грн.