Історія / 3. історія науки і техніки

 

Ачкевич О.М.

Національний аграрний університет, м. Київ, Україна

Динаміка процесу створення і реалізації технічних знань з виробництва кормових сумішок в Україні.

 

Технології підготовки кормових матеріалів до згодовування приділялась постійна увага на протязі всього історичного періоду розвитку тваринництва. Процес її вдосконалення проходив через пізнавальну діяльність та науково-технічну. Історія розвитку техніки та технології кормоприготування пов’язана із трансформацією способів доведення перероблюваного матеріалу до необхідних властивостей кінцевого продукту переробки (які, в свою чергу, є початковими для біохімічних перетворень органами травлення тварин). Протягом всього періоду використання цього роду предметно-практичної діяльності людини з переходом від одного до наступного рівня розвитку виробництва відбувався синтез знань і перенесення кращих варіантів їх застосування від попереднього до наступного етапу, пошук більш вдалих конструктивних і функціональних рішень технічних засобів, покращення умов експлуатації обладнання з урахуванням змінних фізико-механічних властивостей кормової сировини, відповідних якісних показників одержаного продукту та біотехнологічних властивостей тварин.

Відколи годівля тварин набула організованих, контрольованих і регульованих дій людина усвідомлювала наявність впливу якісних показників кормових матеріалів на ефективність їх згодовування і передбачала виконання технологічних операцій, спрямованих на надання корму нових властивостей, що поліпшують його засвоєння, покращують стан здоров’я і зменшують питомі витрати на одержання тваринницької продукції. Це послужило причиною більш глибокого вивчення умов згодовування багатокомпонентних раціонів, що повністю збалансовують потребу тварин в поживних речовинах. Виходячи з цього на початку 60-х років в Україні був взятий курс на створення механізованих технологічних ліній по приготуванню кормосумішок. 

Аналізуючи генезис техніки для приготування сумішок, можна бачити, що зміни в ній відбуваються за певними стадіями, в яких відображено досягнутий рівень науково-технічних знань та виробничі можливості машинобудівних підприємств. Динаміку створення і реалізації технічних знань, відносно засобів приготування кормосумішок і їх функціональних особливостей, можна простежити за поданою схемою (рис. 1).

Комплекс необхідних знань накопичується з відомих зооінженерних рекомендацій (фізіології годівлі, рекомендованих раціонів, апробованих технологічних методів підготовки кормів) та з загально-технічних даних про властивості матеріалів, енергетичні, динамічні і якісні характеристики існуючих способів обробки, існуючі конструктивні матеріали та комплектуючі деталі машин. Поєднання технологічних і технічних знань є базою проведення наукових досліджень з визначення раціональних параметрів машин і оптимальних варіантів сукупнсті операцій, які в свою чергу дозволяють приступати до інженерної творчості при розробці проектної і конструкторської документації. Важливою ознакою науково-технічної діяльності є її системний характер, оскільки вона поєднує в собі дослідницьку, проектно-конструкторську та виробничу діяльність. Її кінцевою і визначальною метою є створення комплектів машин і обладнання для приготування кормосумішок. У цій сукупності виділяється, в першу чергу, дослідницька діяльність, адже основна функція технічних наук – одержання знань про сутність технічних об’єктів. Завдання ж конструювання, проектування, розробки, випробування інша – вони покликані реалізувати знання з відповідних технічних рішень і практично перевірити достовірність й повноту технічного знання. Завершальними етапами є підготовка і ведення серійного виробництва та організація монтажу і експлуатації обладнання.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рисунок 1. Динаміка процесу створення і реалізації технологічних та технічних знань по приготуванню кормосумішок