Педагогические науки/ 3.Методические основы воспитательного процесса

 

Трачук Т.П.,  Коломієць Ю.В.

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди», Україна

 

Загальні проблеми інформатизації навчального процесу

 

У сучасних умовах велика роль у всьому світі приділяється інформатизації навчального процесу, провадженню й поширенню нових інформаційних технологій навчання, формуванню основ інформа­ційної культури учнів, їхній підготовці до життя в сучасному інформатизованому суспільстві.

Навчальними планами передбачено дисципліни, що забезпечують підготовку учнів до використання комп'ютерної техніки, проте, як свідчать наші спостереження, учні недостатньо володіють персональними комп'ютерами. Тому доцільно, як на нашу думку, якомога частіше застосовувати ПК не лише на спеціальних заняттях, а й у процесі викладання навчальних дисциплін з основ технології, трудового навчання, що дає можливість використовувати комп'ютер як засіб навчання і як об'єкт вивчення.

Застосування ПК на уроках трудового навчання ще не достатньо досліджене. Крім того, на основі вивчення стану викладання трудового навчання, гурткової роботи в школах та позашкільних закладах можна зробити висновок, що вчителями трудового навчання та керівниками гуртків не приділяється належної уваги використанню комп’ютера у трудовому навчанні, в організації гурткової роботи. Такий підхід до трудового навчання не сприяє розвитку творчих здібностей учнів, їхній інформаційній освіті.

Сучасні соціальні умови підвищують вимоги до професійного рівня спеціаліста, націлюють на формування особистості ініціативної, самостійної, наділеної творчим мисленням. Гостро стоїть проблема розвитку творчих здібностей особистості, творчої уяви, інтуїтивного мислення, оригінальних способів дії, відходу від шаблонів.

У зв’язку з цим, в останні роки й почався перехід від традиційної системи освіти, що вже не задовольняє потреб людини і суспільства, до нової. Для того, щоб розробляти інноваційні методики перш за все необхідно аналізувати зміст дисципліни, вдосконалювати його, визначати зв’язки з іншими дисциплінами.

З розвитком нових умов праці технологію викладання трудового навчання в школі неможливо уявити без встановлення й реалізації міжпредметних зв’язків та взаємодій з кресленням та дисциплінами природничо-математичного циклу, без застосування відповідних цим процесам інноваційних методик навчання та взаємопов’язаного змістового наповнення цих дисциплін.  Для їхньої розробки важливим є вивчення дидактичних закономірностей викладання креслення, фізики, математики й трудового навчання. Потрібно аналізувати зміст дисциплін, вдосконалювати його.

Суперечності трудової підготовки молоді загострюються причинами теоретичного і прикладного характеру:

- збільшенням обсягів інформації з предметних галузей і обмеженими можливостями їхнього засвоєння учнями в певні терміни за умов застосування традиційних технологій навчання;

- недостатньою системністю встановлення міжпредметних та внутрішньопредметних зв’язків у процесі вивчення трудового навчання ;

- зростаючими вимогами до рівня сформованості трудових умінь учнів та обмеженими можливостями їхнього розвитку без застосування обґрунтованої системи методів  трудового навчання.

Основною причиною недостатнього використання інформаційних технологій, як засвідчили проведені бесіди та анкетування, є недостатнє забезпечення комп’ютерною технікою, програмним забезпеченням, а також відсутні методичні розробки з використання ПК. Розробка методики застосування новітніх технологій в процесі технологічної діяльності учнів стане засобом  підвищення  продуктивності праці  у всіх сферах діяльності людини.

 Школа незалежної України переживає неоднозначний процес становлення відходу від уніфікації до стандартизації навчально-виховного процесу. В зв’язку з цим переосмислюються цінності, долаються консерватизм і стереотипи мислення. 

Стрімкий розвиток виробництва, різноманітної техніки – це одна з характерних прикмет сучасного періоду розвитку суспільства. День за днем розробляються нові технології, за якими виготовляються вдосконалені технічні об’єкти. Розвиток всіх сфер виробництва неможливий без підготовки кваліфікованих кадрів, а це в свою чергу залежить від рівня загальної і спеціальної освіти.