Рудніченко Є.М.

к.е.н., доцент, Хмельницький національний університет

 

Еволюційна теорія як базис моделювання взаємодії підприємства та суб’єктів реалізації фіскальної функції держави

 

Еволюція більшості систем передбачає поступове удосконалення їх характеристик і параметрів, не виключенням є і підприємства. Ці процеси відбуваються під впливом внутрішнього і особливо, зовнішнього середовища. Такий стан речей потребує від підприємств миттєвої реакції на події та явища, що в результаті сприяє удосконаленню їх системи економічної безпеки за рахунок мінімізації негативних тенденцій та закріплення позитивного «досвіду». Надзвичайно часто ініціатором збурень у зовнішньому середовищі виступають органи державної влади або інші державні інститути. А якщо зміни носять системний характер (наприклад у фіскальній сфері), то вплив відчувають не лише окремі підприємства, а й великі їх об’єднання у межах певних видів спеціалізації або груп підприємств об’єднаних за іншими критеріями (рис. 1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Вплив держави та її агентів на суб’єктів господарювання доволі ретельно досліджується у межах теорії агентських відносин, а функціонування держави та державних інститутів у межах інституціоналізму. Однак недостатньо дослідженим і надзвичайно цікавим є розгляд взаємодії суб’єктів господарювання у межах існування певної групи економічних суб’єктів - «екологічної ніші» та трансформація їх взаємовідносин з суб’єктами зовнішнього впливу та всередині зазначеного об’єднання (популяції). Така позиція обумовлюється наявністю групових захисних реакцій на певні зміни (наприклад певний спротив підприємців введенню у дію податкового кодексу і внесення в подальшому у нього поправок з урахуванням вимог підприємницького середовища). Важливість дослідження взаємодії держави та груп підприємств (агентів) підкреслюється також у дослідженнях Дітріха Рюшемайєра та Пітера Еванса, а саме: «нормальною рисою капіталістичного способу нагромадження як для розвинутих, так і для країн що розвиваються, є більш-менш пряме насадження в тій чи іншій формі адміністративної раціональності, що орієнтується на колективні цілі і необхідна для створення опору та системи противаг раціональності окремих агентів, чиї рішення агрегуються за допомогою ринку»[1, c.56 ]. Тобто з позиції безпеки діяльності груп агентів, доцільно розглядати колективні потреби і реакції з метою нівелювання опортуністичної поведінки окремих агентів, які можуть орієнтуватися лише на власні короткострокові цілі і становити загрозу для існування всієї популяції, хоча це питання потребує подальшого більш ґрунтовного дослідження.

Саме еволюційний підхід, на нашу думку, може найбільш адекватно відобразити специфіку взаємодії суб’єкта реалізації фіскальної функції та певної популяції підприємств з метою коректного моделювання зазначеного процесу. Використовуючи постулати інших теорій, надзвичайно складно визначити вплив суб’єктів реалізації фіскальної функції на місце підприємства у зовнішньому середовищі, тобто у певній «екологічній ніші». Крім того, еволюційні теорії, як основа моделювання, передбачають врахування не тільки прямого впливу суб’єкта реалізації фіскальної функції, а й адаптацію об’єкта впливу, причому враховується також опосередкований вплив, який може проявлятися у різноманітних деформаціях екологічної ніші. Тобто для створення «гнучкої» системи економічної безпеки необхідно врахувати популяційні ефекти та взаємодію підприємств в межах «екологічної ніші» із зовнішнім середовищем, що на сьогодні недостатньо опрацьовано науковцями різних країн.

Так Корольов М.І. у своїй монографії «Економічна безпека фірми: теорія, практика, вибір стратегії» доречно наводить цитату Уільямсона О.І. та Уінтера С.Дж. [2] з позиції обґрунтування теоретичного базису економічної безпеки фірми у ракурсі еволюційного підходу, а саме: «дослідження в області економічної теорії організації знаходяться у даний момент на початковій стадії. Не дивлячись на реальний прогрес, багато складних питань залишаються невирішеними, а до деяких лише починають підступатися». Хоча публікація зазначених авторів датована 2001 роком і з того часу спостерігається помітний прогрес у розробці теорій організаційного розвитку, теорія агентських відносин та еволюційний підхід до організаційного розвитку, залишають доволі масштабне поле для дослідників і безперечно можуть використовуватися для моделювання взаємодії підприємства  та суб’єктів реалізації фіскальної функції держави.

 

Література

 

1.                                                     Рюшемайер Д. Государство и экономические преобразования: к анализу условий эффективного государственного вмешательства [Електронний ресурс] /Д.Рюшемайер, П.Эванс // Экономическая социология. – 2011. – №3. Т.12. – с.54-83 Режим доступа: http://ecsocman.hse.ru

2.                                                     Уильямсон О.І., Уинтер С.Дж. Предисловие // Природа фирмы / Под. ред.. О.И.Уильямсона, С.Дж.Уинтера. М.:Дело, 2001 с.10