Право / 2. Административное и финансовое право

К. держ. упр. Соловйов В. М.

Апарат РНБО України

Корупція в Україні: оцінка масштабів

Розв’язання проблеми, пов’язаної з надзвичайно високим рівнем корумпованості українського суспільства, віднесено до пріоритетних напрямів діяльності Президента й Уряду України, що власне й детермінує її важливість. Практична реалізація цього пріоритету передбачає розроблення і здійснення державної антикорупційної політики, підґрунтям якої мають стати показники сприйняття громадськістю корупційних проявів та оцінка їх суспільної небезпеки. Аналіз стану корупції в Україні, дозволяє стверджувати про існування діаметрально протилежних позицій в оцінці масштабів охоплення корупцією українського суспільства. З одного боку, представники органів державної влади, посилаючись на статистичні дані, заявляють, що підстав для особливої стурбованості немає, оскільки до адміністративної відповідальності притягується менше 2 % державних службовців і посадових осіб органів місцевого самоврядування [1, с.11]. А з іншого боку, із шести тисяч розглянутих в судових органах протоколів про корупційні діяння серед притягнутих до відповідальності з числа державних службовців першої і другої категорій – лише дві особи!

По-суті, корупцію можна розглядати антиподом правової і демократичної держави, чинником який дестабілізує і гальмує економічний, соціальний та суспільний розвиток в цілому. Саме тому не можна недооцінювати негативного впливу корупційних проявів. У цьому контексті актуалізується потреба в здійсненні оцінки ступеня надійності, доброчесності чиновників і політиків, громадського контролю за їхньою діяльністю.

Відповідно до чинного українського антикорупційного законодавства в державі ведеться облік корупційних правопорушень шляхом складання відповідних адміністративних протоколів. Як свідчить офіційна статистика, в Україні щорічно фіксується від трьох до п’яти тисяч таких протоколів. На підставі подальшого аналізу статистичних даних стану корупційних правопорушень можна виявити досить парадоксальну ситуацію: переважну більшість “корупціонерів” складають державні службовці шостої – сьомої категорій, водночас кількість складених і направлених до суду протоколів про корупційні діяння, які вчинені особами, що займають на державній службі посади першої – другої категорій у 2006 році склало 18, а у 2007 році – 12 (на третину менше). Більш того, 70 відсотків адміністративних справ про вчинення державних службовцями першої-другої категорій корупційних порушень, які було подано до розгляду в судові органи було закрито, тобто лише кожного четвертого із числа правопорушників цієї категорії було притягнуто до відповідальності. Водночас, лише 20 відсотків державних службовців третьої і четвертої категорій, стосовно яких було складено адміністративні протоколи, уникнули відповідальності. Тобто, відсоток притягнутих до адміністративної відповідальності державних службовців першої та другої категорій у 30 разів менший, ніж державних службовців третьої і четвертої категорій. Створюється враження, що чим вищий ранг державного службовця, тим менша вірогідність того, що його буде притягнуто до відповідальності. Виникають підстави стверджувати щодо неправдоподібності відображення реального стану корупції і за даними статистики одного із найпоширеніших видів корупційних діянь – хабарництва. Так, із числа 3-4 тисяч фактів хабарництва, які щорічно упродовж останніх років зареєстровано правоохоронними органами, до суду було направлено лише половину кримінальних справ. Не можуть не привернути увагу наступні офіційні дані: у 2005 році було виявлено 4150 фактів хабарництва, із них було провадження в суді по справі – 2751, кількість осіб, яких засуджено – 603, з них до позбавлення волі – 30; у 2007 році ці показники склали – 3406, 2478, 398 і 17 відповідно [1, с.11-12; 3].

По-суті, можна констатувати, що незначний відсоток правопорушників-хабарників притягуються до відповідальності. Таким чином, статистичні дані породжують сумніви щодо об’єктивності і масштабів поширення корупції в Україні. Так, результати проведених у червні 2010 року Київським інститутом проблем управління ім. Горшеніна соціологічних опитувань “Корупція в Україні” [2] свідчать, що переважна більшість громадян України (68,8%) задля розв’язання своїх проблем була вимушена давати хабарі. Це дає підстави стверджувати, що корупція в Україні поширена в значних масштабах.

Соціологічні дослідження також показують, що серед опитаних спостерігається тенденція до відчаю і безнадійності у протидії корупції, що не може не насторожувати. Так, якщо у 2005 році кількість респондентів, котрі виявляли готовність протидіяти корупційним проявам становила 60 %, то у 2009 році цей прошарок склав лише 28 % [1, с.47]. Тобто, реакцією громадян на виклики корупції є примирення і пристосовування до правил системи цього негативного явища, що веде до послаблення антикорупційної діяльності з боку громадськості.

В результаті дослідження, виявлено істотні відмінності в оцінках масштабів корупції в Україні: за офіційною статистикою до адміністративної відповідальності притягується менше 2 % державних службовців і посадових осіб органів місцевого самоврядування; за результатами досліджень міжнародних інститутів та соціологічних служб – Україна упродовж останнього десятиріччя входить в число найбільш корумпованих країн світу. Це дає підстави стверджувати, що офіційна статистика не повною мірою відображає всієї повноти охоплення України корупцією.

Література:

1.      Слухання у Комітеті на тему: “Антикорупційна політика і практика: проблеми законодавчого забезпечення” / Комітет Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією. – К.: СПД О.М. Москаленко, 2009. – 96 с.

2.      Українці засуджують корупцію, але дають хабарі (опитування): [Електронний ресурс] / Інформаційне агентство УНІАН. – 2010. – 22 серпня. – Режим доступу: http://unian.net/ukr/news/news-382036.html.

3.      Combating Corruption in Ukraine: Effective Civil Society and Media Advocacy & Monitoring Actions: [Report prepared under Promoting Citizen Engagement in Combating Corruption in Ukraine Project]. – MSI Corporate Offices. – 2009. – 32 р.