Ковтун  Л. Г.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Прогнозування результативності діяльності комерційного банку

 

Актуальність підвищення результативності діяльності комерційних банків має надзвичайне значення в період економічної кризи. Дослідження основних параметрів, що характеризують явища і процеси фінансово-господарської діяльності дає змогу здійснити проекцію більш-менш сталих елементів попередніх періодів і визначити їх прийдешні значення.

Питаннями результативності діяльності комерційних банків займаються такі дослідники, зокрема:  Є. Брігхем, О. Лисянська, Г. Спяк, Т. Фаріон та інші.

Методику прогнозування  фінансових результатів описано Є.Ф.Брігхемом на прикладі корпорації Allied Food Products. Використавши цю методику з відповідними корективами, зумовленими особливостями формування прибутків і збитків комерційних банків та змістом і структурою вітчизняної звітності, можна отримати прогнозовний звіт про прибутки і збитки.

Звіт про фінансові результати характеризує результати діяльності банку за звітний період. Цей звіт містить інформацію про складові елементи фінансового результату. Форма місячного (квартального) і річного звіту  про фінансові результати є однаковою [1].

Схема побудови звіту дає змогу розрахувати такі проміжні показники, що характеризують фінансовий результат діяльності банку, як операційний дохід, прибуток від операцій, прибуток до оподаткування і чистий прибуток (чи збиток) банку. Операційний дохід банку згідно з указаним звітом містить такі елементи, як чистий процентний дохід, який дорівнює різниці процентним доходам і процентним витратам, чистий комісійний дохід дорівнює різниці комісійних доходів і витрат, дивідентний дохід дорівнює різниці дивідентного доходу за ЦП на продаж та на інвестиції, чистий торгівельний дохід дорівнює різниці позитивного та негативного результатів від торгівлі, прибуток (збиток) від інвестиційних цінних паперів дорівнює різниці між позитивним результатом від продажу ЦП на інвестиції та негативного результату, прибуток від довгострокових інвестицій в асоційовані компанії й дочірні установи та інших інвестицій [2].

 Звіт про фінансові результати містить усі перераховані вище статті, а також статті: чистий прибуток на одну просту акцію та скоригований чистий прибуток на одну просту акцію. Статті звіту розраховуються на підставі даних про доходи й витрати банку (балансові та аналітичні рахунки 6-го і 7-го класів Плану рахунків). Дані звіту є базою для визначення напрямів підвищення результативності банку.

Прогнозування показників звіту комерційного банку про прибутки і збитки грунтується на припущенні щодо стабільності співвідношення темпу зростання доходу і темпів зростання операційних витрат, податків, відсоткових платежів і виплачуваних дивідентів.

Складання прогнозованого звіту про прибутки і збитки послідовно проходить такі етапи:

1.     Побудова динамічних рядів показників доходу та рівня витрат комерційного банку.

2.     Визначення параметрів регресійних рівнянь. Які характеризують залежність доходу і рівня витрат від фактора часу.

3.     Прогнозування абсолютного розміру доходу банку та рівня витрат на наступний період.

4.     Визначення на основі звіту про прибутки та збитки статей, які за прийнятими припущеннями є умовно змінними і змінюються прямо пропорційно сукупному доходу комерційному банку.

5.     Деталізація прогнозованих показників доходів та витрат за відповідними статтями фінансового звіту про прибутки та збитки комерційного банку і визначення прогнозованого значення чистого прибутку на майбутній період.

6.     Побудова першого варіанта прогнозного звіту на основі даних звіту про фінансові результати за попередній період.

7.     Другий, уточнений варіант, який за відсутості додаткової інформації можна вважати кінцевим, формується з урахуванням додатково необхідного капіталу.

Прогнозування доходу здійснюється на основі трендової моделі доходу. Інформація щодо значень надходить у підсистему аналізу з підсистеми остаточного обліку, де формується фінансова звітність. Дані про сукупний дохід обчислюються як сума доходів за відповідними видами діяльності комерційного банку на підставі данних, що містяться  у формі 2 «Звіт про прибутки та збитки».

    Таким чином, для підвищення результативності діяльності комерційних банків слід внести заходи, за допомогою яких необхідно віднайти у межах  фінансово-господарської системи та конкретної ситуації оптимальне співвідношення між прибутком, ризиком і ліквідністю з метою забезпечення стійкості комерційного банку як умови стабільності доходів.

Враховуючи інфляційні процеси, що відбувалися протягом останніх років в Україні, прогнозування фінансових результатів має передбачати коригування грошових потоків  відповідно до індексів інфляції. Розробка прогнозу на основі фінансової звітності не заперечує оцінки прогнозованих даних із точки зору очікуваної зміни економіко-правового середовища. Застосування прогнозування фінансових результатів діяльності комерційного банку дає можливість суттєво підвищити інформаційний рівень його стратегічного менеджменту.

 

Література:

1.     Спяк Г., Фаріон Т. Облік і аудит у банках: Навчальний посібник. – К.: Атіка. – 2004. – С.121 – 129.

2.     Лисянська О. Фінансовий механізм діяльності комерційного банку / О. Лисянська // Банківська справа. – 2009. – №2. – С. 89 – 94.