Экология/1.Состояние биосферы и его влияние на здоровье человека
Викладач кафедри «Облік та менеджмент»Дашко Ірина Миколаївна,

Студ. спец. «Облік і аудит» Верба Юлія Олександрівна

Криворізький факультет Запорізького Національного університету,Україна

 

Принципи та об´єкти охорони

навколишнього природного середовища

 

Охорона  навколишнього  природного  середовища,   раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини - невід'ємна умова сталого економічного та соціального розвитку України. З цією метою Україна здійснює на своїй території екологічну політику, спрямовану на збереження безпечного для існування  живої і неживої  природи  навколишнього  середовища,  захисту  життя і здоров'я населення від негативного впливу, зумовленого забрудненням  навколишнього природного середовища,  досягнення гармонійної взаємодії суспільства і природи, охорону,  раціональне використання і відтворення природних ресурсів.

Українська держава правовими важелями регулює відносини в галузі охорони, використання й відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання й ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об’єктів, пов’язаних з історико-культурною спадщиною.

 Відносини в галузі охорони навколишнього середовища в Україні регулюються Законом «Про охорону навколишнього середовища», а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону й використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

До пріоритетних напрямів належать:

- гарантування екологічної безпеки ядерних об’єктів і радіаційного захисту населення та довкілля, мінімізація впливу наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

- поліпшення екологічного стану річок та якості питної води;

- стабілізація і поліпшення екологічної ситуації в містах і промислових центрах Донецько-Придніпровського регіону;

- запобігання забруднення Чорного та Азовського морів, поліпшення їх екологічного стану;

- формування збалансованої системи природокористування та екологізації технологій у промисловості, енергетиці, будівництві, сільському господарстві, на транспорті;

- будівництво нових та реконструкція діючих потужностей очисних каналізаційних споруд;

- підвищення безпеки проживання населення в сейсмонебезпечних районах;

- збереження біологічної та ландшафтної різноманітності, розвиток природно-заповідної справи.

Об´єктами охорони навколишнього природного середовища є:

- природні ресурси (земля, надра, вода, атмосферне повітря, ліс, тваринний світ тощо);

- ландшафти та інші природні комплекси;

- території та об´єкти природно-заповідного фонду;

- здоров´я і життя людей;

- природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов і процесів.

З цією метою Україна проводить екологічну політику, спрямовану на збереження безпечного для існування живої й неживої природи навколишнього середовища, на захист життя та здоров’я населення від негативного впливу, забруднення навколишнього природного середовища, на досягнення гармонічної взаємодії сус­пільства і природи, охорону, раціональне використання й відтворення природних ресурсів.

Українська держава правовими важелями регулює відносини в галузі охорони, використання й відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання й ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об’єктів, пов’язаних з історико-культурною спадщиною.

Аналіз стану, динаміки та тенденцій екологічної ситуації в Україні свідчить, що нинішню екологічну ситуацію в Україні можна охарактеризувати як кризову, що формувалася стихійно протягом тривалого часу без врахування об'єктивних законів розвитку і відтворення природно-ресурсного комплексу України, без науково-обгрунтованої оцінки та прогнозу наслідків.

Для створення безпечного для життя і здоров’я людини довкілля важливе значення має подальше вдосконалення нормативно-правової бази у сфері збереження, розширення, відтворення та охорони єдиної системи територій з природним станом ландшафту та інших природних комплексів і унікальних територій, створення на їх основі природних об’єктів, які підлягають особливій охороні, що сприятиме зменшенню, запобіганню та ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності людей на навколишнє природне середовище, збереженню природних ресурсів, генетичного фонду живої природи.

 

Список використаних джерел:

1. Державне регулювання економіки: Навч. посібник  / Д. М. Стеченко,-К.: МАУП, 2000 - 176 с.

2. Державне регулювання економіки: Навч. посібник / С. М. Чистов, А. Є. Никифоров, Т. Ф. Куценко та ін. – К.: КНЕУ,2000. – 316с.

3. healthy-society.com.ua