Чорнобай Г.В.

Науковий керівник: асистент Тишлек К.В.

ДонНУЕТ ім.. Михайла Туган-Барановського

 

ВИМОГИ ДО ДИТЯЧИХ ІГРАШОК

Розмаїття дитячих іграшок, представлених сьогодні у торговій мережі, не тільки радує маленьких споживачів, але і приємно дивує їхніх батьків, які намагаються дати своєму малюку все найкраще. Роль іграшок в розвитку і вихованні дітей величезна, вони дозволяють дитині досліджувати навколишній світ, розвивати і реалізувати свої здібності, виражати свої почуття. Іграшка сьогодні - це своєрідна книга, читаючи яку дитина дізнається про життя. Останнім часом все частіше постає питання якості та безпеки іграшок, які продаються на українському ринку. Більше 80% дитячих іграшок імпортується до нас з інших країн, переважно з Китаю, а матеріали, з яких вони виробляються, в більшості випадків містять підвищені концентрації свинцю, ртуті, кадмію, фенолу та інші небезпечні хімічні речовини. Тому іграшки повинні бути не тільки ідеологічно витриманими, педагогічно доцільними, художньо досконалими, відповідати фізичним та розумовим можливостям дітей, відповідати віку, статі, темпераменту дитини, а також бути безпечними і гігієнічними. Питання про безпеку дитячих іграшок актуальний у всіх країнах світу.

Жоден з видів дитячої діяльності, особливо в ранньому дитинстві, не може розвиватися на суто вербальному рівні, поза предметного середовища, тому значення дитячих іграшок важко переоцінити. В умовах предметного вакууму у дитини зникає прагнення пізнати нове, виникає апатія і т. д. У сучасному розмаїтті іграшок батькам часто важко зорієнтуватися, що корисно малюку, у що дитина буде грати, яку іграшку купити і порадувати дитину.

Для запобігання ввезенню на митну територію нашої країни неякісних товарів у жовтні минулого року був затверджений перелік продукції, що підлягає оцінці відповідності вимогам технічних регламентів в Україні. До цього переліку увійшли і дитячі іграшки. Зокрема, гойдалки, велосипеди, ляльки, тваринки, машинки, іграшкова зброя, музичні інструменти, головоломки, конструктори, настільні ігри і навіть карнавальні костюми. Сам же технічний регламент безпеки іграшок був затверджений ще у жовтні 2008 року. Згідно з його вимогами конструкція і деталі іграшок, а також матеріали, з яких вони виготовлені, не повинні становити загрози для дітей, які є прямими споживачами цієї продукції.

Дитяча іграшка повинно відповідати таким вимогам:

1. Бути безпечною для життя дитини. Купувати дитячі іграшки слід в магазинах, при цьому необхідно ознайомитися з посвідченням про гігієнічну реєстрацію і сертифікатом відповідності. При виборі та купівлі дитячих іграшок необхідно звернути  увагу на наявність наступних знаків на упаковці:

CE - цей значок каже, що даний товар відповідає всім нормам ЄС, але він не є гарантією безпеки.

Зображення дитячого особи з приписаними поруч цифрами інформує, для дітей якого віку ця іграшка призначена.

Всі значки повинні бути добре видно - не перезнятими ксерокопії, а чітке зображення. В іншому випадку варто задуматися про якість товару.

Найбільшу небезпеку для малюка представляють саме матеріали, з яких виготовлені іграшки. У число небезпечних речовин, які може містити фарба, входять формальдегід, фенол, фенокси, метил, ізобітурат та ін. У деяких іграшках рівень цих небезпечних речовин може перевищувати 30%. Придбання неякісної іграшки, що не відповідає вимогам, загрожує дитині:

отруєнням токсичними речовинами;

алергії, неякісна продукція може у великих кількостях містити хімічні речовини-алергени, в тому числі формальдегід;

травматичними ушкодженнями, погано закріплені дрібні деталі можуть потрапити в дихальні шляхи малюка;

небезпекою виникнення пожежі.

2. Дитяча іграшка повинна бути доброю і піклуватися про психічне здоров'я дитини. Загалом оформленні повинні використовуватися яскраві основні світлі тони (зелений, червоний, жовтий, білий, синій), не більше 2-3 в одній іграшці.

Якщо малюкові немає ще трьох років, то «страшні» іграшки не тільки не будуть корисні, але можуть мати негативний вплив на його розвиток, тому ця вимога до дитячої іграшки вкрай важливо. У ранньому віці діти лише починають пізнавати світ, вчаться розділяти по-справжньому небезпечне, розрізняти добре і погане, добре і зле.

3. Іграшка повинна приносити естетичне задоволення. Іграшка - певний ідеал, образ, який закладається в підсвідомість. Добре, якщо образи ці будуть відповідати загальнолюдським уявленням про красу.

4. Іграшка не повинна бути перевантажена додатковими деталями, так як у дітей раннього віку відзначається мимовільність уваги.

5. Краще, щоб іграшка була поліфункціональною. При виборі дитячої іграшки в магазині необхідно придумати мінімум 3-4 гри з нею.

Оираючи іграшку, слід керуватися наступними критеріями:

- вона має бути без запаху, бодай навіть слабкого. Чим сильніший запах, тим більше виділяється летучих токсичних хімічних речовин;

    - задовольняти вимоги хімічної, біологічної, механічної, конструктивної, акустичної, електричної, оптичної, пожежо-, вибухо та інших видів безпеки;

    - не допускається застосовувати легкозаймисті матеріали, набивки матеріали, що містять тверді або гострі сторонні предмети (цвяхи, голки, металеву стружку, осколки скла тощо), а також гранульовані набивки матеріали з розміром гранул 3 мм і менше;

   - захисно-декоративні покриття іграшок повинні бути стійкими до дії слини, поту та вологої обробки;

   - усі механізми, електронно-оптичні та акустичні прилади повинні правильно і надійно працювати, конструкція збірних іграшок забезпечувати міцність з'єднань, легке і надійне їх функціонування;

  - іграшки, що піддаються дії води, не повинні змінювати забарвлення і деформуватися.

   Всі іграшки упаковуються в пакети з полімерної плівки. Порушення цієї вимоги найбільш актуальне для м’яконабивних виробів. Придбана на ринку іграшка без упаковки, вбирає в себе шкідливі речовини, збудників тяжких хвороб.

Також велике значення має маркування, воно повинно бути нанесене державною мовою, легко читатися та не змиватися. На товарному ярлику повинні значитись:

- товарний знак підприємства-виробника або його представника;

- найменування та місцезнаходження виробника;

- графічний попереджувальний символ позначення віку у вигляді кола, в якому контур обличчя та вказівки вікової групи;

- попереджувальні написи;

Відсутність маркування – показник нелегальності походження іграшки.

Вплив іграшок на розвиток дитини важко переоцінити. Діти проводять в контакті з іграшками чи не більшу частину свого часу. Діти - це найважливіше і найдорожче, що може бути у людини в житті. Тому до вибору іграшок необхідно з належною увагою, адже саме з цими іграшками дитина буде проводити багато часу свого дитинства.