Економічні науки/10 Економіка підприємства

 

аспірант Фоменко А.О.

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля

 

Гнучкий розвиток машинобудівних підприємств на основі розробки конкурентоспроможної продукції

 

Машинобудування є комплексом галузей промисловості, що виготовляють засоби виробництва і транспорту, а також предмети споживання та оборонну продукцію. Існування і подальший розвиток машинобудівного виробництва є одним з найважливіших об'єктивних проявів різнобічного розвитку ринкової економіки.

Організаційні форми ринкових процесів на машинобудівних підприємствах визначаються номенклатурою виготовлених виробів, масштабом і ступенем регулярності випуску продукції.

Останнім часом спостерігається неухильне зростання номенклатури продукції і темпів її відновлення при істотному зниженні серійності [1]. Прискорення організації випуску нової продукції в сучасних економічних умовах виступає найважливішим інструментом задоволення запитів споживачів. У зв'язку з цим, для машинобудівного підприємства стає важливим виробництво різних видів продукції при постійному освоєнні нових сфер діяльності. Гнучкий розвиток став головним чинником виживання підприємства в конкурентній боротьбі.

Відповідність рівня розвитку підприємств машинобудівної галузі виражається в досягненні взаємодії між потребами в новій продукції і її виробництвом, при якому відбувається швидкий і прогресивний розвиток як самого виробництва, так і системи ринкових потреб. Встановлення необхідної відповідності не зводиться до досягнення таких обсягів виробництва, якості та технічного рівня продукції, що випускається, при яких досить повно і швидко задовольнялися потреби. Необхідно, щоб на підприємствах машинобудівної галузі був забезпечений високий рівень гнучкості виробництва, що дозволяє швидко реагувати на потреби ринку та адаптуватися до нових можливостей відповідно до нових завдань розвитку економіки України.

В даний час особливої актуальності набуває оперативна перебудова на випуск нової конкурентоспроможної продукції, здатної задовольнити потреби споживачів.

У зв'язку з цим особливу увагу необхідно приділяти підвищенню технічного рівня виробництва і, перш за все, за рахунок зміни інвестиційної та структурної стратегії.

Рівень організації, спеціалізації і технічної оснащеності виробництва не завжди дозволяє гнучко реагувати на зміни ринкової кон'юнктури. Таким чином, виникають проблеми, пов'язані з необхідністю вдосконалення виробничого процесу, його технічних і технологічних компонентів, а також методів виробничого та економічного планування. Це призводить до розуміння процесу розробки нової продукції і його вдосконалення як до якоїсь стратегічної спрямованості в діяльності машинобудівного підприємства.

Оцінюючи стратегію підприємства з розробки нових виробів, слід враховувати високу залежність перспектив його розвитку від результатів діяльності попередніх періодів, накопиченого потенціалу [2]. Великий вплив на зміст і результати даної стратегії надають інтенсивність і якість взаємодії між функціональними і виробничими підрозділами, особливо взаємозв'язку між підрозділами НДДКР, виробництва і маркетингу.

Стратегія розробки нових виробів передбачає усвідомлення, виявлення і конструктивне формулювання проблеми, а також пошук конкретних методів її рішення. У ринкових умовах основний акцент даної стратегії переноситься на створення і підтримку унікальності продукції підприємства, як серйозної переваги перед його конкурентами.

Розробка нової продукції повинна розглядатися як один з основних напрямків стратегічного планування діяльності підприємства, та як центральна лінія функціонування всього підприємства. У той же час необхідний ретельний, всебічний, стратегічний підхід до самого процесу розробки нової продукції. Це викликано, в першу чергу, необхідністю ретельного комплексного аналізу таких складових, як ціна, якість, упаковка, термін служби, цінність продукту. Отже, очевидна повна взаємозалежність цих двох стратегічних складових, тобто, по-перше, підхід до розробки продукції як стратегічної спрямованості діяльності підприємства і, по-друге, стратегічний аналіз і оцінка заходів та виробничих операцій в рамках самого процесу розробки нової продукції. Розробка нового або модифікація наявного продукту пов'язана з опрацюванням усіх аспектів, що формують привабливість майбутнього товару, його техніко-експлуатаційні та атрибутивні характеристики.

Таким чином, стратегія розробки нової конкурентоспроможної продукції машинобудівних підприємств, повинна ґрунтуватися на постійному аналізі вимог споживачів, а також враховувати створення гнучкої виробничої системи, яка динамічно змінюється відповідно потребам ринку.

 

Література:

1.     Любимов Ю.М. Модернизация предприятий (Сущность, направления) / Ю.М. Любимов, Э.В. Каллагов // Экономист. - 2001. - № 8.

2.     Старостина А.А. Маркетинговые исследования на стадии разработки идеи нового товара / А.А. Старостина, В.А. Кравченко //Маркетинг в России и за рубежом. - 2003. - №2.

3.     Русинов Ф.М. Выбор ассортимента в условиях гибкого управления и диверсификации / Ф.М. Русинов // Консультант директора. - 1997. - № 12.

4.     Попов Е.В. Разработка нового товара / Е.В. Попов //Маркетинг в России  и  за рубежом. - 1999. - № 3.